Homo deus. Krótka historia jutra

Yuval Noah Harari
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów
Homo deus. Krótka historia jutra
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów

Opis

Światowy bestseller. Nowa książka najbardziej inspirującego myśliciela XXI wieku. Tak będzie wyglądała nasza przyszłość! Yuval Noah Harari w słynnej książce Sapiens. Od zwierząt do bogów opisywał ewolucję i historię ludzkości. W swym najnowszym dziele stawia kolejny krok – w Homo deus myśliciel skupia się na teraźniejszych wyzwaniach, szuka odpowiedzi na pytanie, co nas czeka w przyszłości, a przede wszystkim udowadnia, że człowiek pod wieloma względami już stał się równy bogom i przystąpił do realizacji kolejnych marzeń: o nieśmiertelności i szczęściu. Harari z niezwykłą lekkością, a zarazem wnikliwością łączy historię, filozofię, socjologię, biotechnologię i wiele innych dziedzin nauki. Z tego połączenia wyłania się fascynująca wizja XXI wieku jako epoki, w której dokona się najważniejsza i najgłębsza przemiana w dziejach. Śmierć to tylko problem techniczny. Światowe korporacje prowadzą wyścig po nieśmiertelność. Już niebawem najbogatszych będzie stać na przedłużanie swojego życia. Jeśli człowiek będzie nieśmiertelny, jak zmienią się społeczeństwa i religie? Czy ludzkość osiągnie szczęście? Człowiek to biologiczna maszyna, a skoro tak, można nią sterować. W XXI wieku poczucie szczęścia po prostu będzie można włączyć na żądanie. Wojna to przeżytek Już dzisiaj więcej osób umiera w wyniku samobójstw niż w konfliktach zbrojnych. O czym to świadczy? Nowe religie, nowa struktura społeczna, nowa ekonomia, bioinżynieria, cyborgizacja, nowa etyka i nowy humanizm. Jesteśmy na to gotowi? Czy odnajdziemy się w takim świecie? To rodzaj książki, która zmiata pajęczyny z naszych mózgów. Styl Harariego, promieniujący mocą i jasnością sprawia, że czytelnik patrzy na świat jak na zjawisko dziwne i zarazem nowe. „Sunday Times”
Data wydania: 2018-04-18
ISBN: 978-83-08-06495-5, 9788308064955
Wydawnictwo: Literackie
Stron: 552
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Yuval Noah Harari Yuval Noah Harari Yuval Noah Harari – izraelski historyk i profesor na Wydziale Historii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Jest autorem bestsellerów Sapiens: od zwierząt do bogów i Homo deus: krótka historia jutra.

Pozostałe książki:

21 lekcji na XXI wiek Sapiens. Od zwierząt do bogów Money Sapiens. Opowieść graficzna Sapiens. Opowieść graficzna. Filary cywilizacji. Tom 2
Wszystkie książki Yuval Noah Harari

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Homo Deus"

13.11.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Homo Deus. Krótka historia jutra" Yuval Noah Harari Co nadaje sens naszemu życiu? Co, jeśli któregoś dnia to co daje sens życiu odejdzie? Co wtedy zrobimy? Nadal zastanawiam się nad tymi ważnymi pytaniami po ukończeniu "Homo Deus". Autor książki patrzy w przyszłość i wnikliwie pokazuje to co może przytrafić się ludzkości. Harari twierdzi, że zas... {} Recenzja książki Homo deus. Krótka historia jutra

@Darek@Darek {}× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@mikakeMonika
2020-01-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Książka bardzo mądra. I dająca do myślenia. Samodzielnego myślenia. Fajne podsumowanie.
No ale przede wszystkim trafiona w punkt wizja przyszłości.
Czyta się bardzo dobrze, sama nie wiem kiedy ją pochłonęłam.

{}× 8 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Historia_1 Nauki_przyrodnicze_ogólne_1 Reportaże_i_ współczesny_świat E-book Ekonomia_psycho-socjologia_1 Posiadam

Niektóre fakty o świecie TU i TERAZ są tak fascynujące, niepokojące czy nieprawdopodobne, że dywagacje o przyszłości bywają nieciekawe w swej powabnej niepewności zaistnienia. W "Homo deus. Krótka historia jutra" Yuval Noah Harari pokusił się o opisanie kondycji człowieka jutra na poziomie socjologii, psychologii, biologii i ekonomii. Poza wizją upadku humanizmu liberalnego, nadchodzącą algorytmizacją i kilkoma innymi niepokojącymi zjawiskami, na które nasz gatunek nie miał szans się przygotować ewolucyjnie, książka nie wniosła wiele świeżości w moje rozumienie świata. Autor, trochę jak demiurg, wszedł w buty Fukuyamy kreśląc obraz kondycji człowieka przyszłości na podstawie pewnych cząstkowych spostrzeżeń o przeszłości i teraźniejszości. Zabrakło kluczowych perspektyw, które według mnie są niezbędne dla ustalenia zobiektywizowanego kontekstu. Z jednej strony, Harari zburzył kilka mitów i trafnie zdiagnozował bolączki współczesności, ale jednocześnie zmitologizował inne obszary intelektualnych dociekać człowieka i sposoby, w jakie opisuje on świat.

Książka niestety nie ma postawionej jednej głównej tezy, która zmusiłaby autora do pewnej formalizacji języka i głębszego przemyślenia argumentacji. Trochę jest to praca w stylu - opiszmy pewne procesy historyczne na poziomie teorii idei, przemian ewolucji biologicznej, postępu technicznego, by następnie dodać trochę współczesnych niepokojów czy patologii i nakreślić możliwe scenariusze przyszłości. Moje oczekiwania można ...

{}× 1 | link |
@zetbasia27
2020-09-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Harari pisze tak, że ciężko się od książki oderwać, a po skończonej lekturze nie da się szybko o niej zapomnieć, zmusza do myślenia, trochę przeraża wizja najbliższej przyszłości ludzkości. Człowiek jest biologiczną maszyną, niedługo będziemy potrafili nią sterować, czy osiągniemy nieśmiertelność i szczęście? A jeśli tak, to dla kogo będą dostępne? Czy powstanie elita nieśmiertelnych bogaczy? Dokąd zmierza bioinżynieria, czy roboty zastąpią ludzi, czy nasz psychika wytrzyma tempo i kierunek zmian?
To powinna być lektura w szkołach średnich by młodzież poszerzała swoje horyzonty. Czytajcie, polecam, warto!

{}× 1 | link |
@zooba
2019-11-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Audiobooki Popularnonaukowe Inspiracje/idee Posiadam 2017

Homo Deus to kontynuacja innej książki tego samego autora, czyli Sapiens (dla zmyłki w polskiej wersji jest: Od zwierząt do bogów). Już samo nazwanie człowieka „sapiens” jest kontrowersyjne, tym bardziej nadanie mu przymiotu „Deus”. Bez przesady. Niemniej wiedziałam już, co może mieć na myśli Harari i przygotowywałam się na intelektualną ucztę, gdzie będą serwowane mi znane smaki w zupełnie innych kombinacjach, czasami trudnych do przełknięcia.

W skrócie główna teza autora brzmi, że jako gatunek prawie osiągnęliśmy kres naszej ewolucji i zdobyliśmy boskie moce, w przyszłości staniemy się biologiczno-elektronicznymi hybrydami, a być może zostaniemy zastąpieni przez sztuczną inteligencję (niekoniecznie obdarzoną świadomością). Przez całą historię ludzkość walczyła z głodem, chorobami, siłami przyrody i wreszcie ze śmiercią. Trochę na wyrost i z duża dozą optymizmu autor twierdzi, że te problemy mamy za sobą. Nawet jeśli jeszcze nie jesteśmy nieśmiertelni, to tylko kwestia czasu kiedy będzie to możliwe. Tu rodzi się od razu pytanie, czy nieśmiertelność poprzedzona udoskonalaniem organizmu będzie szeroko dostępną opcją, czy tylko przywilejem elit. Noah Yuval Harari przez cała książkę nie ucieka od etycznych rozważań, które w sposób oczywisty związane są z tematem. Porusza szereg zagadnień, wraca do kwestii sukcesu ewolucyjnego gatunków zwierząt hodowlanych okupionego mizerią życia poszczególnych pojedynczych zwierząt.

Powraca również tematyka ideologii, które k...

{} | link |
@adireporter
2020-05-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Po raz kolejny nie zawiodłem się na tym autorze. Jestem pod wrażeniem!

{} | link |
@pocztamorska
2021-11-13
Przeczytane

Ekstra przeżycie.

{} | link |
@Darek
2021-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam
@margoz
2021-02-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Grzegorz
2021-01-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Popularnonaukowe
@skorupa
2020-09-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
RE
2020-06-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Moja lista 2020
@klaudia.wakulowska
2020-02-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 2 /10
Przeczytane Odrzucone Posiadam
@Petit_hibou
2021-01-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane 2020
@Kinga_Kubicka
2020-01-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@MgorzataM
2020-09-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane A: Posiadam B: Powroty X: Inspirująco-intrygujące Y: 2020
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Homo deus. Krótka historia jutra. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl