Historia Państwa Inków

María Rostworowski de Diez Canseco, Maria Rostworowska
Historia Państwa Inków
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Imperium Inków było fenomenem w dziejach powszechnych. Powstało w XV wieku w środkowych Andach jako ostatni etap kształtowania się wysoko rozwiniętych kultur przedhiszpańskich. U szczytu swej ekspansji obejmowało tereny wzdłuż wybrzeża Pacyfiku i na wschodnich stokach Andów, należące dzisiaj do Peru, Boliwii, Ekwadoru, Kolumbii i Argentyny. Praca Marii Rostworowskiej należy do kanonu książek o Inkach. Autorka przedstawia wielostronny obraz społeczeństwa, ekonomii, administracji i kultury imperium zarządzanego z Cuzo. Sięga przy tym do rzadkich źródeł - prowincjonalnych dokumentów i relacji nieinkaskich, prezentujących punkt widzenia lokalnych społeczności - pokazując, jak wielką mozaiką polityczną, społeczną i religijną było państwo Inków. Maria Rostworowska jest prawdziwą legendą wśród badaczy przedhiszpańskich kultur Ameryki Południowej. Urodziła się w 1915 roku w Limie, w Peru, dokąd jej ojciec, Jan Rostworowski, z wykształcenia agronom, przybył wraz z francuskimi badaczami kultury andyjskiej. Karierę naukową rozpoczęła jako samouk w 1948 roku, uczęszczając na wykłady na Uniwersytecie San Marcos w Limie. Już jej pierwsza samodzielna praca badawcza zwróciła uwagę środowiska naukowego i została nagrodzona peruwiańską nagrodą państwową w 1953 roku. Wkrótce potem Rostworowska rozpoczęła badania historyczne nad przedhiszpańskimi społecznościami wybrzeża Peru. W 1964 roku była współzałożycielem Instituto de Estudios Peruanos w Limie, w którym do dziś jest samodzielnym badaczem. Piastowała także szereg funkcji państwowych, m.in. attaché kulturalnego Ambasady Peru w Madrycie (1964-1968) i dyrektora Narodowego Muzeum Historii w Limie (1975-1980).
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-06-03057-0, 9788306030570
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Seria: Rodowody Cywilizacji
Stron: 320

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Historia Państwa Inków? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Co czytać po książce “Historia Państwa Inków”- María Rostworowski de Diez Canseco

Czas nie stracony : życie i... Maria Rostworowska
Portret za mgłą. Opowieść o Oldze Boznańskiej.
Portret za mgłą. Opowieść o... Maria Rostworowska
{}10/10
Szczery artysta. O Karolu Hubercie Rostworowskim
Szczery artysta. O Karolu H... Maria Rostworowska
Opowieść o jednej z najbardziej wpływowych, ale i budzących ...

Cytaty z książki

O nie! Książka Historia Państwa Inków. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe