Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Wojciech Stefan Roszkowski
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku. „Bunt barbarzyńców” jest swoistą kontynuacją tamtej książki, choć został zupełnie inaczej skonstruowany.

Dalszy ciąg rozmyślań nad schyłkiem naszej cywilizacji ujęty został tym razem w formie 105 pytań i odpowiedzi. Odpowiedzi zwięzłych, niebywale logicznych, nieraz nawet ironicznych. Ironia to zresztą i tak łagodna forma krytyki głupoty tego świata, i to niestety głupoty dość powszechnie akceptowanej za sprawą przede wszystkim mediów tzw. głównego nurtu. Za promowaniem głupoty, albo też i dewiacji, kryje się dziś jakże często wielki biznes.

Ludzie coraz częściej czują, że dzieje się coś niedobrego, i stawiają sobie natarczywe pytanie: dokąd zmierzamy?! Zauważają symptomy rozpadu, ale nie zawsze dostrzegają przyczyny zła. Są też jednak i tacy, a jest ich niestety większość, którzy niczym lemingi staczają się w wytyczaną przez mainstream przepaść bezmyślności. Czyż jednak chaos, bezprawie i pogarda wobec Dekalogu mogą służyć jako napęd rozwoju? Mamy do czynienia, jak niegdyś cywilizacja starożytnego Rzymu, z buntem barbarzyńców, ale też z narodzinami neopogaństwa, obalaniem autorytetów i wartości, które utrzymują wspólnotę w ładzie.

„Współczesny człowiek Zachodu – pisze w ‘Buncie barbarzyńców’ prof. Wojciech Roszkowski – zbyt często unika rozważania pytań, na które nie ma łatwych odpowiedzi, lub szuka odpowiedzi zbyt łatwych, żeby były prawdziwe. Pytania i odpowiedzi, które znalazły się w tej książce, powinny zainteresować ludzi choćby powierzchownie zatroskanych o przyszłość, swoją i swojej wspólnoty. Ktoś, kto spędza większość wolnego czasu wpatrzony w ekranik swojego telefonu, czytając jedynie uwagi swoich znajomych o swoich znajomych, albo w inny sposób ‘zabija czas’, czyli zabija siebie, może najwyżej zapytać: ‘ale o co chodzi?’. Przeczyta – to się dowie”.

Ostatnie zdanie to najlepsze podsumowanie tej książki, którą czyta się jednym tchem. Prof. Wojciech Roszkowski po raz wtóry wyciąga – być może nawet już ze zgliszczy – bolesne odłamki „roztrzaskanego lustra”. Jego zdaniem czas jeszcze, byśmy zawrócili z drogi destrukcji. Autor nie mówi, ile jeszcze tego czasu mamy, nikt z nas tego dokładnie nie wie. Jedno jest raczej pewne – niewiele.

Data wydania: 2020-10-17
ISBN: 978-83-7553-304-0, 9788375533040
Wydawnictwo: Biały Kruk
Stron: 312
dodana przez: piotr_osowski

Autor

Wojciech Stefan Roszkowski Wojciech Stefan Roszkowski
Urodzony 20 czerwca 1947 roku
polski ekonomista, autor publikacji z zakresu historii Polski XX i XXI wieku, profesor nauk humanistycznych (1996), nauczyciel akademicki, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (1991–2010); poseł do Parlamentu Europejskiego VI kadencji (200...

Pozostałe książki:

Historia Polski 1914-1996 Droga przez mgłę Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej Chluba i zguba. Antologia najnowszej publicystyki patriotycznej Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia. Tom 2 Od XVI do XXI wieku
Wszystkie książki Wojciech Stefan Roszkowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@piotr_osowski
2021-04-28
9 /10
Przeczytane 08. Historia - inne Sprawy społeczne i światopoglądowe

Można by zadać jedno pytanie: Dokąd ten świat zmierza? Niestety tak zadane pytanie i jedna zwięzła odpowiedź, są niewystarczające dla oddania stopnia skomplikowania obecnie panującej sytuacji w krajach "kultury zachodniej". W związku z tym Wojciech Roszkowski zadał ich aż 105 i do tego na wszystkie udzielił odpowiedzi. "Bunt barbarzyńców" to książka, która zmusza do do głębszego przemyślenia, do refleksji. Początkowo sceptycznie podchodziłem do formuły książki - modnej wśród vlogerów "Q&A", czyli pytań i odpowiedzi - jednak w tym przypadku bardzo dobrze się sprawdziła. Bez uszczerbku dla przesłania książki mogą ją czytać nawet bardzo zabiegane osoby , ponieważ każde pytanie i odpowiedź do osobny, zamknięty rozdział, co pozwala bez utraty wątku poświęcić na lekturę każde wolne 5 minut między jednym, a drugim obowiązkiem.

× 5 | link |
@Zorg
2022-03-31
1 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl