Historia bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce

Andrzej Misiuk
Książka Historia bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce
Książka Historia bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

W prezentowanej książce autor przedstawił na tle wydarzeń politycznych i społeczno-ekonomicznych dzieje ustrojowe instytucji bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce w okresie od połowy XVIII wieku do 1989 r. Swoją narrację rozpoczął od momentu próby tworzenia w Polsce zrębów nowoczesnego państwa w II połowie XVIII w. na podstawie doświadczeń oraz idei Oświecenia. To wówczas po raz pierwszy udało się uruchomić administrację rządową na poziomie centralnym, włącznie z resortem spraw wewnętrznych, zarządzającym problematyką bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Okres ponad stuletniej niewoli to czas implementacji rozwiązań ustrojowych z państw zaborczych. Dość często instytucje bezpieczeństwa tych państw prowadziły działalność antypolską. Z kolei krótki, dwudziestoletni okres niepodległości w okresie międzywojnia to czas tworzenia w trudnych warunkach instytucji i formacji zajmujących się ochroną bezpieczeństwa państwa i obywateli, które uzyskały akceptację społeczną oraz dużą wiarygodność na arenie międzynarodowej. Ten potencjał został zniweczony w czasie II wojny światowej. Funkcjonariuszy, pracowników policji, KOP, Straży Granicznej czekał tragiczny los. Epilogiem tej narracji jest próba tworzenia na ziemiach polskich obcego modelu ustrojowo-politycznego, opartego na przemocy i braku demokracji. Podobnie jak w innych krajach tej części Europy podporą władzy komunistycznej były wzorowane na modłę radziecką instytucje bezpieczeństwa. Kolejne, bardziej współczesne modele systemowe bezpieczeństwa po 1989 r. to już temat na następną książkę.
ISBN: 978-83-7930-526-1, 9788379305261
Wydawnictwo: Difin

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Historia bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Co czytać po książce “Historia bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce”- Andrzej Misiuk

Książka Służby wywiadu i kontrwywiadu II Rzeczypospolitej
Służby wywiadu i kontrwywia... Andrzej Misiuk
Opracowanie poświęcone organizacji służb specjalnych II Rzec...
Książka Instytucjonalny system bezpieczeństwa wewnętrznego
Instytucjonalny system bezp... Andrzej Misiuk
Współczesny świat nie pozostaje pozbawiony odczuwanych i rea...
Książka Administracja porządku i bezpieczeństwa publicznego. Zagadnienia prawno-ustrojowe
Administracja porządku i be... Andrzej Misiuk
Podręcznik adresowany do studentów studiów administracyjnych...

Cytaty z książki

O nie! Książka Historia bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe