Chińczyk

Chińczyk
4.35
Ocena 4.35 na 5 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów
Trwa świetna passa Henninga Mankella, a jego zeszłoroczny kryminał Chińczyk s...
Trwa świetna passa Henninga Mankella, a jego zeszłoroczny kryminał Chińczyk stał się międzynarodowym wydarzeniem. Na początku 2010 roku ukaże się w USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Polska premiera już w listopadzie 2009 roku! Mankell w swoich kryminałach nie ogranicza się do anatomii zbrodni; z...
Pełny opis
Data wydania: 2009
ISBN: 9788374146616
Wydawnictwo: W.A.B.

Recenzje

Chińczyk
Jeśli mam oceniać tę książkę jako kryminał, to “Chińczyk” wypada słabo. Tyle tu kryminału, co kot napłakał. Owszem, przejawia się wątek kryminalny, jednak jest on tak znikomy i tak mało rozbudowany, że tej powieści nie można brać na serio w kategorii kryminału. I jeśli oceniać tę lekturę w formie...
Chińczyk
Czytelnicy oczekujący na ostatnią książkę z udziałem komisarza Kurta Wallandera (polski przekład ukaże się w 2010) otrzymują wprawdzie niewallanderowską, ale równie znakomitą powieść Henninga Mankella pt. „Chińczyk”. Premiera 10 listopada. Opowiadana w „Chińczyku” przez szwedzkiego pisarza histor...
Napisz swoją opinię

Opinie

@bessarabia21
@bessarabia21 2012-12-05
Przeczytane (2012-12-05)
"Chińczyk" był pierwszą powieścią Mankella jaką udało mi się przeczytać i ten pisarz od razu przypadł mi do gustu,choć po autorach kryminałów zawsze nie spodziewam się zbyt wiele.To powiązanie współczesnych Chin ze Stanami ze stu lat temu,no i ta spokojna Szwecja,której mieszkańcy nagle,niemal hurtowo płacą za zbrodnie swoich przodków.Naprawdę fajne powiązanie i zagadka też niczego sobie a to jest najważniejsze.
@frodo
@frodo 2011-05-23
Przeczytane (2011-05-23)
Bardzo dobry kryminał z dużą dawką politycznych i międzynarodowych konotacji. Od okrutnego morderstwa do światowej geopolityki. I do tego losy ludzi na przestrzeni czau w różnych zakątkach naszego świata. Szybko, przyjemnie i do zastanowienia się po lekturze. Polecam.
@kofi
@kofi 2011-08-15
Przeczytane (2011-01-01)
Mankell jak zwykle w świetnej formie. Książka bardzo mi się podobała. Sporo wątku historyczno-polityczego, przyznaję! Aczkolwiek ja to bardzo lubię w jego książkach. Kolejny raz trudno było się oderwać od zapisanych kartek - nawet na posiłki. Bardzo mocno polecam!
WI
@wiernikosia 2011-08-07
Przeczytane (2011-08-07)
Nie jestem fanką Mankela. O Chińczyku mogę powiedzieć tyle, że bardzo ciekawy pomysł został przegadany sprawami politycznymi, co mi osobiście bardzo przeszkadzało. Z trudem dokończyłam lekturę.
@goniaaa
@goniaaa 2010-04-28
Przeczytane (2009-11-13)
wiadomo, ze spodziwac sie mozna bylo tylko jednego- arcydziela. Niewazne, ze bohaterem nie jest komisarz Wallander; jednak Mankell to Mankell:)
@przemekk
@przemekk 2011-09-19
Przeczytane (2011-01-01)
Świetna, ale nie jako kryminał, ale jako powieść, która pokazuje zmieniający się świat, zderzenie odmiennych kultur.
@diabolicalady
@diabolicalady 2011-05-22
Przeczytane (2011-05-22)
Nie ma Wallandera, ale jest genialna :) No i można się o Chinach trochę dowiedzieć. Polecam
Chińczyk

Trwa świetna passa Henninga Mankella, a jego zeszłoroczny kryminał Chińczyk stał się międzynarodowym wydarzeniem. Na początku 2010 roku ukaże się w USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Polska premiera już w listopadzie 2009 roku! Mankell w swoich kryminałach nie ogranicza się do anatomii zbrodni; zabiera również głos w dyskusjach na tematy polityczne i społeczne. Taka też jest problematyka jego powieści Chińczyk, która odważnie podejmuje zagadnienie rozwoju i ekspansji światowego mocarstwa. Prawa do przekładu Chińczyka zakupiło kilkunastu wydawców z całego świata. W styczniu 2006 roku w odludnej wiosce zostaje brutalnie zamordowanych kilkanaście osób, w Szwecji wybucha medialna gorączka, a dochodzenie w zagadkowej sprawie nie prowadzi do jej wyjaśnienia. Tymczasem Birgitta Roslin, doświadczony sędzia, odkrywa, że jest spokrewniona z dwiema ofiarami i rozpoczyna prywatne śledztwo. Niebawem wpada na trop Chińczyka, który może być odpowiedzialny za masakrę. Ten ślad prowadzi do stolicy Chin i Birgitta wybiera się na wycieczkę do Pekinu. Szukając mordercy, poznaje rodzeństwo, które symbolizuje wewnętrzne rozdarcie tego kraju: komunistkę Hong Qui, która sprawuje nad cudzoziemką dyskretną opiekę, i jej brata Ya Ru, reprezentującego frakcję "kapitalistyczną". Rozgrywki polityczne w Chinach nieoczekiwanie splotą się z wydarzeniami w szwedzkiej wiosce... Birgitta Roslin chce rozwiązać zagadkę masakry, choć sama znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.


Ta bardzo ważna książka w przekonujący sposób opisuje sytuację świata dziś i jutro, z Chinami w jego centrum.
"Ystads Allehanda"

Fantastyczna książka. Jak dotąd, najlepsza w tym roku. Bez względu na to, czy czytana jako kryminał, thriller, powieść czy komentarz do dzisiejszego świata [...], jest fascynująca.
"Kulturspeilet"

Henning Mankell jest bardzo zręcznym i fachowym pisarzem, który wykorzystuje ramy gatunku do wyższych celów, nie nużąc przy tym [...]. Powieść czyta się wyjątkowo dobrze i trudno ją odłożyć [...]. Prawdopodobnie najlepsza książka od Psów z Rygi.
"Politiken"

Język Mankella jest bardzo obrazowy. Ta powieść jest najlepszym thrillerem od piętnastu lat.
"Svenska Dagbladet"

Autorzy
Henning Mankell
Jeden z najpopularniejszych pisarzy szwedzkich. Jednocześnie wybitny dziennikarz i człowiek teatru. Stał się sławny dzięki serii powieści kryminalnych, których bohaterem jest komisarz Wallander. Ks...
Inne książki:
Książka Zapora
Książka Fałszywy trop
Książka Fałszywy trop
Książka Chińczyk
Książka Piąta kobieta
Współtworzący tą stronę
puchar @magbeth @magbeth pierwsza opinia