Blask fantastyczny

Blask fantastyczny
4.38
Ocena 4.38 na 5 możliwych
Na podstawie 120 ocen kanapowiczów
Tylko jedna osoba może ocalić Świat Dysku, który sunie ku nieuniknionej z poz...
Tylko jedna osoba może ocalić Świat Dysku, który sunie ku nieuniknionej z pozoru kolizji ze złowróżbną czerwoną gwiazdą. Na nieszczęście, osobą tą jest mało uzdolniony i tchórzliwy mag o imieniu Ricewind, którego po raz ostatni widziano, jak spadł poza krawędź świata...Rincewind zostaje magicznie...
Pełny opis
Data wydania:
ISBN: 9788373370487
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Napisz swoją opinię

Opinie

@Medivh
@Medivh 2010-07-17
Przeczytane (2010-07-17)
Cóż tu rzec. Książka błyszczy i jest fantastyczna ;) Zdecydowanie lepsza od poprzedniczki. Humor stoi na wyższym poziomie i brak jest przestojów akcji, jakie miały miejsce w Kolorze Magii. Co prawda już na samym początku książki można poskarżyć się na dwie rzeczy. Gdzie się podział wodny troll, który wsiadł razem z Dwukwiatem do pojazdu kosmicznego? Przecież pojazd wrócił na Dysk znad Krawędzi, a troll się rozpłynął. Po drugie, postać Dwukwiata jest inna. W pierwszym tomie turysta przedstawiony był jako wysoka i chuda osoba. W drugiej części jest już niski i gruby (pod koniec wręcz jest opis, jak wysuwa kilka podbródków). Mógł przytyć, ale skurczyć się? Dysk rządzi się swoimi dziwnymi prawami, ale zabieg nie był zamierzony, bo nigdzie nie było to opisane. Co prawda do mojego wyobrażenia Dwukwiata pasuje bardziej jego opis z drugiego tomu, ale niesmak pewnej niekonsekwencji pozostaje. No i w Kolorze Magii Hrun był najwspanialszym bohaterem Świata Dysku, a w Blasku Fantastycznym jest już nim Cohen (który pomimo bycia bohaterem jest zadziwiająco inteligentny, co gryzie się z opisami bohaterów z poprzedniej części). Mimo tak rażących błędów, książka nadal jest świetna. Terry opracował ironię i sarkazm do perfekcji. Tłumaczenie Rincewinda, że nie zwariował, bo nie rozmawiał z drzewami, mimo że one mówiły do niego, było boskie :) Moją ulubioną postacią z dylogii jest, zaskakująco, Bagaż (syn walizki, jak to mag się do niego zwrócił ;)). Co tu dużo mówić. Polecam, ale zacznijcie od pierwszego tomu, żeby wyłapać wszystkie smaczki. Ocena: 4
@Tsumetai
@Tsumetai 2011-04-15
Przeczytane (2007-07-28)
Pratchett jest wg mnie wybitnym pisarzem. Wszystkie jego dzieła czytam jednym tchem, ale to właśnie "Blask Fantastyczny" zasługuje u mnie na specjalne względy i zajmuje zaszczytne pierwsze miejsce. Książka jest niezwykle barwna i bardzo dużo się w niej dzieje. Postacie są bardzo wyraźne i kontrastowe. Dzieło pełne jest ironii i humoru. Zestawienie wiecznie wesołego turysty (pierwszego na Dysku) Dwukwiata z nieudolnym magiem -pesymistą Rincwindem narodziło wiele komicznych sytuacji. Nie ma co się bardziej rozdrabniać - książka jest wspaniała i godna wielokrotnego czytania.
@Vinna
@Vinna 2010-04-11
Przeczytane (2007-07-28)
Książka, od której zaczęła się moja mania na punkcie dyskowego świata - darzę ją ogromnym sentymentem. ;) Dobrze przetłumaczona, tłumaczenie naprawdę stoi na bardzo wysokim poziomie, ale mimo wszystko - jeśli tylko zna się w wystarczającym stopniu język angielski - warto sięgnąć po oryginał. Niespotykany, specyficzny język Pratchetta sprawia, że cała seria Świata Dysku ma swój klimat, którego nie sposób porównać do niczego innego. A postać Rincewinda... mój faworyt! :)
@iziu08
@iziu08 2011-04-21
Przeczytane (2011-01-01)
No, to to ja rozumiem.. ; ) Jest ciekawiej, śmieszniej niż w "Kolorze magii" i mam nadzieję, że następne części będą jeszcze lepsze. Najlepiej czytać na ziemi, żeby nie mieć z czego spadać i czego sobie potłuc ;p Godna polecenia każdemu, nawet komuś kto nie lubi fantastyki. Od razu zmieni zdanie :)
@Aiwlys
@Aiwlys 2009-08-07
Przeczytane (2009-08-07)
Jednak Terry potrafi świetnie pisać, nawet największą katastrofę potrafi na swój własny sposób sparodiować do wielkiego widowiska, gdzie ludzie przenoszą się w góry, aby mieć lepszy widok. No i oczywiście potwory, które tradycyjnie szukają przejścia do naszej rzeczywistości. Miodzio...
@rockaga
@rockaga 2009-09-18
Przeczytane (2007-07-28)
Terry Prachett jest uznanym i lubianym pisarzem, postanowiłam więc przeczytać Blask Fanyastyczny [wczesniej czytalam jego inna książkę, ale to było kilka lat temu]. Oczekiwałam czegoś lepszego, zawiodłam się. Jednak można przyznać jedno - miejscami książka jest rozbrajająca.
@Salama
@Salama 2012-07-16
Przeczytane (2012-01-01)
Co tu dużo pisać, Pratchett jest genialny! Ze swoim stylem, humorem, bohaterami... Bagaż absolutnie podbił moje serce! Także Dwukwiat, z którym chyba trochę się utożsamiam... A i Rincewind miał swój urok. Poleciłabym, ale Pratchetta chyba polecać nie trzeba ;)
@Julianne
@Julianne 2010-07-25
Przeczytane (2010-01-01)
Uwielbiam humor Pratchetta, a w tej części jest go bardzo dużo ;) Niektóre momenty były rozbrajające, jednakże nie jest to najlepsza część, którą czytałam. Dwukwiat i Rincewind są świetni ;D
@tekeli
@tekeli 2009-09-16
Przeczytane (2010-07-17)
Świetna parodia wielu cykli fantastyki, w tym mitologi Lovecrafta oraz cyklu o jeźdźcach smoków z Pern. Jedna z najmniej poważnych książek w całym cyklu o Świecie Dysku :)
@Thomash
@Thomash 2008-05-23
Przeczytane (2010-07-25)
choćby Terry wydał największy gniot świata, i tak będe piał z zachwytu nad jego kunsztem literackim, zatem mój komentarz nie bedzie miarodajny;-)
Autorzy
Terry Pratchett
Data urodzenia: 28-04-1948 Miejsce urodzenia: Beaconsfield, Buckhinghamshire, Wielka Brytania Angielski pisarz. Autor prześmiewczych powieści fantasy dziejących się w Świecie Dysku. Debiutował jako...
Inne książki:
Książka Prawda
Książka Warstwy wszechświata
Książka Eryk
Książka Eryk
Książka Świat Dysku - Mappa będąca jedyną Wierną y zwykle Dokładną Mappą fantastycznego y magicznego świata Dysku : dzieło Terry'ego Pratchetta & Stephena Briggsa "De Chelonian Mobile"
Współtworzący tą stronę
puchar @szumo @szumo pierwsza opinia