Czarny mercedes

Janusz Majewski
5.8 /10
Ocena 5.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Czarny mercedes
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.8 /10
Ocena 5.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Prawdziwie akuninowska opowieść na ekranach kin w reżyserii Janusza Majewskiego.

Jest rok 1939. Mecenas Karol Holzer postanawia zaryzykować życie dla swojej byłej studentki, Żydówki, a zarazem obiektu niespełnionej miłości. Aby odsunąć podejrzenia, Aneta otrzymuje tożsamość żony mecenasa i oboje zaczynają udawać małżeństwo. Karol przypadkowo poznaje Maxa, arystokratę, oficera SS wyższej rangi i zaprzyjaźniają się. Max zaczyna bywać w domu mecenasostwa, pozornie jest urzeczony Anetą, demonstracyjnie ją adoruje, ale naprawdę jest zafascynowany Karolem. Wkrótce Aneta ginie.

Sprawę tajemniczej śmierci pięknej młodej kobiety ma rozwikłać nadkomisarz Rafał Król, funkcjonariusz policji granatowej, współpracującej z Niemcami, ale także zaprzysiężony żołnierz polskiego podziemia, wykonujący jego rozkazy. Równoległe dochodzenie prowadzi Kluge, radca kryminalny Kripo. Obaj uważają się za apolitycznych profesjonalistów, więc nawiązują nieformalną współpracę.

Zbrodnie, namiętność, tłumione instynkty, zakazane związki. Nielegalny handel nieruchomościami na rzecz głodującego getta, rozgrywki w niemieckich służbach, polskie podziemie. Tajemnica goni tajemnicę, w tle Warszawa i Lwów – i ich zaskakujące wojenne oblicza. Getto z drogą restauracją, markowym szampanem i śpiewającą Wierą Gran…
Data wydania: 2019-09-18
ISBN: 978-83-66335-19-6, 9788366335196
Wydawnictwo: Marginesy
Serie: Klub Złotego Klucza, Detektyw [Rzeczpospolita]
Stron: 368
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Janusz Majewski Janusz Majewski
Urodzony 5 sierpnia 1931 roku w Polsce (Lwów)
Reżyser filmowy, dramatopisarz, pisarz, scenarzysta

Pozostałe książki:

Siedlisko Fotografia smaku Ryk kamiennego lwa Czarny mercedes Zima w Siedlisku
Wszystkie książki Janusz Majewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Czarny mercedes aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Vemona
2019-11-09
6 /10
Przeczytane Mam 2018 Proza polska Kryminał

Bardzo stary, bo opisujący jeszcze lata '50 kryminał, początki kariery jednego z moich ulubionych bohaterów - choć poznałam go w czasach, kiedy już był majorem, a w tle Warszawa.
Właściwie sama akcja, choć szybka i interesująca, wydaje mi się nieco niedopracowana, zbyt wiele czarnym charakterom udało się przypadkiem, zbyt wiele zbiegów okoliczności, przestępcy ewidentnie jechali na farcie, brak wyjaśnienia pewnych powiązań, chwilami zastanawiałam się, czy autor przemyślał historię.
Ale - żeby nie było, że się czepiam - wcale mi to nie zepsuło lektury, szczególnie, że z przyjemnością zwracałam uwagę na rozmaite smaczki.
Warto zauważyć, że drobni przestępcy, złodzieje okradający wagony (albo i ludzi), są przedstawieni jako w gruncie rzeczy fajni i sympatyczni, milicja traktuje ich raczej pobłażliwie.
Ale rzuca się też w oczy, że mają oni swoje zasady, są "honorni", a ktoś, kogo przyjmą pod skrzydła, może się czuć bezpiecznie, choć to bandyci. Dawne czasy, których żal, obecnie taka złodziejska uczciwość już nie istnieje....
No i jak dla mnie - clou powieści - opisy Warszawy sprzed lat. Taksówki, które dojeżdżają tylko do Opaczewskiej, bo dalej kierowcy się boją, jakieś baraki i budy na Włodarzewskiej, obecnie zabudowanej nowoczesnymi osiedlami, meliny na Brylowskiej i Kolejowej - gdzieniegdzie jeszcze tam zostały takie stare, zrujnowane domy. Fascynujący obraz miasta, które wygląda już zupełnie inaczej.

| link |
@dorotab
2021-09-23
6 /10
Przeczytane
GA
2020-05-04
6 /10
Przeczytane
MS
2013-07-14
5 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Czarny mercedes. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl