Grek Zorba

Nikos Kazantzakis
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 39 ocen kanapowiczów
Grek Zorba
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 39 ocen kanapowiczów

Opis

Aleksy Zorba - człowiek wolny, żyjący w ścisłym związku z naturą, poddający się jej prawom, czerpiący radość ze wszystkiego, co go otacza - niczym Odys błądzi po morzach i lądach, a także między teoriami i systemami. Zorba, bez zniekształcającego pryzmatu rozsądku, odczuwa istnienie ziemi, wody, zwierząt i Boga. W momentach silnych wzruszeń, kiedy nie potrafi znaleźć odpowiednich słów, bierze w dłonie santuri, gra i tańczy, wyrażając tańcem swój zachwyt, cierpienie, radość i ból, swoją filozofią życia.
Data wydania: 2009-03-09
ISBN: 978-83-7495-666-6, 9788374956666
Wydawnictwo: Muza
Stron: 384
Mamy 7 innych wydań tej książki

Autor

Nikos Kazantzakis Nikos Kazantzakis
Urodzony 18 lutego 1883 roku w Grecji (Heraklion)
Nikos Kazandzakis (gr. Νίκος Καζαντζάκης) – grecki powieściopisarz, poeta, dramaturg, tłumacz i myśliciel. Przez wielu uważany za najważniejszego greckiego pisarza i filozofa XX w. Najczęściej tłumaczony grecki autor w XX wieku.

Pozostałe książki:

Grek Zorba Ostatnie kuszenie Chrystusa Chrystus ukrzyżowany po raz wtóry Biedaczyna z Asyżu Kapetan Michał Raport dla El Greca Sztuka ascezy: zbawcy Boga
Wszystkie książki Nikos Kazantzakis

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Ci, co przeżywają dziwy, nie mają czasu, a ci, co mają czas, nie przeżywają dziwów. Kapujesz? "

1.02.2023

Oto Zorba! Oto CZŁOWIEK! Nagle usłyszałem za sobą radosny okrzyk. Obejrzałem się. Półnagi Zorba zerwał się na nogi, stanął w drzwiach i pełen wzruszenia witał wiosnę. - Co się dzieje, szefie! - zawołał zdumiony. - Słowo daję, pierwszy raz widzę świat! Co to za cudo, szefie, ten lazur, który kołysze się het, daleko? Jak to się nazywa? Morze? Morze... Recenzja książki Grek Zorba

@Madison@Madison × 10

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Renax
2022-07-05
10 /10
Przeczytane Literatura obca

Naprawdę niesamowita powieść. To arcydzieło literatury światowej, jak 'Faust'. Cóż to za język! Coś wspaniałego. Zaczęłam słuchać w formie audiobooka, ale szybko zrozumiałam, że tym się trzeba delektować. Jak erotyzm to z klasą, jak tragedia to w stylu włoskim, jak o życiu to niczym po rosyjsku... Coś pięknego.
To powieść filozoficzna o sensie życia. Przyrównałam ją do 'Fausta', moim zdaniem słusznie. Mamy tu dwie koncepcje życia, mamy dramatyczne pytania o sens życia, kochania, śmierci cierpienia, o dobro i zło. A wszystko w lekkiej formie opowieści o dwóch facetach. Jestem zafascynowana. Dodam, iż cieszę się, że przeczytałam ją dopiero teraz.

× 17 | Komentarze (2) | link |
@Antytoksyna
2022-04-26
8 /10
Przeczytane Posiadam Literatura przez duże "L" Literatura grecka

Doceniam pomysł autora, który pod płaszczykiem lekkiej opowieści o rodzącej się pięknej męskiej przyjaźni, oddał w ręce czytelnika wielowymiarowe dzieło literackie. Wachlarz dylematów roztrząsanych przez bohaterów powieści jest imponujący i ujmujący, a kontrast między nimi niemal doskonały. Tło nakreślone dla ich filozoficznych dysput jest wprost idealne - niewielka społeczność żyjąca na ruinach jednej z najstarszych cywilizacji w otoczeniu zapierającej dech w piersiach przyrody. Wszystkie te elementy oraz język literacki sprawiają, że powieść jest ucztą dla czytelnika i gwarantem dobrze spędzonego czasu.

Niestety, w jednym aspekcie "Grek Zorba" bardzo się zdewaluował. Mam na myśli przedmiotowy stosunek autora do kobiet. I tylko fakt, że książka została napisana 70 lat temu jest dla mnie jakimś usprawiedliwieniem, choć i tak trudno zachować mi obojętność wobec obrazu kobiety jako bezmózgiej i bezmyślnej istoty z ograniczonym terminem przydatności, stworzonej po to, by kusić i zaspokajać seksualne potrzeby niestarzejących się mężczyzn. Trochę to przykre, że w całej powieści nie znalazłam choćby jednego zdania wyrażającego szacunek dla kobiet. Równie smutne jest stwierdzenie, że najbardziej wzniosłym uczuciem na jakie mógłby zdobyć się mężczyzna względem tej tak niedoskonałej płci jest litość.

I mała próbka "humoru":
Stare małżeństwo idące z córką na mszę do klasztoru. Mąż o żonie, która kiedyś była urodziwa: "Nie patrz na...

× 4 | link |
KI
@kikizmora
2008-11-06
10 /10
Przeczytane

Jest to wg mnie wybitna książka, może dlatego dość trudna. Opowieść o starym i mlodym człowieku, jakby dobranych na zasadzie kontrastu, daje do myślenia na wiele tematów dreczacych ludzkosc. Jednak rozni sie tym, że nie daje łatwych odpowiedzi, tylko zmusza czytelnika do dalszych przemyśleń. Książka pokazuje "lekkosc bytu" dla jednych nieznośna a dla innych wspaniała. Nie znajdziecie tu madrych aforyzmow, ktore mozna sobie wpisac do kalendarza, ktore sa piekne i podnoszace na duchu, jak to ma miejsce u innego dosc poczytnego autora.... kazda madrosc z tej ksiazki trzeba samemu ubrac w slowa i schowac gleboko w sobie.Ja czytam ta ksiazke z reguły 2 razy w roku, i jest to dawka nowych sił, optymizmu i spokoju.. bardzo gorąco polecam wszytkim moją jedyna ukochana książkę na tej planecie :)Czasami sobie powtarzam, ze gdyby to była jedyna książka jaką przeczytałam, to nic bym nie straciła ...:) (to przesada, bo uwielbiam czytac, ale ta ksiazka zdecydowanie dla mnie najwazniejsza ! )

× 3 | link |
@aniczka_z
@aniczka_z
2009-01-08
10 /10
Przeczytane

Zorba na początku nieco mnie drażnił. Pomyślałam sobie "co za zuchwała i niedelikatna postać?". W miarę czytania zmieniałam jednak zdanie. Zorba czasem śmieszy, czasem bawi, czasem wzrusza... Przede wszystkim jednak uczy. Pokazuje, że człowiek mimo postępu cywilizacji... a właścwie z powodu tego postępu, jest coraz bardziej zagubiony i coraz trudniej znaleźć mu szczęście. Zorba jest prosty. Nie szuka wskazówek w filozoficznych książkach, nie medytuje, nie zajmuje się pisaniem książek o sensie życia. Jego tajemnicą jest świadomość i pełna akceptacja pierwotnych instynktów człowieka. Gdy Zorba czegoś pragnie - robi to. Nie zastanawia się "dlaczego?" ani "po co?". Jedni mają go za mędrca, inni za zdziecinniałego starca... Jedno jest pewne - jest wyjątkowym człowiekiem. Polecam wszystkim szukającym swojej drogi do szczęścia :)

× 3 | link |
AU
@aurora
2009-10-02
Przeczytane

Polecam Mnie skłoniła do pozastanawiania się nad losem człowieka, nad uniwersalnością jego przeżyć, rozterek,pragnień- bo przeciez wszystko się już kiedyś zdażyło zdaża się lub się zdarzy... Filozofia życiowa Zorby jest prosta - przychodzi do ciebie radość - bierz ja i tańcz, przychodzi smutek - weź go - on jest częścią ciebie. Nie analizuj. Zanim rozpatrzymy ZA i PRZECIW bądźmy spontaniczni...Czasem warto czasem niewarto - bądźmy rozważni i spontaniczni :)

× 3 | link |
@misha
@misha
2011-04-30
Przeczytane

Napisałam o nim całą notatkę na swoim blogu. Zorba, wolny Zorba. Nie analizuje, nie myśli, albo inaczej - myśli sercem, czuciem, a nie rozumem. Grek, który mówi - bierz życie takie, jakie jest i czerp z niego radość. No już, pełnymi garściami!

× 1 | link |
@piwonia
@piwonia
2009-09-20

Może nie do końca zgadzam się z filozofią życiową Zorby, ale książka jest godna polecenia, optymistyczna, niejednokrotnie zmusza do refleksji

× 1 | link |
@SYSTEM
@SYSTEM
2008-09-09
8 /10
Przeczytane ślubna

nie spodziewałam się tak dużej dawki rozważań filozoficznych o życiu i człowieku; teraz przebrnęłam przez tą książkę, może za kilka lat powrócę do niej i się zachwycę

| link |
@nieidentyczna
@nieidentyczna
2014-07-10
8 /10
Przeczytane

Książka pełna refleksji i rozważań. Ciekawa i warta uwagi. Szerzej o niej tu: http://nieidentyczne-polki.blogspot.com/2014/07/wspoczesny-dionizos.html

| link |
@Da-Nutka
@Da-Nutka
2009-09-11
10 /10
Przeczytane

Piękna książka o życiu

| link |
@Galene
2023-06-17
7 /10
Przeczytane
@Klosterkeller
2023-05-04
8 /10
Przeczytane
@piaty
2023-05-11
10 /10
Przeczytane E-book Duchowe zapasy
MG
@mgaz
2023-01-29
5 /10
Przeczytane
@Madison
2022-10-23
9 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Każdy człowiek ma jakiegoś fioła, ale zdaje się, że największym jest mniemanie, że się nie ma go wcale.
Życie w odróżnieniu od śmierci jest pasmem kłopotów. Wiesz, co znaczy żyć? Popuszczać pasa i szukać guza.
Oto jest wolność – pomyślałem. – Niewolnik namiętności zbierania złotych monet nagle przezwycięża tę namiętność i rozrzuca swój skarb na cztery wiatry”.
Wyzwolić się z jednej namiętności, aby poddać się innej, szlachetniejszej… Ale czyż to również nie jest forma niewoli? Poświęcać się dla idei, dla rodzaju ludzkiego, dla Boga? A może im dalej znajduje się pan, tym dłuższy sznur na szyi niewolnika. Możemy wtedy bawić się i dokazywać na szerszej arenie i umrzeć nie naciągnąwszy sznura do końca. Czy nie to właśnie nazywamy wolnością.
Twarz jak uśmiechnięta, nieruchoma maska. Co dzieje się pod tą maską – to nasza sprawa.
Jedyny sposób ratowania samego siebie to walczyć o uratowanie innych.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl