Holokaust Zrozumieć dlaczego

Robert Szuchta
1 /10
Ocena 1 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Holokaust Zrozumieć dlaczego
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
1 /10
Ocena 1 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Holokaust to zaplanowana, instytucjonalnie zorganizowana i systematycznie przeprowadzona eksterminacja 6 mln europejskich Żydów w latach II wojny światowej. Ogrom zbrodni oraz całkowity brak jej racjonalnych przesłanek nie mieszczą się w kategoriach naszych norm poznania ani pojmowania świata. Wydaje się, że aby zrozumieć to wydarzenie, musimy zadać sobie kilka podstawowych pytań: dlaczego to było możliwe, jak do tego doszło oraz co zrobić, aby już nigdy to się nie powtórzyło? Co takiego wydarzyło się na świecie, że jedni ludzie najpierw przez wieki mówili innym: Nie możecie wyznawać swojej religii, następnie: Nie możecie mieszkać między nami, aż wreszcie u progu lat czterdziestych XX w.: Nie możecie żyć, nie jesteście ludźmi? Odpowiedź na te pytania wymaga rozważenia kwestii stosunku do Żydów społeczeństw, wśród których żyli od stuleci. Autorami książki są Robert Szuchta i Piotr Trojański, nauczyciele historycy, specjalizujący się w tematyce Holokaustu i historii mniejszości narodowych na ziemiach polskich.

Data wydania: 2003-01-01
ISBN: 978-83-11-09775-9, 9788311097759
Wydawnictwo: Bellona
Stron: 308
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Holokaust Zrozumieć dlaczego? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Zorg
2022-01-26
1 /10

Dzieło powiela błędne pojęcia z III Rzeszy, zamiast je zwalczać. Np. „Wszystkie te poczynania miały na celu psychologiczne przygotowanie społeczeństwa niemieckiego do zaakceptowania sankcjonowanej prawem segregacji rasowej. Partia nazistowska zorganizowała zakrojoną na szeroką skalę kampanię propagandową, celem której było zwrócenie uwagi na konieczność wprowadzenia jasnych regulacji prawnych dotyczących kwestii żydowskiej.” (s. 123) W rzeczywistości nazistom zależało na braku precyzji. „Rasistowskie prawo wprowadzono w życie decyzją parlamentu w postaci tzw. ustaw norymberskich, które zostały przyjęte podczas wyjazdowego posiedzenia Reichstagu w Norymberdze 15 września 1935 r. (...) Żydem był ten, którego przynajmniej trzej dziadkowie byli pod względem rasowym pochodzenia żydowskiego.” (s. 125) itp. itd.
Powinno być zaś coś takiego:
„Liczne nieporozumienia wynikają stąd, że hitlerowskie słowa, hasła, frazesy i slogany bierze się za istotę rzeczy. Najpierwszym przykładem jest tu "rasizm" pojęcie, które w hitleryzmie nie miało ŻADNEJ uchwytnej treści. Wspomniane norymberskie ustawy "rasowe" oparte były ściśle na zasadzie WYZNANIOWEJ, na dziedzicznym obciążeniu określonym wyznaniem przez parę pokoleń. Z kolei w stosunku do innych narodów stosowano kryteria, jakie się nawinęły pod rękę ; pojęcie "rasy" straciło wszelki ślad sensu i treści, jeżeli miało je kiedykolwiek. I w końcu pozostały tylko dwa podstawowe kryteria. W aspekcie politycznym hitlerowskiego ludobójst...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Holokaust Zrozumieć dlaczego. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl