Dwa Światy Ireny

Henryk Karol Skiba
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Dwa Światy Ireny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Rok 1935. Irena poznaje Waltera – berlińczyka, służącego w wojsku w Züllichau. Ten, niechętny faszyzmowi, usiłuje uciec do Szwecji. Zostaje jednak pojmany w Międzyzdrojach i osadzony w obozie o zaostrzonym reżimie. Zwolniony po kilkunastu miesiącach, wraca i pomimo wielu przeciwności, pobierają się z Ireną. Na ich osobiste szczęście wciąż jednak rzuca ponury cień przerażająca ekspansja faszyzmu i pogrom Żydów. Wybucha wojna. Waltera biorą na front, a wkrótce przepada bez wieści w Rosji. Irena z dziećmi powraca do rodziców na dolnośląską wieś, która wkrótce staje się wsią polską. Zaborcza matka, od początku niechętna małżeństwu córki, przyczynia się do jej rozwodu z mężem, który powrócił z niewoli. Irena musi zapomnieć o swoim dawnym berlińskim życiu. Wrasta w nowe środowisko, staje się Polką. Ustawicznie zderzają się ze sobą dwa światy, ten dawny niemiecki i ten aktualny – polski. Kiedy ustabilizowane życie bohaterki zdaje się już być wolne od niespodzianek, nadchodzą zmiany. Irena znowu jest z Walterem i staje się świadkiem upadku NRD i zjednoczenia Niemiec. Przedstawiona historia jest w przeważającej części prawdziwa. Zamierzeniem autora był opis życia bohaterki na tle zdarzeń historycznych XX wieku, przy możliwie realistycznym przedstawieniu czasów, w których działa się akcja. Przewodnim motywem jest odwieczny problem polsko-niemiecki, widziany oczyma zwykłych ludzi, dowodząc, że losy Polaków i Niemców nie zawsze zaznaczone są wojną i antagonizmem, że splatają się ze sobą znacznie silniej niż wzajemna niechęć, nierzadko podsycana przez politykę.
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-7564-494-4, 9788375644944
Wydawnictwo: My Book
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 404

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Dwa Światy Ireny aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Sabina
2021-11-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Skomplikowane losy zwykłych niemieckich obywateli na przestrzeni kilku dekad.
Niemka Irena Birkner, mająca francuskie pochodzenie, poznaje żołnierza Waltera Bielefeldta – syna Polki i Niemca.
Walter, przeciwnik nazizmu, dezerteruje z wojska, ale zostaje złapany i wtrącony do obozu karnego. Po wyjściu na wolność, bierze ślub z Ireną, a owocem tej miłości są dzieci. Niestety, zostaje wysłany na front i słuch po nim ginie. Irena doświadcza wielu rodzinnych tragedii, a po wojnie jej rodzinna wieś jest częścią Polski.
Książka ukazuje ważne wydarzenia np. komunizm, skrajną niechęć Polaków do Niemców – nawet tych, którzy nie brali udziału w wojnie. Przypisy wyjaśniają zagadnienia polityczne i historyczne.
Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się, jak potoczyły się losy Ireny i jej najbliższych, to powinien przeczytać tę książkę, która jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Polecam.

{} | link |

Cytaty z książki

“Szczęśliwe chwile przemijają jak ból zęba – z tą różnicą, że gdy przestaje boleć ząb, przychodzą ulga i radość, a kiedy odejdą szczęśliwe chwile, pozostaje żal, ból i strach przed tym, co jesz...”
{}
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl