Czy zwierzęta mają duszę?

Leon Knabit
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Nie ma miłośnika zwierząt, który choć raz nie zadałby sobie tego pytania. Inaczej jest z teologami, którzy niechętnie podejmują ten temat. Najnowsza książka popularnego benedyktyna – o. Leona Knabita pt. Czy zwierzęta mają duszę? jest strzałem w dziesiątkę. Napisana żywo, lekko i z właściwym Autorowi humorem, jest jego osobistym wyznaniem. Ojciec Leon przyznaje się do swego rodzaju nawrócenia: „Zwierzęta w opactwie tynieckim były od zawsze. Krowy, konie, świnki, mnóstwo wszelakiego ptactwa. Swego czasu opactwo było królestwem kotów. Wszystko za sprawą brata Tadeusza. Brat wynosił z refektarza co lepsze kąski dla swoich podopiecznych. – Bracie, tak nie wypada – powiedziałem. – Tak nie można. To jedzenie lepiej dać potrzebującemu. – Świnie karmimy? – spytał. – Ale z tego będą małe świnki – odpowiedziałem. – A z tego będą małe kotki. Ustąpiłem. Miał rację”. Książka pełna jest historyjek i dialogów, w tym tych ze zwierzętami. Zawiera też sporo zwierzeń, w których mnich szczerze przyznaje się do swojej niewiedzy. Robi to w sposób nieco prowokacyjny: „Nie wiem, dlaczego Pan Bóg stworzył zwierzęta. Mówię szczerze. Jest to dla mnie wielka tajemnica. Z tym pytaniem trzeba by udać się do samego Pana Boga. Nie jestem filozofem ani biologiem. Nigdy nie wgłębiałem się w to, dlaczego istnieje taka różnorodność bytów. Cieszę się z tego bardzo, doceniam, a czasem narzekam. Bo po co taka pchła czy komarzyca...”. Nie jest przypadkiem, że książkę tę napisał właśnie benedyktyn. Jak się okazuje, zakon ten od początków istnienia miał słabość do... kotów, choć sam Autor wyznaje szaleńczą miłość do koni i ubolewa, że w tynieckim opactwie zamieniono je na bezduszne traktory. Tematy poruszone w książce na pewno wywołają niejedną dyskusję. Czy moralnie jest pomagać zwierzętom, gdy jest tylu potrzebujących ludzi? Co spotka zwierzęta po śmierci? Czy nie jest grzechem je zabijać? Ojciec Leon dzieli się także własnymi doświadczeniami związanymi z wegetarianizmem. Imponuje znajomością Pisma Świętego, do którego odwołuje się wielokrotnie w obronie praw zwierząt. Nie powstrzymam się, by na koniec nie zacytować Autora tej pięknie zilustrowanej książki: „Im bardziej poznajemy zwierzęta, tym bardziej kochamy ludzi”.
Data wydania: 2005
ISBN: 83-920450-4-1, 8392045041
Wydawnictwo: Nemrod
Kategoria: Religia i Teologia
Stron: 115

Autor

Leon Knabit Leon Knabit
Urodzony 26 grudnia 1929 roku w Polsce (Bielsk Podlaski)
Leon Knabit, właśc. Stefan Knabit – polski benedyktyn, w latach 2001–2002 przeor opactwa w Tyńcu, prezenter telewizyjny, publicysta.

Pozostałe książki:

Najważniejszy dzień mojego życia : refleksje o życiu i śmierci Kogo kochają kobiety? Ulubiony bilbord Papieża. O Janie Pawle II i spotkaniach z Nim w Polsce opowiada o. Leon Knabit Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko
Wszystkie książki Leon Knabit

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Czy zwierzęta mają duszę? nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Czy zwierzęta mają duszę?. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl