Hobbit czyli Tam i z powrotem

Hobbit czyli Tam i z powrotem
4.3
Ocena 4.3 na 5 możliwych
Na podstawie 409 ocen kanapowiczów
Hobbit to opowieść o niebezpiecznej wyprawie podjętej przez krasnoludy, które...
Hobbit to opowieść o niebezpiecznej wyprawie podjętej przez krasnoludy, które wyruszają wykraść strzeżone przez smoka złoto. Ich nie oczekiwanym partnerem jest hobbit Bilbo Baggins. Kim są hobbity? Są to mali ludkowie, niżsi od nas o połowę i mniejsi nawet od broda tych krasnoludów (...). Zazwycz...
Pełny opis
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-241-2762-7 ( 9788324127627 )
Wydawnictwo: Amber

Recenzje

Hobbit albo tam i z powrotem
John Ronald Reuel Tolkien urodził się pod koniec XIX wieku. Za początek jego zamiłowania do literatury możemy uznać rok 1911, kiedy rozpoczął studia w zakresie filologii klasycznej, a kilka lat później zaczął pisać opowiadania. Weszły one w skład „Silmarillionu”, czyli zbioru opowieści o Pierwsze...
Hobbit czyli Tam i z powrotem
28 grudnia. To właśnie ten dzień odnotowany jest w kalendarzach wielu osób, przede wszystkim jednak fanów „Władcy Pierścienia”. Nie muszę wprowadzać żadnej tajemniczej atmosfery związanej z tym dniem, domyślam się bowiem, że po tym małym wprowadzeniu większość już wie o co chodzi. 28 grudnia ozna...
Napisz swoją opinię

Opinie

@Maynard
@Maynard 2015-01-21
Przeczytane (2015-01-01)
Pierwszy raz po "Hobbita" sięgnąłem w roku 1997 lub 1998 i, przyznam się szczerze, że tylko wtedy przeczytałem książkę od deski do deski z wypiekami na twarzy. Później było kilka prób ale rezygnowałem gdzieś pomiędzy trollami a Gollumem. Teraz wiem, że była to zasługa niezmiernie infantylnego i deprecjonującego dzieło Mistrza tłumaczenia Marii Skibniewskiej. Po latach i projekcji filmu skusiłem się na tłumaczenie Pauliny Braiter, które jest dużo bardziej profesjonalne i oddające ducha Śródziemia. "Hobbit" to początek, legenda gatunku, milowy kamień i arcydzieło. Nic więcej nie da się napisać.
@Nancy
@Nancy 2009-08-19
Przeczytane (2009-08-14)
Po przeczytaniu jej, żałowałam, że tak szybko się skończyła. Teraz tylko czekam na ekranizację filmową i myślę, że się nie zawiodę. Jedyne czego mi brakowało w książce to zbyt mała ilość uczuć okazywanych przez bohaterów przez co czasami miałam wrażenie, że niczym się nie przejmują, choć powinni. No ale cóż w sumie to taka bardzo rozbudowana bajka, więc czego można się spodziewać. Piękne opisy, barwne postaci i wspaniałe przygody. Idealna, żeby oderwać się od szarej rzeczywistości i wejść w świat fantasy. Mnie się bardzo podobała i zawsze będę ją mile wspominać.
AL
@Intruz 2010-02-10
Przeczytane (2007-08-07)
Moim zdaniem strasznie słabe. Równie dobrze można przeczytać sam plan wydarzeń, ponieważ w książce nie ma pokazanych żadnych emocji oprócz: przestraszył się. Bał się. Był zachwycony, ale to jest tak ogólnikowe i nie ma jak przywiązać się do bohatera, jest mi obojętne, czy go posiekają na kawałki, czy też nie. Poza tym bohaterowie nie mają tam okazji na przemianę: jest ktoś zły i koniec, nie ma możliwości, by np. u goblinów był jakiś zdrajca. Przeczytałam całą tylko dlatego, że ta książka była lekturą.
@Alessa_flower
@Alessa_flower 2014-06-25
Przeczytane (2012-01-01)
Rewelacja. Hobbit jest książką pełną przygód, fantastycznych stworzeń, mniej lub bardziej znaczących bitew i, co najważniejsze, wciągającą do tego stopnia, że trudno się oderwać. Oczywiście napisana jest językiem bardzo prostym i przystępnym, sprawiającym wrażenie jak gdyby słowa były kierowane do dzieci, nie przeszkodzi to jednak żadnemu dorosłemu mającemu chęć zapoznać się z tą pozycją. Drobna rada- nie powinno porównywać się jej do 'Władcy Pierścieni'. Polecam każdemu bez wyjątku.
@Deline
@Deline 2010-01-22
Przeczytane (2007-07-28)
Najpierw czytałam Hobbita, potem zabrałam się za WP. Moim zdaniem ten prolog jest o wiele lepszy. Fakt faktem - świat Tolkiena w tej książce nie został wykreowany do końca, ale mimo wszystko ma ona w sobie coś, co mnie urzekło. Bardzo polubiłam Bilba (krasnoludy niekoniecznie, dopiero pod koniec). W porównaniu z Frodem jest on o wiele lepszy. W moich oczach ukazał się - na początku - jako ciamajdowaty, przestraszony hobbit. Później stał się bohaterem.
@Moliczek
@Moliczek 2012-10-22
Przeczytane (2012-10-22)
Postanowiłem Hobbita przeczytać przed filmem który jak wiadomo będzie miał premierę w Polsce 28 grudnia. Szczerze powiedziawszy, po przeczytaniu Władcy pierścieni wiązałem z tą książką duże nadzieje... Niestety się trochę zawiodłem. Książka mnie nie urzekła ale dość szybko ją przeczytałem. Była przyjemna ale po Tolkienie spodziewałem się czegoś większego. Książkę jednak polecam ale raczej drugi raz po nią nie sięgnę. Pozdrawiam, Moliczek
@hotaru
@hotaru 2007-08-29
Przeczytane (2008-05-02)
Ot, taki "Władca Pierścieni" dla dzieci. Moim zdaniem, pod pewnymi względami lepsza od Trylogii. Czyta się szybciej, może dlatego, że mniej jest opisów. Ponad to, stanowi prolog do wydarzeń z "Władcy..." więc wypada się zapoznać, chociażby po to, by mieć wiadomości z pierwszej ręki co do spotkania Bilba i Golluma.Młodziki pragnące zagłębić się w świat Śródziemnia powinny zaczął właśnie od tego.
@Courage
@Courage 2009-05-12
Przeczytane (2007-07-28)
"Hobbit" to w gruncie rzeczy baśń przygodowa, której zakończenie wbija czytelnika w fotel... genialnie rozrysowana, magicznie przedstawiona i zaskakująco zakończona - jedna z tych niewielu książek, które warto trzymać na półce i wracać w letnie wieczory, by przeżyć niesamowitą historię! - Szczególnie gorąco polecam dla tych, którzy z twórczością Tolkiena nie mieli jeszcze do czynienia. ;)
@Magneta
@Magneta 2009-09-21
Chcę przeczytać (2007-07-28)
Nie czytałam tej ani tej, ani żadnej innej książki Tolkiena, ale mam zamiar się do tego zabrać. I z pewnością zacznę od "Hobbit, CZYLI tam i z powrotem". Zapoznałam się z recenzjami i mogę wywnioskować, że przeczytanie trylogii bez tej książki, to tak jak wejście do pokoju przez otwór w ścianie. Dla mnie ta książka jest drzwiami do niezwykłego świata opisanego w powieściach Tolkiena.
@Yoggobela
@Yoggobela 2010-05-19
Przeczytane (2010-05-19)
Jak na wielbicielkę fantasy po Tolkiena sięgnęłam późno - niestety "Hobbit" nie był moją lekturą, ale lepiej późno niż wcale. Otóż ta książka spodobała mi się bardzo, pomimo że czytało mi się ją długo, a przecież nie jest obszerna. Wciągnęły mnie przygody Bilba i na pewno zachęciły do przeczytania "Władcy Pierścieni". Polecam. :)
Współtworzący tę stronę
puchar
IR
@Inqba pierwsza opinia

Dzięki takim kanapowiczom jak ty, ta strona może się rozwijać.

Popraw tę książkę
Autorzy
J. R. R. Tolkien
Data urodzenia: 03-01-1892 Miejsce urodzenia: Bloemfontain Data śmierci: 02-09-1973 Prozaik, poeta i filolog angielski. Urodził się w Bloemfontain w Afryce Południowej. W wieku trzech lat powrócił ...
Inne książki:
Książka Władca Pierścieni. [1], Wyprawa ; [2] : Dwie Wieże ; [3] : Powrót Króla
Książka Hobbit czyli tam i z powrotem
Książka Tolkien dzieciom
Książka Kowal z Przylesia Wielkiego ; Przygody Toma Bombadila