Dzieci wygnane

Monika Odrobińska
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Dzieci wygnane
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Dzieci inaczej pamiętają wojnę. Dziewięcioletni Mirek, trzyletnia Ola, pięcioletni Romek, ośmioletnia Marysia. Dzieci rodzące się w bydlęcych wagonach w drodze na Syberię. Dzieci umierające z zimna, pragnienia, wycieńczenia, wyrzucane z transportu na kolejowy nasyp. Dzieci pracujące w tajdze przy wyrębie lasu, walczące o chleb. Dzieci osierocone, którym przyszło odgrywać rolę matek i ojców dla swych młodszych sióstr i braci. Dzieci odważne i niezłomne, które ocaliły siebie i bliskich z sowieckiego piekła. Przeszły z armią Andersa jej żołnierską odyseję, trafiły do Iranu, Afryki, Indii i Nowej Zelandii. Polskie dzieci, którym wydarto dzieciństwo, pamiętają wojnę inaczej niż dorośli. Lektura ich wspomnień porusza, budzi sprzeciw wobec sowieckiego zbydlęcenia i podziw dla heroizmu małych Polaków. Nie uciekaliśmy z kraju, ale do niego przez cały świat wracaliśmy. O polską niepodległość nasi żołnierze walczyli na wszystkich frontach. To byli więźniowie sowieckich łagrów i posiołków ? wynędzniali, ale każdą drogą do Polski szli. Walczyli w nadziei, że wrócą do domu, na Kresy. Ich i nasza droga do domu usiana jest krzyżami ? wśród nich nie ma krzyża mojego ojca. Ilu takich krzyży brakuje?
Data wydania: 2020-06-03
ISBN: 978-83-240-7877-6, 9788324078776
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Seria: Prawdziwe historie
Kategoria: Wspomnienia
Stron: 320
dodana przez: Justyna_K
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Monika Odrobińska Monika Odrobińska Monika Odrobińska – polska dziennikarka i reportażystka. Absolwentka filologii polskiej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Od 15 lat związana jest z tygodnikiem „Idziemy”.

Pozostałe książki:

Dzieci wygnane Dzieci wojny. Mali Polacy, którzy ocaleli Żyć nie umierać
Wszystkie książki Monika Odrobińska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Gdy dziecko nie może zrozumieć okrutnej podłości czlowieka

19.09.2020

Wstrząsające wspomnienia okrutnego czasu. Sięgnęłam po nie, aby dopełnić opowieści nieżyjącego już wujka, który przeżył wraz z rodzicami i rodzeństwem piekło Syberii. Bardzo rzadko wracał myślami do tamtych dni, ale gdy o nich opowiadał to zmieniał się cały... w przerażone okrucieństwem świata małe dziecko. Książka wydawnictwa Znak daje nam czytel... Recenzja książki Dzieci wygnane

Gdzieś daleko...

3.04.2023

Czym jest dla ciebie tragedia? Zapytał jeden z rozmówców autorki. Zepsuty telefon? Spóźnienie na autobus czy tramwaj? Brak słuchawki, kiedy słyszysz płacz dziecka, a może brak na półce twojego ulubionego mleka sojowego? A jeśli powiem Ci, że tragedia jest, gdy od kilku dni nic nie jadłeś, kiedy jest ci minus 30 stopni i śnieg pod okiennice, a ty m... Recenzja książki Dzieci wygnane

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ania_gt
2021-08-31
7 /10
Przeczytane Historie z historią w tle

Mocna, smutna i prawdziwa. Literatura potrzebna, by ocalać od zapomnienia i by nigdy, przenigdy nie dopuścić do tego ponownie.

× 3 | Komentarze (1) | link |
@joanna123
2020-06-07

Książka przerażająca i smutna w swojej prawdziwości.. Wstrząsająca, ale warta przeczytania.

× 3 | link |
@Strusiowata
2020-09-19
10 /10
Przeczytane
@Zaczytane_koty
2023-04-01
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

W pośpiechu życia wiele rzeczy udało mi się zapomnieć, a teraz pamięć się odświeża. Można już o tym mówić,więc rozmawiam z uczniami, dziennikarzami,udzielam się w częstochowskim oddziale Związku Sybiraków, który zresztą współzakładałam(...) I znów, jak po powrocie do kraju, budzę się w nocy, bo wracają sceny z Syberii.
Wszyscy my, wojenni tułacze, mamy przetrącone życiorysy, dlatego tak bardzo zależy nam na tym, by pamięć o tamtych zdarzeniach, ich ofiarach i sprawach zachować i pielęgnować. To nie jest "grzebanie w przeszłości", jak mówią niektórzy. Ze swoją pamięcią stanowimy żywą lekcję historii, która przestrzega " Nigdy więcej wojny.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl