Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary

Lawrence Wright
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Droga do wyzwolenia to przenikliwa analiza świata scjentologii, która powstała na podstawie materiałów archiwalnych oraz ponad dwustu wywiadów przeprowadzonych z obecnymi i byłymi członkami Kościoła. Swą opowieść autor osnuł wokół życiorysów dwóch najświętszych dla scjentologów postaci: autora powieści science fiction L. Rona Hubbarda, w którego niespokojnym umyśle zrodziła się idea nowej religii, idealnie dopasowanej do kryzysu duchowego, jaki dotknął Amerykę po II wojnie światowej, oraz Davida Miscavige’a, ambitnego i bezwzględnego następcy Hubbarda, któremu przypadło w udziale trudne zadanie utrzymania pozycji Kościoła w obliczu ciągłych skandali i problemów prawnych.

Wright pokazuje, w jaki sposób Kościół zabiega o pozyskanie w swe szeregi gwiazd, takich jak Tom Cruise czy John Travolta, i jak wykorzystuje ich do realizacji własnych celów. Przedstawia też losy osób, które już w dzieciństwie z entuzjazmem przyjęły idee Hubbarda i zgodziły się mu służyć przez „miliard lat”. Nie stroni również od relacji z pierwszej ręki: pisze o przemocy, wyzysku, bezwzględności i morderczej dyscyplinie. Owoc jego pracy to coś więcej niż zwykły tekst demaskatorski – Wright odkrywa bowiem prawdziwą istotę tej kontrowersyjnej instytucji religijnej, chronionej przez amerykańską konstytucję.
Najlepsza książka roku według „The Washington Post”, „The Boston Globe”, „New York Magazine”, „Slate”, „Chicago Tribune”, „Huffington Post”, „Newsday”, „Entertainment Weekly”, „People”, „The Week”, „Publishers Weekly”, „Kirkus Reviews”.

Wyróżnienie „The New York Times” i czytelników portalu Goodreads.com Finałowa nominacja do National Book Award i National Book Critics Circle Award.


Tytuł oryginalny: Going Clear. Scientology, Hollywood, and the Prison of Belief
Data wydania: 2022-07-27
ISBN: 978-83-8191-507-6, 9788381915076
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Amerykańska
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 576
dodana przez: Catta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Lawrence Wright Lawrence Wright
Urodzony 2 sierpnia 1947 roku w USA (Oklahoma City)
Lawrence Wright – pisarz, scenarzystafilmowy i teatralny, od 1992 roku stały współpracownik „New Yorkera”, członek Council on Foreign Relations oraz Amerykańskiego Stowarzyszenia Historyków. Absolwent Uniwersytetu Tulane w Nowym Orleanie orazAmeryka...

Pozostałe książki:

Szatan w naszym domu Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary Bliźnięta : geny, środowisko i tajemnica tożsamości Character Design for Mobile Devices God Save Texas Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę
Wszystkie książki Lawrence Wright

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Jak powstaje nowa religia

22.09.2020

Rzetelna i dobrze udokumentowana książka reporterska opisująca powstanie i rozwój scjentologii – religii powstałej w XX wieku, mającej obecnie ok. 8 mln wyznawców, w tym wielu celebrytów i dysponującej olbrzymim majątkiem. Autor szuka odpowiedzi na pytania: „Na czym polega szczególny urok tej religii? Co z niej czerpią jej wyznawcy? Jak to możliwe... Recenzja książki Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary

@almos@almos × 21

Religia?

22.03.2024

Zapewne wielu z was zgodzi się ze mną, że szerzej o scjentologii mogliśmy usłyszeć za sprawą świetnego i utalentowanego aktora, który od dziesięciu lat zapisuje się na kartach filmowej historii. Tom Cruise, bo o nim mowa skrywa jeszcze jedną ciekawą opowieść, która wpłynęła na jego życie, a także na postrzeganie kościoła w Ameryce. "Droga do wyzw... Recenzja książki Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
8 /10
Przeczytane Posiadam Reportaże_i_ współczesny_świat

Książkę Lawrence'a Wrighta gorąco polecam.
Jest bezcennym źródłem wiedzy na temat scjentologii. I nie chodzi o to, że jest to chyba jedyna pozycja dostępna po polsku.
Jej wyjątkowość to przede wszystkim efekt strachu przed konsekwencjami "zadzierania" ze scjentologami i ich prawnikami.

W USA ukazało się zaledwie kilka poważnych książkowych publikacji opisujących życie Hubbarda i założoną przez niego sektę.

Przez pierwszą połowę autor-redaktor skupia się głównie na odtwarzaniu życia założyciela scjentologii. Manie, fobie i fantasmagorie Hubbarda są bardzo ciekawie opisane.
Druga część to kilka ciekawych opisów prób opuszczenia kościoła i momentami bardzo ciekawe fakty z życia Travolty i Cruisa.

Z porównania obu części wyłania się po raz kolejny smutny fakt o religiach. Początkowe zwariowane, mistyczne i być może pełne idei (czasem chorych) czasy założyciela - Hubbarda, po jego śmierci zastępowane są cynicznymi i brutalnymi rządami następcy Miscavige'a.

Główne zarzuty wobec publikacji wynikają z profesji autora. Wright to redaktor. Jego język zawiera głównie opis pewnych faktów i trochę analizy.
W opisie scjentologii brakowało mi kontekstu międzynarodowego organizacji. No ale to już ogólnie problem amerykańskiej perspektywy.
Ważniejszy mój zarzut to brak analizy zjawiska scjentologii od strony filozoficznej, socjologicznej, psychologicznej i naukowej (bzdury o tetanach, kolejnych wcieleniach, siłach kosmicznych,e-me...

× 3 | link |
@equidad
@equidad
2020-06-14
8 /10
Przeczytane

"Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary" to obszerne, solidne i doskonale udokumentowane studium powstania i rozwoju Kościoła Scjentologicznego, w Polsce znanego przede wszystkim z aktywnego uczestnictwa Toma Cruise'a.

Autor wychodząc od biografii jego założyciela Rona Hubbarda prowadzi nas przez stopniowy rozwój jego idei, budowę struktur, uzyskanie statusu kościoła i zwolnienie z podatków, kontakty ze środowiskiem Hollywood, aż po obecną ekspansję nowego wyznania.
Opiera się na licznych dokumentach, relacjach byłych członków kościoła i oficjalnych wypowiedziach jego władz. Zgromadzenie i zweryfikowanie takiej ilości źródeł wymagało od autora niewątpliwie tytanicznej pracy.
Stara się przy tym być jak najbardziej rzetelny i obiektywny. Na ile to możliwe ogranicza się do faktów, nie pozwalając sobie na własny komentarz. Oddaje głos zarówno tym, których kościół rozczarował (jest ich więcej i chętniej się wypowiadają), jak i tym, którzy mówią w jego imieniu (trudniej tu uzyskać informacje). Do swoich rozmówców podchodzi z szacunkiem, a jednocześnie stara się być krytyczny. Nie przyjmuje ich wypowiedzi bezrefleksyjnie. Co ważne, nie manipuluje czytelnikiem i powstrzymuje się od ocen, zarówno swoich bohaterów, jak i samej scjentologii, pozostawiając to odbiorcy swojej książki. W literaturze faktu bardzo cenię takie zdystansowane, zdyscyplinowane, pozbawione emocji pisarstwo, ograniczone wyłącznie do surowych faktów.
A fakty są mocne....

× 2 | link |
@Zaczytane_koty
2024-03-19
6 /10
Przeczytane
@MLB
2021-06-23
8 /10
Przeczytane
@czyleciznamipilotka
@czyleciznamipilotka
2021-02-23
8 /10
Przeczytane
@almos
2020-09-22
8 /10
Przeczytane ebook religia/ateizm reportaż/literatura faktu
@Kinga_Kubicka
@Kinga_Kubicka
2020-01-07
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl