Opinia na temat książki Daniela

MA
@Marcosa · 2022-02-26 15:02:50
Przeczytane
Jest wiek XVIII. Daniela mieszka w Rzucewie. Jej ojciec był rybakiem, który utonął w Bałtyku, matka zmarła wkrótce po porodzie. Wychowywała ją mamka, a duchowym nauczycielem był ks. Joachim. To on własnie wysyła ją, by spełniła ważną misję. Jednak Daniela ulega wpływom miejsca, do którego trafiła i nie wiadomo w ogóle, czy da radę te misję wypełnić. Powieść jest paraboliczna i stanowi aktualną metaforę człowieka, który zmienia się po wpływem czynników zewnętrznych.
fragment:
"Gwidon marniał w oczach, schudł i posmutniał, a zaledwie siedem dni minęło od nieobecności Danieli. Jej brak był jak chata, w której nikt na niego nie czekał, puste sieci, kiedy zmarznięty wracał z morza, jak Kościół bez mszy świętej, bez świec, bez Krzyża wystawionego. Któregoś wieczoru, po mszy Gwidon pozostał dłużej w Kościele i podszedł do Joachima, który z trudem, szurając nogami szedł do wyjścia.
-Joachimie, martwię się, Daniela długo nie wraca, a miała tylko list oddać Holdonowi.
-Też mnie to niepokoi, ale wróci na pewno. Holdon pewnie nie chce jej dopuścić do siebie, skoro się dowiedział, że ode mnie przychodzi, ale w końcu zgodzi się odebrać wiadomość. Daniela wtedy swą misję wypełni i wróci do nas, do ciebie, Gwidonie, bo mnie już może wtedy nie być…
-To tak długo będzie trwało?!
-Czasem nie można liczyć czasu, czasem są sprawy wyższej wagi. Ona poszła tam jak światło do mrocznej wnęki, nie tylko wiadomość przekazać, ale pokazać mieszkańcom pałacu, że jest droga powrotna do naszego Kościoła na wzgórzu – rzekł Joachim.
-Ale jak długo to potrwa? - powtarzał w kółko Gwidon, a jego wielkie ramiona opadły w geście smutku i bezradności.
-Czy nasz władca Świętopełek II pytał Krzyżaków jak długo potrwa niewola syna jego Mściwoja, którego w zamian za gwarancję pokoju, oddał w niewolę?
-Mściwoj pięć długich lat spędził u Krzyżaków! - zawołał z przerażeniem Gwidon.
-Ale wrócił i władcą Pomorza został, naszym księciem został.
-Pięć lat – powtórzył Gwidon – i Daniela też tak długo tam będzie?!
-Nie. Chciałem tylko powiedzieć, że czasem są sprawy wyższej wagi i nieznane są nam wyroki boskie. "
Data przeczytania: 2022-02-25
Daniela
Daniela
Jolanta Knitter-Zakrzewska
10/10
XIII-wieczne Rzucewo, wieś kaszubska, położona w malowniczym krajobrazie Zatoki Puckiej. To tutaj główna bohaterka opowieści — Daniela — będzie miała do spełnienia misję, powierzoną jej przez księdza...
Komentarze
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl