Chłopaki Anansiego

Neil Gaiman
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 74 ocen kanapowiczów
Chłopaki Anansiego
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 74 ocen kanapowiczów

Opis

Mitologia dla czasów współczesnych. Bezczelnie śmiała i oryginalna nowa powieść, traktująca o mrocznym proroctwie, dysfunkcjonalnych rodzinach i tajemniczych podstępach (oraz o pewnej limonce). Chłopaki Anansiego to najnowsze dzieło literackiego mistrza, cenionego przez krytyków Neila Gaimana, ulubieńca popkultury. W Chłopakach Anansiego autor powraca do mitycznych krain, opisanych jakże błyskotliwie w bestsellerowych Amerykańskich bogach. Czytelnicy z Ameryki i całego świata po raz pierwszy poznali pana Nancy’ego (Anansiego), pajęczego boga, właśnie w Amerykańskich bogach. Chłopaki Anansiego to historia o jego dwóch synach, Grubym Charliem i Spiderze. Gdy ojciec Grubego Charliego raz nadał czemuś nazwę, przyczepiała się na dobre. Na przykład kiedy nazwał Grubego Charliego "Grubym Charliem". Nawet teraz, w dwadzieścia lat później, Gruby Charlie nie może uwolnić się od tego przydomku, krępującego prezentu od ojca, który tymczasem pada martwy podczas występu karaoke i rujnuje Grubemu Charliemu życie.
Data wydania: 2006-02-01
ISBN: 978-83-7480-020-4, 9788374800204
Wydawnictwo: MAG
Seria: Gaiman
Kategorie: Fantastyka, Fantasy
Stron: 344
Mamy 9 innych wydań tej książki

Autor

Neil Gaiman Neil Gaiman
Urodzony 10 listopada 1960 roku w Wielkiej Brytanii (Portchester)
Neil Richard Gaiman – brytyjski pisarz, scenarzysta i redaktor, autor licznych powieści, opowiadań i komiksów fantasy, science fiction i grozy. W Dictionary of Literary Biography jest wymieniony jako jeden z najwybitniejszych żyjących pisarzy fantas...

Pozostałe książki:

Amerykańscy bogowie Nigdziebądź Gwiezdny pył Koralina
Wszystkie książki Neil Gaiman

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Współczesna wersja mitu

9.12.2019

Gruby Charlie, główny bohater „Chłopaków Anansiego” był skazany na życie w cieniu ojca. Ojca beztroskiego, radośnie nieodpowiedzialnego, jowialnego żartownisia, ponad wszystko przedkładającego zabawę i śmiech, ojca uwielbianego przez kobiety. Pan Nancy – dusza towarzystwa, sypiąca bon mottami średniej jakości jak z rękawa, był lubiany, oczywiście ... Recenzja książki Chłopaki Anansiego

@Beata_@Beata_ × 7

Chłopaki Anansiego

12.03.2011

Tym razem nie przytoczę okładkowego opisu jak to zwykle miewa miejsce, powód jest prosty – na okładce nie ma notki wydawniczej. Autorem powieści jest znany większości czytelników Neil Gaiman, „ojciec” takich książek jak: „Gwiezdny pył”, „Amerykańscy bogowie” czy niedawno recenzowanej przeze mnie „Koraliny”. Czy mój stosunek do autora po przeczytani... Recenzja książki Chłopaki Anansiego

Rodziny się nie wybiera...

11.06.2014

Moje pierwsze spotkanie z twórczości Neila Gaimana nie należał do udanych. Zbiór opowiadań pt. „Dym i lustra” był zbyt zróżnicowany jak na mój gust. Trochę nudnawy, z lekka niedopracowany. Kolejne lektury tego pana okazały się jednak całkiem niezłym zaskoczeniem. Powieść „Chłopaki Anansiego” to jedna z tych książek, które sprawiły całkiem miłą n... Recenzja książki Chłopaki Anansiego

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2022-09-11
6 /10
Przeczytane FANTAS...tycznie, ogólnie Legimi

Gruby Charlie niespecjalnie dogadywał się z ojcem, tak delikatnie mówiąc. Właściwie nie ma się co dziwić – pan Nancy podejście do wychowywania swojego syna miał dość ekscentryczne, przez co chłopak niejednokrotnie stał się pośmiewiskiem. Mimo upływu lat Charlie nie wybaczył ojcu tych upokorzeń. Jego narzeczona nie może tego zrozumieć i bardzo nalega na zaproszenie ojca Charliego na ich ślub. Kiedy chłopak poddaje się i dzwoni do starej znajomej, by uzyskać jakiś kontakt do swojego ojca, ta informuje go, że jego ojciec niedawno zmarł. Gruby Charlie pakuje swoje manatki i leci na pogrzeb, w najgorszych snach nie podejrzewając, jak bardzo stary dziad wywróci jego życie do góry nogami, nawet po swoim zejściu z tego świata.

Historia momentami zabawna, momentami z zacięciem sensacyjnym, a na końcu będzie morał – brzmi jak przepis na produkt idealny, jak te wszystkie ciasta w proszku, co nie mają prawa się nie udać. Mnie „Chłopaki Anansiego”, mimo dodania powyższych składników, nie wprawiły w szczególny zachwyt. Gruby Charlie musiał odnaleźć samego siebie, jak chyba każdy z nas – na tym polega proces dojrzewania.

× 16 | link |
@jatymyoni
2020-06-20
8 /10
Przeczytane Przyjemne i lekkie Nagroda Hugo L. angielska Fantastyka

Fantastyczna zabawa i radość z czytania. Autor sięga do mitologii afrykańskiej przedstawiając nam Anansi, boga posiadającego cechy człowieka- inteligentny, sprytny oszust uwodzący ludzi oraz pająka – snujący swe opowieści jak pajęczynę. Galman właśnie snuje swą opowieść jak pajęczynę, która nas urzeka i oplata coraz mocniej.
Jest to historia Charliego, który nie potrafi zbytnio ułożyć sobie życia i winą za to obarcza ojca. Po nagłej śmierci ojca Charlii musi odkryć, kim był jego Ojciec, kim on jest,a także kim jest mężczyzna który pojawił się na pogrzebie Matki. Dlaczego jego życie się tak potoczyło? Poznanie tych odpowiedzi doprowadza , że jego życie wywraca się kompletnie i jest zmuszony wszystko poukładać.
Sam autor twierdzi, że jego dzieło jest po części thrillerem, horrorem, komedią romantyczną, a wszystko przesiąknięte magią.
Chłopaki Anansiego są niezwykłą, intrygującą opowieścią napisaną mistrzowskim językiem, którą się można delektować
Polecam gorąco jako środek na chandrę.

× 1 | link |
@Nigrum
2013-06-24
10 /10
Przeczytane

DO: Neil Gaiman. Zafascynowana zaprezentowanym przez pana światem w książce "Chłopaki Anansiego" zrobiłam rzecz niewybaczalną.Przestałam czytać. Przerwałam lekturę w ważnym punkcie, by nie rzec kulminacyjnym.Nie chciałam uronić żadnej refleksji, symboliki, dziwności bądź niedorzeczności. Pański świat jest dla mnie zamknięty.Moja wyobraźnia nie sięga tak daleko i nie jest tak plastyczna jakbym chciała , więc postanowiłam udać się na poszukiwania Pana Pająka- Anansiego.To mityczne stworzenie( czy człowiek? Trudno orzec...) wpłynęło zgubnie na moje myśli.Zdecydowałam się rozpocząć podróż tak jak Gruby Charlie po świecie afrykańskich bóstw-zwierząt.Kiedy zakończę ją i powrócę do świata rzeczywistego ponownie sięgnę po Pańską książkę.Mam nadzieję, że nie spotkam zupełnie nieznajomej mi osoby, która stwierdzi ,że jest moją siostrą i córką mitycznego bóstwa.To byłoby dla mnie za wiele do zrozumienia.:) Nigrum.

× 1 | link |
@hotaru
2007-09-04
10 /10
Przeczytane Locus Awards Locus Awards Posiadane

"Chłopaki Anansiego" powiązani są z "Amerykańskimi bogami" podstawowym konceptem występowania bóstw i kilkoma postaciami. Ponad to, występuje to powtórzenie pewnego schematu, który Gaiman przerabiał na różne modły właśnie przy okazji "Bogów" czy też "Nigdziebądź" - chodzi o inicjację racjonalnego niedowiarka w świecie fantastycznego. [spoilers will follow] Tak jak Richard był najpierw zwykłym pionkiem biurowym by zostać największym łowcą w Londynie-Pod, tak jak Cień był zwykłym recydywistą by stać się swego rodzaju mesjaszem starych bogów, tak i tutaj Gruby Charlie jest zwykłym szarakiem po to, by dowiedzieć się, że... cóż, nie zdradzę za wiele, w każdym razie Gruby Charlie (który tak naprawdę nie jest wcale gruby) dowiaduje się tego i owego o swej rodzinie. [spoilers and here]Czyta się całkiem przyjemnie, pod warunkiem jednak, że nie bierze się za lekturę od razu po skończeniu "Amerykańskich bogów".

× 1 | link |
@sylwia1693
2010-09-01
8 /10
Przeczytane

Najpierw jest przewrót w życiu Grubego Charliego, potem zwariowane wydarzenia i wreszcie przywracanie porządku, nowego porządku. Książka przedziwna, przedstawiająca bogów jako zwierzęta, mieszająca szarą rzeczywistość z niewiarygodnymi przygodami. W metaforyczny sposób przemawiająca do czytelnika, mówi o tym że jeśli nie wierzymy w swoje możliwości i umiejętności, nie wierzymy w siebie, ta zapominamy w połowie kim naprawdę jesteśmy. Polecam.

× 1 | link |
@puls
2008-04-14
8 /10

Kawał bardzo sprawnie i bystrze napisanej literatury popularnej. Nie mogłam się oderwać od tej książki, nawet upchnięta w tramwaju wypełnionym po brzegi. Najbardziej uwiedli mnie sowizdrzalscy bohaterowie: Anansi i Spider. Jakie urocze łobuzy :o) Choć niekoniecznie przydatni na mężów

× 1 | link |
@Alassea
2011-07-10
10 /10
Przeczytane

Zgadzam się, że książka jest dziwna, ale dziwna w sposób Gaiman'a. Trochę inna od jego pozostałych książek, ale to nie znaczy, że dziwna. Bardzo fajnie opowiedziana historia, która mocno wciąga. Polecam

× 1 | link |
@Immora_Fray
2008-11-06
5 /10
Przeczytane

Hmmm. Określiłabym ją jednym słowem: "dziwna". Niekiedy pełna humoru, nieraz wywołująca empatię, nierzadko straszna w swojej niedorzeczności. W sumie jest to lektura, która pozostawia na twarzy minę: o_O, po czym czytelnik bierze się za co innego.

| link |
@pima
2010-01-21
Przeczytane

Cóż, brakowało mi czegoś w tej książce. Nie za bardzo mi się podobała. Zgadzam się z ostatnim zdaniem Immory_Fray, właśnie tak się czułam po przeczytaniu.

| link |
@dustfinger
2011-02-10
Przeczytane

Fakt, że dziwna, ale w pozytywny sposób. Jestem z niej bardzo zadowolona i z całą pewnością polecam.

| link |
@Krusty
2007-09-01
Przeczytane

Bardzo dobra kontynuacja utrzymana jednak w zupełnie innej stylistyce.

| link |
@Adam84
2022-11-03
6 /10
Przeczytane Przeczytane, Posiadam
KU
2022-04-14
8 /10
Przeczytane
@PonuryDziadyga
2021-12-23
6 /10
Przeczytane
@janusz.szewczyk
2021-11-21
8 /10
Przeczytane Do wymiany Safety 2014 Posiadam Safety Posiadam 2017
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“- Jaką kawę pijasz? - Czarną jak noc, słodką jak grzech.”
× 2
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl