Opinia na temat książki Egipt: haram halal

@Mackowy @Mackowy · 2021-03-31 06:33:20
Przeczytane audiobook
Bardzo dobre reportaże. Piotr Ibrahim Kalwas opisuje Egipt w sposób zupełnie inny niż ten znamy z kolorowych folderów, gdy próbują nam go sprzedać jako potencjalną "destynację" (co za paskudne słowo) turystycznych wypadów*.
Kalwas opisuje Egipt jako miejsce dziwaczne i zacofane ze swoim - z naszego punktu widzenia - średniowiecznym, Afrykańskim, pojmowaniem religijności i obyczajowością (niezależnie od religii), gdzie życie polityczne kołem się toczy od rewolucji świeckiej do duchownej, a w dobrym guście jest obrzezanie kobiet i brutalny rytualny ubój zwierząt.
Przygnębiająca to była lektura, trochę może momentami przeintelektualizowana, ale na pewno warta przeczytania, bo Kalwasowi udało się w niej pokazać skrawek Egipskiej duszy.


*szczerze nie wiem, czy korona i rewolucje nie zadusiły na amen rynku turystycznego nad Nilem.
Ocena:
Data przeczytania: 2021-03-29
× 29 Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Egipt: haram halal
Egipt: haram halal
Piotr Ibrahim Kalwas
8/10
Seria: Reporterska (Dowody na Istnienie)

Polak-muzułmanin, mieszkaniec Aleksandrii Piotr Ibrahim Kalwas opisuje swój Egipt. Współpracujący z "Dużym Formatem" - dodatkiem do "Gazety Wyborczej", reporter odkrywa przed nami to wszystko, co frap...

Komentarze
@Fredkowski
@Fredkowski · około 3 lata temu
Egipt to kraj, w którym panuje straszny wyzysk robotniczy. Jak byłem na wycieczce, jechaliśmy autokarem pod piramidy (w obstawie wojska, pragnę dodać...) i w wyniku remontu był objazd trasy. Wtedy chcąc nie chcąc pokazali nam kawałek prawdziwego Egiptu. Slumsy, najkrócej mówiąc. Później się dowiedziałem, że przeciętny Egipcjanin musi robić po 16 godzin, żeby jako tako wyżywić rodzinę. A i BHP u nich nie istnieje. To też widziałem w ramach wycieczki. Pokazali nam, jak wyglądają wykopaliska. Czyli stoi boss, czasem dwóch, a w dole grupa roboli. Gołymi rękami machają kilofami, w sandałach. Nie wiem jak po rewolucji, ale z tego, co się orientuję jest chyba jeszcze gorzej.
× 5
@Mackowy
@Mackowy · około 3 lata temu
W tej książce coś tam jest o ubóstwie i kastowości panujących w Egipcie, szczególnie na egipskiej wiosce, ale Kalwas pisze głównie o Aleksandrii i rozmawia przede wszystkim z klasą średnią. W ogóle myślę, że zainteresowałaby cię ta książka panie @Fredkowski.
× 3
@Fredkowski
@Fredkowski · około 3 lata temu
Jest już na liście. Zaraz po... wiesz czym :P
× 2
@Mackowy
@Mackowy · około 3 lata temu
To jest krótsze :-P
× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · około 3 lata temu
Jemu to powiedz ;)


× 1
@Possi
@Possi · około 3 lata temu
Byłam w Egipcie już parę lat temu, jednak prawdziwy wygląd kraju Faraonów, pozostawił obraz w mojej głowie. Współczuję do dziś kobietom, i w ogóle ludziom żyjącym w tamtych stronach, nie żyją w warunkach moim zdaniem (przynajmniej w porównaniu do warunków Europejskich) godnych. Wiele by się tam musiało zmienić.
× 3
@Antytoksyna
@Antytoksyna · około 3 lata temu
Ciężko zmienić mentalność i obyczaje, stąd ta różnica, która tylko będzie się pogłębiać. Jeśli lekarz ucieka od żony z nastoletnią córką bo żona i teściowa zamierzają ją obrzezać po to by ktokolwiek chciał się z nią ożenić w przyszłości, to o czym tu mowa?
× 4
@Possi
@Possi · około 3 lata temu
Tak, masz rację. To tak jak w opisanej historii Waris Dirie.
× 3
@bookovsky2020
@bookovsky2020 · około 3 lata temu
Ciekawa jestem czy wspomniał o Koptach? To jest dopiero ciekawe, gdy mowa o Egipcie...
× 2
@Mackowy
@Mackowy · około 3 lata temu
Wspomniał, ale nie są oni głównym tematem reportaży :)
× 1

Pozostałe opinie

Książka była dopełnieniem moich dwóch poprzednich lektur i literackiej wycieczki do kraju faraonów. Egipt starożytny („Egipcjanin Sinuhe”) oraz z połowy ubiegłego wieku „Hamida z Zaułka Midakk". Do k...

EK
@EwaK.

"To cudowny, nieodgadniony, pojebany kraj." Tymi słowami autor książki określił Egipt - kraj, w którym zamieszkał wraz z rodziną. To zdanie zawiera w sobie również esencję treści książki i jej języ...

Fantastyczny reportaż o Egipcie ale przede wszystkim - krytycznie! - o islamie. Przy czym najcenniejsze są tu a). motywacja i b). perspektywa: a).z miłości do tego kraju i do tej religii (dlatego z w...

© 2007 - 2024 nakanapie.pl