Czarne oceany

autor: Jacek Dukaj
Czarne oceany
4.22
Ocena 4.22 na 5 możliwych
Na podstawie 27 ocen kanapowiczów
Świat przyszłości w pierwszej powieści Jacka Dukaja. Legendy o Czarnych ocean...
Świat przyszłości w pierwszej powieści Jacka Dukaja. Legendy o Czarnych oceanach krążyły na długo przed ich premierą? Co sprawiło, że ta książka pociąga i przeraża jednocześnie? (...) nie intryga typu sensacyjnego jest tu główną atrakcją, ale właśnie owo przedstawienie przegęszczonego i przekompl...
Pełny opis
Data wydania: 2008
ISBN: 9788308042533
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Napisz swoją opinię

Opinie

@oga
@oga 2009-02-05
Przeczytane (2009-02-03)
robi miazgę z mózgu - prawda. dla smakoszy - prawda. wymagająca - też prawda. Ja jestem ogromną miłośniczką prozy Dukaja, i raczej minusy nie przesłaniają mi plusów ;) W "Oceanach" jak zwykle pokazuje, że doskonale rozumie to, co filozofowie wymyślają w teorii, i potrafi "zatrudnić" owe idee w praktyce. Koncepcja myślni mnie powaliła, jest doskonale przemyślana i zaimplementowana. A przy okazji, jak to u Dukaja, nadmiar pomysłów dopełniających świat. I przepełniających chłonność czytelniczą ;) Rozbudowana do przesady zasada "poprawności politycznej" w postaci skodyfikowanych reguł NEti i całego aparatu śledząco-dokkumentującego - no czy nie jest to doskonała obserwacja współczesności i celna przepowiednia ciągu dalszego? Jak zawsze u Dukaja - nie tylko samo czytanie, ale i przemyślenia "na potem", jakie książka prowokuje - pełne wrażeń.
@cezio
@cezio 2007-09-01
Przeczytane (2007-09-01)
Gruba i gęsta powieść. Przez to jest przede wszystkim dla smakoszy. Niebanalne pomysły połączone ze zmysłem obserwatorskim Dukaja. Autor najpierw buduje misternie świat powieści, a w momencie, kiedy czytelnik zaczyna się do niego przyzwyczajać i czuć się w nim w miarę pewnie, wysadza wszystko w drobny mak, a czytelnika wali obuchem w głowę:)
@frodo
@frodo 2008-05-10
Przeczytane (2008-05-08)
Czarne Oceany to wymagająca powieść. I pod względem merytorycznym i literackim. Dukaj jak zawsze w swoich powieściach zamieszcza sporo pojęć, wyrażeń, które trzeba znać by dobrze rozumieć treść. A tutaj akurat jest sporo technologii. Powieść ma już swoje lata, ale i dziś jest warta przeczytania.
BS
@beees 2009-09-14
Przeczytane (2007-08-07)
Absolutna klasyka hard S-F. Świetnie precyzyjnie wykreowana bogata rzeczywistość, bez żadnych luk i niedociągnięć skonstruowana nowa fizyka. I przede wszystkim świetne pióro wystawiające czytelnika na test IQ. Nie wywalił bym z książki nawet słowa. Geniusz.
RZ
@radekzaleski 2007-09-17
Przeczytane (2007-09-17)
Dukaj starał się "za bardzo" albo też jeszcze nie wiedział jak pisać naprawdę wybitne książki. na tle innych autorów polskiego sci-fi to jest wybitne. od Dukaja można wymagać więcej.
MM
@Lalaith 2010-11-27
Przeczytane (2010-11-27)
na pewno książka nie dla wszystkich i nie dla niedoświadczonego czytelnika. dla mnie: powalająca na kolana i - co tu dużo mówić - genialna.
RG
@Rafal_Gnys 2009-02-03
Przeczytane (2009-02-03)
powiem tyle: robi miazgę z mózgu.
Współtworzący tę stronę
puchar @neko @neko pierwsza opinia

Dzięki takim kanapowiczom jak ty, ta strona może się rozwijać.

Popraw tę książkę
Autorzy
Jacek Dukaj
"Zdarzyło mu się napisać „Złotą Galerę” – zwij go autorem Złotej Galery. Popełnił to w wieku lat 15–potem już mogło być tylko gorzej. Pisze zawsze nie to, co powinien, i gorzej, niż byłoby go stać....
Inne książki:
Książka Perfekcyjna niedoskonałość
Książka Extensa
Książka Inne pieśni
Książka Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe