Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawiedliwiamy głupie poglądy, złe decyzje i szkodliwe działania?

Elliot Aronson, Carol Tavris
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Książka Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawiedliwiamy głupie poglądy, złe decyzje i szkodliwe działania?
Książka Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawiedliwiamy głupie poglądy, złe decyzje i szkodliwe działania?
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

OSTATNIA KSIĄŻKA NAUKOWA BESTSELLEROWEGO AUTORA I WYBITNEGO NAUKOWCA ELLIOTA ARONSONA. „Tavris i Aronson połączyli swoje imponujące umiejętności, aby stworzyć wspaniały wzorzec przenikliwości społecznej i naukowego zaangażowania. Nie popełnij błędu, musisz przeczytać tę książkę” – Robert B. Cialdini, autor książki Wywieranie wpływu na ludzi Dlaczego ludzie uchylają się od odpowiedzialności, kiedy wszystko się wali? Skąd bierze się parada osób publicznych, które nie potrafią przyznać się do błędu? Jaka jest przyczyna niekończących się kłótni małżeńskich dotyczących tego, kto ma rację? Dlaczego widzimy obłudę u innych, ale nie u siebie? Czy wszyscy jesteśmy kłamcami? A może naprawdę wierzymy w historie, które opowiadamy? W tej niezwykle wnikliwej i zajmującej książce znani psychologowie społeczni, Carol Tavris i Elliot Aronson, przyglądają się mechanizmom i obwodom mózgowym odpowiedzialnym za samousprawiedliwianie. Kiedy popełniamy błąd, musimy złagodzić dysonans poznawczy, który zagraża naszemu poczuciu własnej wartości. Dlatego tworzymy fikcje, które uwalniają nas od odpowiedzialności, przywracają nam przekonanie o własnej inteligencji, moralności i słuszności – przekonanie, które często każe nam brnąć coraz głębiej w działania głupie, niemoralne i błędne. Odwołując się do wieloletnich badań, autorzy książki Wszyscy błądzą (ale nie ja) przedstawiają fascynujące wyjaśnienie zjawiska samooszukiwania – jego mechanizmów, szkodliwych skutków i sposobów, w jakie możemy się od niego uwolnić. Przewróć stronę, ale wiedz, że już nigdy nie uchylisz się od odpowiedzialności równie łatwo, jak dotąd.  
Tytuł oryginalny: Mistakes Were Made (But Not by Me): Why We Justify Foolish Beliefs, Bad Decisions, and Hurtful Acts
Data wydania: 2014-09-10
ISBN: 978-83-62122-94-3, 9788362122943
Wydawnictwo: Smak Słowa
Seria: Mistrzowie Psychologii
Stron: 240
dodana przez: Mirko

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawiedliwiamy głupie poglądy, złe decyzje i szkodliwe działania? aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam E-book Ekonomia_psycho-socjologia_1

W jakim stopniu jesteśmy w stanie kontrolować subiektywizm oceny zachowań swoich i innych ludzi? Ile z nieodzownego nam samousprawiedliwienia możemy świadomie wyeliminować? Jakie są jego charakterystyczne mechanizmy i czemu aż tak chętnie je stosujemy do krzywdzenia innych? Tavris i Aronson wnikliwie opisali samousprawiedliwianie w książce "Błądzą wszyscy (ale nie ja)". Sugestywnie podanymi przykładami zbyt wysokiej samooceny i poprzez uogólniające zjawisko analizy, zreferowali psychologiczno-socjologiczne wytłumaczenie wyparcia własnej omylności.

Ogólny schemat jest prosty. W wyniki dysonansu poznawczego, przy użyciu na przykład błędu konfirmacji, budujemy usprawiedliwienie. Finalnie powstaje w naszych głowach opowieść, która wydaje nam się spójna z opisem faktów potwierdzających wyznawane zasady, dotychczasowe deklaracje i wybory czy pobudki wcześniejszych aktywności. Stosując mechanizmy wyparcia niechcianych bodźców czy informacji, na różnym poziomie świadomości, dokonując manipulacji budujemy nieprawdziwe historie.

Tavris i Aronson świetnymi przykładami z życia pokazują, że samousprawiedliwienie jest zbyt potężnym substytutem prawdy, by oparły mu się nawet jednostki świadome powszechności tego mechanizmu. Stąd dotyczy on w praktykach zawodowych psychoterapeutów, prawników, naukowców czy lekarzy. Bycie ekspertem jest potężnym katalizatorem do popadania w pułapkę samousprawiedliwienia. Krzywdzimy prywatnie w rodzinie, ale i wypaczając system sprawiedl...

{}× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawiedliwiamy głupie poglądy, złe decyzje i szkodliwe działania?. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}