Futbonomia. Dlaczego Anglia przegrywa, Hiszpania, Niemcy i Brazylia wygrywają i dlaczego USA, Japonia, Australia, a nawet Irak staną się piłkarskimi potęgami.

Simon Kuper, Stefan Szymański
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Futbonomia. Dlaczego Anglia przegrywa, Hiszpania, Niemcy i Brazylia wygrywają i dlaczego USA, Japonia, Australia, a nawet Irak staną się piłkarskimi potęgami.
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Gdyby Nicolas Anelka przeczytał Futbonomię, to Chelsea, a nie Manchester United, zwyciężyłaby w finale Ligi Mistrzów w 2008 roku. Gdyby trenerzy wiedzieli, ile strzałów z dystansu w Premier League znajduje drogę do siatki, pewnie by ich zakazali. Gdyby biznesmeni sięg­nęli po tę pozycję, nigdy nie kupiliby klubu piłkarskiego, bo zwyczajnie nie da się na nim zarobić…

Wydaje się, że o współczesnym futbolu – rozkładanym codziennie na czynniki pierwsze – wiemy wszystko. Simon Kuper ze Stefanem Szymańskim udowadniają, że to tylko pozory. Spoglądając na piłkę z perspektyw, o których wcześniej nikt nawet nie pomyślał, dochodzą do rewolucyjnych wniosków.

Dlaczego skauci najczęściej wybierają blondynów? Co sprawiło, że Olympique Lyon przestał wygrywać? Dlaczego wkrótce drużyny z Londynu, Moskwy i Paryża zaczną dominować w Lidze Mistrzów?

Nieważne, czy jesteś właścicielem, trenerem, skautem, sędzią, czy po prostu zwykłym kibicem – musisz sięgnąć po tę książkę. Zwłaszcza że w nowym wydaniu znajdziesz dodatkowy rozdział m.in. o wpływie smartfona na światowy futbol.

Dzięki Futbonomii spojrzysz na piłkę nożną z zupełnie nowej strony.

Kuper i Szymański robią z piłką nożną to, co w Moneyball zrobiono z baseballem - biorą ten sport na warsztat i odwołując się do statystyki, ekonomii i psychologii, próbują odmienić oblicze tej dogmatycznej dyscypliny.

„New York Times”

Wspaniała książka, która pozwala zrozumieć wiele zdarzeń i procesów zachodzących w futbolu, a kilka nawet przewidzieć w dłuższej perspektywie. Dlaczego jedne nacje grają lepiej, a inne nigdy nie osiągną sukcesu? Czemu upadają potęgi, a inne trzymają się mocno? Tej wiedzy nie zaczerpniecie z mediów. Chwytajcie i czytajcie!

Michał Pol, „Przegląd Sportowy”

Doskonała i inspirująca lektura. Jest jak menu degustacyjne w znakomitej piłkarskiej restauracji. Podczas jednej wizyty poznajemy najlepsze pozycje z karty. Po pierwszym daniu jesteśmy szalenie ciekawi następnego, odkrywamy kolejne tajemnice piłki nożnej, aż dochodzimy do deseru, który jest ukoronowaniem całości.

Marcin Łagowski, EkstraStats

Leo Beenhakker powtarzał mi wiele razy, że w futbolu dwa plus dwa nie zawsze równa się cztery. W Futbonomii autorzy, kierując się rozumem, chcą przyznać rację matematyce. W książce znajdziemy na to ciekawe przykłady. Mnie najbardziej podobał się ten z fenomenem liczby widzów oglądających mecze w islandzkiej telewizji. Potwierdzam w stu procentach!

Rafał Ulatowski

Chociaż nie jest to futbolowy podręcznik, to dla każdego kibica piłkarskiego Futbonomia powinna być lekturą obowiązkową. Zbyt często patrzymy na sport jednowymiarowo, książka Kupera i Szymańskiego otwiera natomiast oczy na wiele innych, nowych aspektów futbolu. W trakcie jej lektury, także ze względu na luźny i przystępny styl autorów, wielokrotnie przychodzi „efekt wow”. Będziecie się zastanawiać: dlaczego wcześniej nie pomyślałem tak o tym aspekcie piłki nożnej?

Michał Zachodny, PZPN

Kuper i Szymański wplatają w świat futbolu matematyczne modele i statystyczne wnioskowania. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się ciekawe jedynie dla garstki naukowców, jest przez nich wyłożone w formie jasnej i zrozumiałej dla każdego. Otwiera to drogę do spojrzenia na piłkę z zupełnie nowej perspektywy.

Andrzej Gomołysek, Taktycznie.net

Data wydania: 2019-06-05
ISBN: 978-83-8129-524-6, 9788381295246
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Kategorie: Sport, Literatura faktu
Stron: 512
dodana przez: chudini0505
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Simon Kuper Simon Kuper
Urodzony 15 października 1969 roku
Holenderski pisarz i dziennikarz, specjalizujący się w problematyce sportowej. Jako dziecko przeniósł się z rodzicami do Leiden, gdzie jego ojciec, Adam Kuper, pracował jako nauczyciel uniwersytecki. Później Simon Kuper mieszkał w Stanfordzie, Londy...

Pozostałe książki:

Futbonomia Barca. Powstanie i upadek klubu, który kształtował nowoczesną piłkę nożną Futbol w cieniu Holokaustu. Ajax, Holendrzy i wojna
Wszystkie książki Simon Kuper

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nauka o futbolu

WYBÓR REDAKCJI
5.05.2021

Bardzo ciekawa i na czasie książka przynosząca systematyczne, oparte na danych statystycznych i teoriach ekonomicznych podejście do futbolu. W tej dyscyplinie mamy już bowiem czasy 'big data' (fatalnie przetłumaczonych jako 'wielkie liczby') czyli wielkie ilości danych, które zaczyna się poddawać systematycznej analizie i wyciągać wnioski. Kończą ... Recenzja książki Futbonomia

@almos@almos × 14

(prawie) PIŁKARSKI MONEYBALL

21.11.2019

Statystycznie rzecz biorąc, to są właśnie te detale … Czy zastanawialiście się kiedyś czemu Arsenal Londyn przez tyle lat trzyma na menadżerskim stołku Aresene Wengera? W tej książce znajdziecie odpowiedź zarówno na to, jak i na wiele innych pytań (które nawet nie przyszłyby wam do głowy). Już od ładnych paru lat zwisa mi kto wygrywa Ligę ... Recenzja książki Futbonomia

@Mackowy@Mackowy × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@frodo
2022-11-18
7 /10
Przeczytane 2022

Kolejna książka o futbolu przeczytana w przedświt nowego mundialu. Pierwsza część mnie nie porwała, ale druga część o ramach i narodach w świetle badań socjologicznych, już tak. Za duża koncentracja na angielskim futbolu, no ale to książka zachodnio futbolowa. Marzy mi się taka pozycja napisana o naszej kopanej. Dla fanów piłki nożnej ciekawa lektura.

× 4 | link |
@almos
2021-05-05
8 /10
Przeczytane ebook ekonomia sport
@Mackowy
2019-11-21
6 /10
Przeczytane papier

Cytaty z książki

O nie! Książka Futbonomia. Dlaczego Anglia przegrywa, Hiszpania, Niemcy i Brazylia wygrywają i dlaczego USA, Japonia, Australia, a nawet Irak staną się piłkarskimi potęgami.. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl