Doktor Bogumił

Ałbena Grabowska
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 42 ocen kanapowiczów
Doktor Bogumił
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 42 ocen kanapowiczów

Opis

Bogumił Korzyński, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Wilnie, rozpoczyna pracę na oddziale chorób wewnętrznych warszawskiego Szpitala im. Dzieciątka Jezus. Jest rok 1850. Siedem lat wcześniej świat odrzuca Horacego Wellsa i jego eter, doprowadzając nieszczęsnego wynalazcę do szaleństwa i samobójczej śmierci.Szpital połowy XIX wieku wciąż spływa ropą, krwią i brudem, a najlepszym chirurgiem jest ten, który potrafi w jak najkrótszym czasie wykonać operację i nie zabić przy tym pacjenta. W powieści prawdziwe odkrycia światowej medycyny przeplatają się z osobistą historią rodzinną bohaterów, co pokazuje trudności, przed jakimi stawali polscy lekarze na przełomie XIX i XX wieku: brak państwowości, zsyłki, obowiązek nauki w języku rosyjskim, kontrole władz w szpitalach, brak możliwości studiowania medycyny przez kobiety, niechęć nobliwej kadry medycznej do nowinek – znieczulenia, tracheotomii, walki z gorączką połogową, szczepień przeciwko ospie, wykorzystywania stetoskopu czy konieczności organizacji opieki pielęgniarskiej w szpitalach. Bogumił pragnie zostać ginekologiem i tym samym pomóc kobietom takim jak jego żona, która kolejny poród niemalże przypłaca życiem. Jednocześnie doktor zmaga się z własnymi demonami i przeszłością, o której zacna rodzina żony nie ma pojęcia… Ałbena Grabowska – Polka o bułgarskich korzeniach, neurolożka z drugim stopniem specjalizacji i doktoratem. Kiedyś oddana wyłącznie pacjentom (szczególnie chorującym na padaczkę), od dziewięciu lat autorka powieści dla dorosłych i dzieci. Z upodobaniem sięga po różne gatunki literackie. Napisała już książkę non-fiction (Tam, gdzie urodził się Orfeusz), sagę (Stulecie Winnych – na podstawie której powstał popularny serial emitowany na antenie TVP), kryminał (Ostatnia chowa klucz), książki przygodowe dla dzieci (cykl Julek i Maja), bajkę terapeutyczną (O małpce, która spadła z drzewa), powieści psychologiczne (Coraz mniej olśnień, Lady M., Lot nisko nad ziemią), cykl powieściowy obejmujący romans, powieść awanturniczą oraz thriller szpiegowski (Alicja w krainie czasów), dystopię dla młodzieży (Nowy świat) oraz powieści obyczajowe (Kości proroka, Marginesy 2018) i Matki i córki (Marginesy 2019). Mieszka z trójką dzieci oraz trzema kotami w Brwinowie.
Data wydania: 2020-08-12
ISBN: 978-83-66500-63-1, 9788366500631
Wydawnictwo: Marginesy
Cykl: Uczniowie Hipokratesa, tom 1
Stron: 512
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Ałbena Grabowska Ałbena Grabowska
Urodzona w 1971 roku w Polsce (Pruszków)
Polka o bułgarskich korzeniach, neurolożka z drugim stopniem specjalizacji i doktoratem. Kiedyś oddana wyłącznie pacjentom (szczególnie chorującym na padaczkę), od dziewięciu lat autorka powieści dla dorosłych i dzieci. Z upodobaniem sięga po różne...

Pozostałe książki:

Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli Rzeki płyną jak chcą Matki i córki
Wszystkie książki Ałbena Grabowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Uczniowie Hipokratesa

WYBÓR REDAKCJI
10.09.2020

Ałbena Grabowska Urodzona w 1971 roku w Polsce (Pruszków) . Polka o bułgarskich korzeniach, neurolożka z drugim stopniem specjalizacji i doktoratem. Kiedyś oddana wyłącznie pacjentom (szczególnie chorującym na padaczkę), od dziewięciu lat autorka powieści dla dorosłych i dzieci. Autorka poczytnych książek m.in. „Stulecie winnych” na podstawie k... Recenzja książki Uczniowie Hipokratesa. Doktor Bogumił

@Ewelina229@Ewelina229 × 17

"Uczniowie Hipokratesa. Doktor Bogumił"

WYBÓR REDAKCJI
31.08.2020

„Nie istniało dla niego nic ważniejszego niż medycyna”. Jest rok 1850, Bogumił Korzyński, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Wilnie właśnie rozpoczyna prace w jednym z Warszawskich szpitali na oddziale chorób wewnętrznych. Przez małżeństwo z panną Przybylską – jej ojciec jest szanowanym i uznanym lekarzem – wkracza to towarzyskiej elity. Pochodz... Recenzja książki Uczniowie Hipokratesa. Doktor Bogumił

Doktor Bogumił

31.08.2020

Przyznam się, że jest to moje pierwsze spotkanie z tą autorką mimo, że słyszałam i czytałam wiele pochlebnych opinii o na przykład "Matkach i córkach". Niestety, nie było mi wcześniej po drodze, ale tym razem się skusiłam, ponieważ uwielbiam tematy około medyczne. Dlatego nie mogłam sobie odpuścić lektury tej książki. Zwłaszcza, że to pierwszy tom... Recenzja książki Uczniowie Hipokratesa. Doktor Bogumił

Czy na sali jest lekarz?

21.11.2020

W czasach, kiedy Polskę bulwersują kolejne doniesienia lekarzy z „pierwszej linii frontu”, ja sięgnęłam po książkę opowiadającą o XIX wiecznym szpitalu. Czy wszystkie problemy zniknęły wraz z minioną epoką? Czy w tej fikcyjnej powieści znalazłam coś współczesnego? Mamy rok 1850, Bogumił Korzyński, młody i ambitny lekarz właśnie zaczął pracę ... Recenzja książki Doktor Bogumił

Moja opinia o książce

Opinie

@gala26
2020-09-02
8 /10
Przeczytane Audiobooki 2020 Wyzwanie czytelnicze 2020 Z historią w tle Obyczajowe

Książka wysłuchana w formie audiobooka. Rok 1850 - opowieść o ówczesnej medycynie, jej możliwościach. Autorka swoją wiedzę medyczną bardzo zgrabnie łączy z ciekawymi losami bohaterów, zwłaszcza doktora Bogumiła, niezwykle barwną i interesującą postacią. Jestem zafascynowana determinacją i oddaniem pacjentom ówczesnych lekarzy, pomimo że leczono w smrodzie i brudzie. Bardzo piękna i potrzebna książka napisana z pasją i ogromną znajomością tematu. Znalazłam w tej książce piękny tekst wypowiedziany przez jednego z lekarzy: „Pacjent, on tu jest najważniejszy, to jest człowiek i jego choroba. Lekarz ma ją zrozumieć. „ Nie wymaga to komentarza.

× 16 | link |
@elcia17
2020-09-06
10 /10
Przeczytane

Jestem pod wrażeniem pióra Pani Ałbeny Grabowskiej.To już kolejna książka tej wspaniałej autorki,która mnie urzekła.I choć to nie jest lektura bardzo lekka w czytaniu to jednak zachwyca od pierwszych stron i szybko się ją czyta.Pani Ałbena wspaniale opisuje trudne lata XlX wieku,gdzie lekarze nie mieli lekko.To czas gdy szpitale straszyły swoim wyglądem,brudem,brakiem znieczulenia,gdzie większosć pacjentów raczej otrzymywała śmierć niż pomoc .Gdzie najlepszy chirurg to ten ktory w najkrótszym czasie wykona operację i nie zabić pacjenta...Widać że autorka zna się na rzeczy ,w końcu z wykształcenia jest specjalistą neurologiem i doktorem z epileptologii.Ksiażki przedstawia też prawdziwe odkrycia medycyny,i trudności z jakimi musieli zmierzyć się polscy lekarze w drugiej połowie XlX wieku.Niejednokrotnie włos jeżył się na głowie podczas czytania drastycznych można by rzec szczegółów z operacji,porodu i opieki medycznej.Dziś niejednokrotnie narzekamy na opiekę medyczną ale myślę że nikt nie chciał by znależć się w tamtych czasach..
Książkę otrzymałam z portalu Czytampierwszy.pl

× 6 | link |
@Iwona_Nocon
2020-07-27
9 /10
Przeczytane

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Ałbeny Grabowskiej. Skusiłam się na tę konkretną pozycję z ciekawości. Nie szczególnie interesuje się medycyną (no może poza oglądaniem Na dobre i na złe), ale zaciekawił mnie opis. Kiedy doczytałam, że autorka jest specjalistą neurologii z doktoratem z epileptologii już wiedziałam, że właściwa osoba zajęła się tym tematem. Gołym okiem widać, że zna się na rzeczy, umiejętnie posługuje się terminami, wykazując się sporą ilością wiedzy.
Uczniowie Hipokratesa Doktor Bogumił to opowieść fabularna o rodzinie Koryńskich i Zawiszów (brzmi trochę jak Romeo i Julia 🤭) przeplatana prawdziwymi historiami z życia lekarzy. Poznajemy sylwetkę Edwarda Jennera, który uwolnił ludzkość od zarazy czarnej ospy czy Horacego Wellsa wynalazcy eteru.
Od pierwszej strony dałam się wciągnąć w świat medycyny. Chłonęłam każdą mini biografię danego lekarza zafascynowana tym, jak musieli udowadniać swoje racje nierozumiani przez społeczeństwo. Od początku kibicowałam głównemu bohaterowi mimo iż miał swoje za plecami. Ale jego postawa świadczyła o wielkiej pasji, chęci zmiany i odwadze w dążeniu do celu. Zdecydowanie jest to książka godna polecenia. Ode mnie 9/10.
Książkę zrecenzowałam dzięki portalowi @czytampierwszy.pl

× 5 | link |
@agulkag
2021-12-02
Przeczytane

Ach ta medycyna, a raczej jej dosyć odległe czasy. Tym razem tematem przeczytanej przez mnie powieści nie były obecne osiągnięcia, które są niesamowite, ale te sprzed wielu lat. To one stoją u podstaw choćby obecnej wiedzy o wpływie higieny na zdrowie człowieka.
Książka podzielona jest na rozdziały przedstawiające kilka znaczących postaci ze świata medycyny, a także wplecioną w nie historię rodzinną Bogumiła Korzyńskiego. Tytułowy Bogumił pracuje w warszawskim Szpitalu Dzieciątka Jezus. Jego marzeniem jest zostać ginekologiem, dlatego też mocno interesuje się wszystkimi nowinkami medycznymi, bo chce ulżyć cierpiącym kobietom oraz zmniejszyć ich śmiertelność w czasie porodu i połogu. Sam także przeprowadza eksperymenty, również na sobie.
Oprócz postaci historycznych mających ogromny wpływ na rozwój medycyny, autorka porusza bardzo ciekawy wątek kobiet w medycynie. A raczej zupełny ich brak nie licząc oczywiście sióstr zakonnych posługujących w szpitalu. Panie niestety nie mogły studiować na uniwersytecie, a zawód lekarza stanowił ściśle strzeżone zajęcie tylko dla mężczyzn. Ale kobieta jak chce to wykombinuje.
Bardzo ciekawe są opisy pracy w szpitalu oraz sekcje zwłok przeprowadzane na zmarłych niekoniecznie tuż po śmierci( nie polecam czytania tuż po posiłku, jeśli ktoś jest wrażliwszy).
Jeden niewielki minus powieści, to chyba to , że wątek rodzinny Bogumiła jest trochę za bardzo rozwlekły i momentami łapałam się na tym, że czekam aż skończy się scena.
...

× 4 | Komentarze (1) | link |
@Remma
2021-05-23
9 /10
Przeczytane cykl powieści historyczne

Przy niezliczonych komentarzach i dwudziestu recenzjach wydaje się, że wszystko zostało powiedziane. Ja również jestem pod wrażeniem przeczytanych historii, tym bardziej, że po raz pierwszy zetknęłam się z powieścią, która w tak nietypowy sposób porusza stan medycyny w XIX wieku. I robi to rzetelnie. Dodatkowo świetnie poprowadzona narracja i zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że "Uczniów Hipokratesa" czyta się jednym tchem.

× 4 | link |
@reniarenia
2021-04-29
7 /10
Przeczytane

Bardzo lubię książki, które łączą ze sobą losy fikcyjnych bohaterow z prawdziwą historią. Tak jest w przypadku tej powieści, autorka umiejętnie przeplata życie Bogumiła, zwykłego lekarza, ale zdolnego i żądnego wiedzy z losami autentycznych i wybitnych postaci medycyny. Dzięki temu książka nie jest nudna, a opisy ówczesnych "zabiegów medycznych" nie są odpychające. Polecam

× 4 | Komentarze (1) | link |
@ksiazka_w_pigulce
2020-09-06
8 /10
Przeczytane


Ałbena Grabowska w pełnej krasie, czyli medycyna obleczona nutą historii i obyczajówka z niekończącymi się perypetiami. Autorka uderza w czułą strunę społeczeństwa ponownie serwując zatwardziały upór silnych charakterem kobiet, które niejednokrotnie udowadniają większy chart ducha niż mężczyźni. Tym razem jednak główną postacią jest mężczyzna - Bogumił Korzyński, który wlecze za sobą problematyczną przeszłość na równi z problematyczną rodziną. Jednego natomiast nie można mu odmówić: miłości do medycyny. To właśnie arena XIX-wiecznego szpitala staje się tłem dla większości kluczowych wydarzeń, które rozpoczynają cykl "Uczniów Hippokratesa".

Ałbena Grabowska z powodzeniem wykorzystuje swój talent zarówno do tworzenia świetnie wchłanianych przez czytelnika historii, jak i dopełnia je obfitą dawką wiedzy medycznej. Jednak autorka wychodzi poza swoje wygodne ramy, gdyż sięga po historię medycyny tworząc obyczajową historię przeplataną opowiadaniami ukazującymi prawdopodobny przebieg kluczowych dla świata medycyny odkryć: higiena zakażeń, szczepionki, porody bez bólu. Pionierzy odkryć borykali się z szeregiem przeciwności: przywiązaniem do tradycji, sceptycyzmem, czy nawet oskarżani byli o szarlatanerię oraz sprzeniewierzanie się prawom boskim. Przytoczone odkrycia zazębiają się z pracą bohatera, który oprócz problemów w pracy mierzy się z problemami osobistymi.

Co do postaci Bogumiła mam nie lada problem, gdyż pierwszy raz przy wykreowanej przez panią A...

× 3 | link |
@esclavo
2020-11-27
9 /10
Czytam

Zwlekałam i zwlekałam z czytaniem, naczytałam się dobrych opinii i wreszcie muszę napisać jak bardzo podobała mi się ta powieść. A podobała mi się! Sama warstwa obyczajowa bardzo ciekawa i emocjonująca, ale najbardziej urzekły mnie opisy tej medycznej strony. I nie są to encyklopedyczne suche fakty. To przerażające jak małą wiedzę posiadali lekarze w XIX wieku i z każdą stroną szerzej otwierałam oczy na te praktyki. Niesamowicie interesująca powieść, napisana w świetnym stylu, w klimacie odpowiednim do epoki, ale lekko i bardzo wciągająco. Książka jest całkiem pokaźna, ale kartki przewracały się same. Moje pierwsze spotkanie z autorką i jestem zachwycona. Gorąco polecam.

× 2 | link |
@kasiarz1983
2020-08-29
10 /10
Przeczytane

Bardzo ciekawa książka .Mimo sporej objętości czyta się ją szybko. Widać ,że medycyna to duża pasja pisarki.Ciekawa jestem kolejnej części.

× 2 | link |
ZA
2020-09-01
9 /10

Odkąd pamiętam bardzo lubię wszystkie książki zawierające medyczne zagadnienia. Czytam te, które zawierają suche fakty historyczne, a także pełne hipotez i przerażających szczegółów dawnej medycyny. Dlatego tym chętniej sięgnęłam po „Uczniów Hippokratesa”, których i bez tego z pewnością przeczytałabym ze względu na moje wcześniejsze spotkania z autorką i dobre zdanie na temat jej twórczości.

Ałbena Grabowska zabiera czytelnika w świat dawnej medycyny i pionierów nowych sposobów leczenia i podejścia do pacjenta, które nam w obecnych czasach wydają się być czymś oczywistym. Książka składa się z dwóch części – pierwsza zawiera zapoznanie z historycznymi rysami pionierskich odkryć medycznych, druga stanowi fikcję literacką ukazującą życie lekarza starającego się umożliwić kobietom bezbolesne i bezpieczne porody. Te dwie części przeplatają się w formie naprzemiennych rozdziałów, z których wątek historyczny stanowi wstęp do fikcji literackiej.

Bardzo podoba mi się zastosowane przez autorkę połączenie historii medycyny oraz fikcji literackiej, ponieważ żyjąc życiem głównego bohatera możemy także poznać nieco medycznych ciekawostek. Główny bohater – Bogumił stara się dostać do pracy w renomowanym warszawskim szpitalu, aby uczyć się pod okiem doskonale wykwalifikowanego ginekologa. Jednak mężczyzna nie chce powielać schematów leczenia i przekonań, iż kobieta powinna rodzić w bólach, a stara się przetrzeć szlaki bezbolesnym porodom za pomocą...

× 1 | link |
EK
2022-05-23
6 /10
Przeczytane

Czytam entuzjastyczne opinie o książce i tak sobie myślę, że to fajnie, że każdemu podoba się co innego. Jednemu „Lalka” Prusa, innemu „Stulecie chirurgów”, komuś powieść łotrzykowska lub wielki romans, więc wielu czytelników zachwycił również „ Doktor Bogumił ”. Mnie nie. Po lekturze innych książek autorki, w tym mojego ulubionego „ Stulecia Winnych ”, oczekiwałam być może zbyt wiele. Ale dzielnie przebrnęłam do końca, bez zachwytów niestety.
Obraz życia XIX wiecznej Warszawy, czy Krakowa, zabory, rozwarstwienie społeczne, wszystkie te konwenanse, skandaliki, panny służące, ochronki itp - nie wniosły nic nowego.
Fabularnie - nużył mnie nadmiar sensacyjnych wątków i trupów w szafie, które bez końca wyciągali wszyscy ważniejsi bohaterowie powieści. Od tytułowego Bogumiła, poprzez jego brata, służącego, szwagierkę, przyjaciela, byłą kochankę, aż po niedoszłego pryncypała. Nie kupuję tych historii. Te wszystkie intrygi i knowania przesłoniły mi zdaje się ważniejszą warstwę powieści.
Opowieść o pionierach medycyny, badaczach i naukowcach, powstawaniu szczepionek, aseptyki, narkozy i wielu innych cudach medycyny, które dziś są dla nas normą. One właśnie wtedy powstawały. Wiele z tych nowinek trafiało do Szpitala Dzieciątka Jezus, gdzie rozgrywała się duża część powieści.
Tylko żeby dobrnąć do kilku takich historycznych, medycznych perełek trzeba było przekopać się przez takie historie, jak na przykład ta: starsza pani, od lat (!!!) leży w łóżku bez czucia, duc...

× 1 | link |
@Agnieszka_Szajda
2020-09-07
8 /10
Przeczytane

Ałbena Grabowska akcję najnowszej książki osadziła w XIX-wiecznej Warszawie. Jej bohaterem jest młody, ambitny lekarz Bogumił Korzyński. Bogumił pracuje na oddziale chorób wewnętrznych, ale pragnie zostać ginekologiem. Interesuje się wszelkimi nowinkami medycznymi, które mogłyby pomóc kobietom takim jak jego żona, które porody prawie przypłacają życiem. Tu trzeba wspomnieć, że w tamtych czasach szpitale były strasznymi miejscami. Brudne, śmierdzące. Operacje przeprowadzano na wyścigi a szczęście miał ten, kto przeżył. Co więcej, sami lekarze nie widzieli w tym nic złego. Nikt nie przejmował się myciem rąk, nie ma się więc co dziwić, że znieczulenie do porodu czy cesarskie cięcie było traktowane jako niezgodne z nauką Kościoła (niekiedy mam wrażenie, że niewiele się od tamtych czasów zmieniło).
Książka opisuje losy Korzyńskiego jako lekarza, ale również jego barwne życie osobiste. Grabowska przygląda się ówczesnej roli kobiety w małżeństwie a także w szeroko pojętym społeczeństwie. Akcja przeplata się z krótkimi historyjkami o największych medycznych odkrywcach tamtych czasów. To nie lada gratka dla fanów prozy Ałbeny Grabowskiej i miłośników Jürgena Thorwalda.
Polecam.

× 1 | link |
@snaky_reads
2021-01-29
8 /10
Przeczytane

To była naprawdę długa, przyjemna podróż w czasie. Bardzo dobry język, stylizowany na dawniejszy z czasów zaborów. Oprócz głównej akcji, autorka napisała kilka pobocznych opowiadań o XIX-wiecznych znanych lekarzach. Te wszystkie liczne odkrycia, dziwne dla nas, współczesnych, praktyki lekarskie, życie arystokratycznych mieszkańców Polski pod zaborami, genialne, rozbudowane zakończenie i masa wspaniałych zwrotów akcji. Naprawdę polecam!

× 1 | link |
@helena610
2020-09-06
9 /10
Przeczytane

Niezwykle ciekawa historia. Świetnie ujęte realia epoki, walki o zmiany w zakresie medycyny, a i wątek osobisty bohaterów przedstawiony bardzo ciekawie. Autka zaciekawiła mnie poraz kolejny :)

× 1 | link |
@magdalena.005
2020-11-27
10 /10

"Doktor Bogumił" to powieść obyczajowa z mocno zaakcentowanym wątkiem kryminalnym oraz dużą dawką wiedzy medycznej. Kiedy zaczęłam czytać tę książkę byłam lekko skołowana, ponieważ zaczyna się ona od autentycznej historii Horacego Wellsa, który podczas wizyty w cyrku odkrył skutki działania gazu rozweselającego. Oczarowany tym spostrzeżeniem, postanowił zastosować eter w swojej praktyce dentystycznej celem zmniejszenia bólu u pacjentów. Życie Horacego zakończyło się co prawda fatalnie, co było skutkiem zbyt częstego testowania gazu na sobie, ale człowiek ten dokonał przełomowego odkrycia, jakim było wprowadzenie do leczenia eteru jako znieczulenia. Ta krótka opowieść, podobnie jak inne tego typu zamieszczone w powieści, mają na celu przedstawienie odkryć, które wpłynęły na rozwój medycyny. Dlaczego są one tak istotne dla historii Bogumiła? Bo to właśnie on był jednym z prekursorów rozwoju medycyny, zmiany podejścia do pacjenta i do leczenia w Polsce. Bogumił i jego szwagierka, wymieniając listy z lekarzami z całego świata, wyznaczali nowe standardy leczenia w naszym kraju. Możecie pomyśleć sobie, że ta powieść jest przepełniona wiedzą medyczną. Nic bardziej mylnego. Ałbena Grabowska jest lekarką i najnowszą książką oddała hołd wszystkim medykom, którzy swoją determinacją i heroiczną walką doprowadzili do rozwoju medycyny. A co najważniejsze - wypełniali obietnice złożone w przysiędze Hippokratesa. Autorka pokazała także, że nie każdy lekarz jednakowo poważnie po...

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“"W jej oczach zamigotało przerażenie.No tak ,Domicella prędzej życie odda ,niż pozwoli w grzechu dziecko wyjać.Tak właśnie kiedyś powiedziała.Że cesarskie cięcie to grzech."”
× 1
#
“"Aż wierzyć mu się nie chciało,że ów krzykacz owładniętyszaleństwem mycia wszystkiego i wszystkich był kiedyś lekarzem. -Mycie rąk chlorem miałoby chronić przed zakażeniami....opowiadał kilka ...”
× 1
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Doktor Anna
Doktor Anna
Ałbena Grabowska
8.4/10
Oparta na faktach opowieść o pierwszej dyplomowanej lekarce praktykującej na ziemiach polskich. ...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl