Dzieci wygnane. Tułacze losy małych Polaków w czasie II wojny światowej

Monika Odrobińska
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Dzieci wygnane. Tułacze losy małych Polaków w czasie II wojny światowej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Dzieci inaczej pamiętają wojnę. Dziewięcioletni Mirek, trzyletnia Ola, pięcioletni Romek, ośmioletnia Marysia. Dzieci rodzące się w bydlęcych wagonach w drodze na Syberię. Dzieci umierające z zimna, pragnienia, wycieńczenia, wyrzucane z transportu na kolejowy nasyp. Dzieci pracujące w tajdze przy wyrębie lasu, walczące o chleb. Dzieci osierocone, którym przyszło odgrywać rolę matek i ojców dla swych młodszych sióstr i braci. Dzieci odważne i niezłomne, które ocaliły siebie i bliskich z sowieckiego piekła. Przeszły z armią Andersa jej żołnierską odyseję, trafiły do Iranu, Afryki, Indii i Nowej Zelandii. Polskie dzieci, którym wydarto dzieciństwo, pamiętają wojnę inaczej niż dorośli. Lektura ich wspomnień porusza, budzi sprzeciw wobec sowieckiego zbydlęcenia i podziw dla heroizmu małych Polaków. Nie uciekaliśmy z kraju, ale do niego przez cały świat wracaliśmy. O polską niepodległość nasi żołnierze walczyli na wszystkich frontach. To byli więźniowie sowieckich łagrów i posiołków ? wynędzniali, ale każdą drogą do Polski szli. Walczyli w nadziei, że wrócą do domu, na Kresy. Ich i nasza droga do domu usiana jest krzyżami ? wśród nich nie ma krzyża mojego ojca. Ilu takich krzyży brakuje?
Data wydania: 2020-06-03
ISBN: 978-83-240-7877-6, 9788324078776
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Stron: 320
dodana przez: Justyna_K

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Gdy dziecko nie może zrozumieć okrutnej podłości czlowieka

19.09.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Wstrząsające wspomnienia okrutnego czasu. Sięgnęłam po nie, aby dopełnić opowieści nieżyjącego już wujka, który przeżył wraz z rodzicami i rodzeństwem piekło Syberii. Bardzo rzadko wracał myślami do tamtych dni, ale gdy o nich opowiadał to zmieniał się cały... w przerażone okrucieństwem świata małe dziecko. Książka wydawnictwa Znak daje nam czytel... {} Recenzja książki Dzieci wygnane. Tułacze losy małych Polaków w czasie II wojny światowej

@Strusiowata@Strusiowata {}× 4

Moja opinia o książce

Opinie

@ania_gt
2021-08-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Historie z historią w tle

Mocna, smutna i prawdziwa. Literatura potrzebna, by ocalać od zapomnienia i by nigdy, przenigdy nie dopuścić do tego ponownie.

{}× 3 | Komentarze (1) | link |
@joanna123
2020-06-07

Książka przerażająca i smutna w swojej prawdziwości.. Wstrząsająca, ale warta przeczytania.

{}× 3 | link |
@Strusiowata
2020-09-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“W pośpiechu życia wiele rzeczy udało mi się zapomnieć, a teraz pamięć się odświeża. Można już o tym mówić,więc rozmawiam z uczniami, dziennikarzami,udzielam się w częstochowskim oddziale Związ...”
{}× 1
#
“Wszyscy my, wojenni tułacze, mamy przetrącone życiorysy, dlatego tak bardzo zależy nam na tym, by pamięć o tamtych zdarzeniach, ich ofiarach i sprawach zachować i pielęgnować. To nie jest "...”
{}× 1
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl