Fall Weiss. Najazd na Polskę 1939

Robert Forczyk
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Fall Weiss. Najazd na Polskę 1939
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Doskonałe podsumowanie polskiej kampanii 1939 – Russ Lockwood, hmgs.org.

Robert Forczyk, wykorzystując bogate doświadczenie historyka i oficera US Army, demaskuje mity narosłe wokół najazdu Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku, któremu niemieccy sztabowcy nadali kryptonim Fall Weiss (Wariant biały). Mity oparte na propagandzie, przekłamaniach zachodnich i radzieckich wojskowych i polityków, lenistwie historyków.

Autor udowadnia, że Fall Weiss nie był modelowym przykładem blitzkriegu, lecz dość konwencjonalną kampanią, podczas której Wehrmacht dopiero się uczył, jak wykorzystywać w walce czołgi i bombowce nurkujące. Przedstawia rozwój polskiej doktryny militarnej, organizację armii, koncepcje rozbudowy przemysłu zbrojeniowego, projekty produkcji nowych rodzajów uzbrojenia i sprzętu, działania wywiadu. Dowodzi, że Wojsko Polskie było dobrze uzbrojone i wyposażone, walczyło odważnie, ale wytyka także polskie błędy militarne, polityczne i gospodarcze, które wraz z radziecką inwazją doprowadziły do klęski.

Choć jednak Niemcy i Związek Radziecki wspólnie pokonali Polskę, naród polski nie stracił bojowego ducha, a liczni żołnierze i lotnicy kontynuowali walkę na innych frontach.

Data wydania: 2020-08-11
ISBN: 978-83-8188-102-9, 9788381881029
Wydawnictwo: Rebis
Stron: 464
dodana przez: chudini0505

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Fall Weiss. Najazd na Polskę 1939 nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

KR
2021-04-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Polecam każdemu, kto interesuje się historią Polski. Książka niesie ciekawą wiedzę w pigułce, dotyczącą wojny obronnej Polski w 1939 r. Możemy z niej się dowiedzieć, że nie wszystko było tak idealnie po polskiej stronie, jak się pokazuje np. niektórych w dzisiejszych polskich filmach dokumentalnych, a o porażce zaważyła wielka przewaga liczebna Niemców. Z drugiej strony wehrmacht także nie odniósł błyskotliwego i łatwego zwycięstwa. Np informacja niemiecka o zniszczeniu całego polskiego lotnictwa na lotniskach w pierwszych dniach wojny, była zwykłą propagandą. Co ciekawe dowiedzieć się możemy, że wehrmacht, czyli zwykli "porządni" Niemcy od samego początku wojny dopuszczali się zbrodni wojennych. Stoi to w sprzeczności z dzisiejszą narracją strony niemieckiej i nie tylko niemieckiej, jakoby zbrodni dopuszczała się tylko ta zła garstka fanatycznych nazistów z SS. Warto znać takie fakty, aby mieć świadomość własnej historii i być może przy okazji uświadomić ludzi z zagranicy.

{} | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Fall Weiss. Najazd na Polskę 1939. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl