Hyperion. T. 1-2

autor: Dan Simmons
Hyperion. T. 1-2
4.73
Ocena 4.73 na 5 możliwych
Na podstawie 33 ocen kanapowiczów
W obliczy zbliżającej się nieuchronnie międzygalaktycznej wojny na planetę Hy...
W obliczy zbliżającej się nieuchronnie międzygalaktycznej wojny na planetę Hyperion przybywa siedmioro pielgrzymów: Kapłan, Żołnierz, Uczony, Poeta, Kapitan, Detektyw i Konsul. Mają za zadanie dotrzeć do mitycznych grobowców, by znaleźć w nich budzącą grozę istotę. Zna ona jednak, być może, metod...
Pełny opis
Data wydania: 2007
ISBN: 9788374800747
Wydawnictwo: MAG
Napisz swoją opinię

Opinie

@Cocophilia
@Cocophilia 2010-12-02
Przeczytane (2010-09-16)
Wyświechtane slogany porównujące książkę do „Diuny” skutecznie obrzydzają lekturę i dopiero po dokładniejszym zapoznaniu się z bardziej istotnymi informacjami na okładce (które uderzyły w najwrażliwsze struny mojego czytelniczego gustu) oraz zasięgając opinii innych, można spokojnie przełknąć pierwszą gorycz i zabrać się do lektury z w miarę obojętnym nastawieniem. Mimo to, „Hyperion” okazał się dla mnie zaskoczeniem. Konstrukcja opasłego tomu przeraziła mnie do szczętu, ale skokowość treści okazała się jednym z wielu asów z rękawa. Pojedyncze opowiadania okazują liniowość – pozornie oderwane od siebie elementy zgrabnie łączą się w całość, przy czym istotne informacje są precyzyjnie dozowane. Każda historia jest jedyna w swoim rodzaju (choć jedne podobały mi się bardziej – inne mniej), katalizuje grad pytań na postawione przed czytelnikiem dylematy dotyczące kwestii nurtujących zawsze albo akurat w teraźniejszym czasie lub w przyszłości, gryzie tematy z ciekawej perspektywy - niby realia niemal zupełnie inne, problemy te same. Opowieści uderzają w różne tony, przedstawiają odmienne punkty widzenia, środowiska, jak i również gatunki – gdzieś tam przeplata się proza podróżnicza, kryminalna, sentymentalna, obyczajowa, cyberpunk ... Jednak ze wspólnym elementem, który wprowadza napięcie, a czasem przypala aurę do temperatur horroru. Zagadkowość czynnika – persony wprowadzającej grozę, wzbudza skrajną fascynację z powodu fantastyczności i otoczki mityczności jak gdyby nie pasującej do wykreowanej rzeczywistości. Postacie są pełnowymiarowe, a wśród nich odnalazłam prawdziwą perłę, przy okazji rozluźniającą atmosferę. Zakończenie przyprawiło mnie o frustrację przez nieposiadanie pod ręką „Upadku ...”, ale to nie zatarło mojego ogólnego wrażenia.
@Maynard
@Maynard 2011-03-26
Przeczytane (2011-01-01)
Powieść dobra ale nie Bardzo Dobra. Wciąga od pierwszych kilku wersów, a to rzadkość. Fabula nietuzinkowa, bohaterowie - z krwi i kości a kreacja świata godna długich owacji i bisów. Duży plus za: poetyckie oblicze s-f, wątki popkulturowe, fantastyczne odniesienie do "Opowieści Kanterberyjskich" Chaucera i motywu pielgrzymów opowiadających swoje, tym razem futurystyczno-kosmiczne, historie (mnie przypadły najbardziej do gustu: Opowieść Księdza i Opowieść Uczonego). I tu pojawia się "ale". Każda z opowieści mogłaby obdzielić pojedynczą powieść, a fabuły opowiadań rozrastają się niczym powieściowy drzewostatek "Yggdrasil". Można się miejscami w tym pogubić a sam wątek główny ginie pod nawarstwiającymi się wątkami pobocznymi. Pod koniec mamy wrażenie wymieszania wszystkiego w "jednym worku" (zbuntowane SI, Intruzi, podwójni agenci, wątek separatystyczno-ekologiczny itd.) a cały nawał intryg wręcz śmieszy i rozczarowuje, tak jak "ucięta" końcówka powieści. Moim Zdaniem Simmons powinien wysilić się jeszcze troszkę i dopisać kolejne dwieście stron z pięknym zakończeniem powieści. A tak mamy jeszcze: "Upadek Hyperiona" a potem jeszcze "Endymiona" i "Triumf Endymiona". Ja na razie mówię pas, bo powieść mnie przytłoczyła. Reasumując - mogło być z tego arcydzieło a tak mamy tylko "klasykę s-f".
@hotaru
@hotaru 2008-05-17
Przeczytane (2008-05-18)
Długo polowałem na tą książkę. W szczecińskich Empikach czy Kolporterach jest praktycznie nie do dostania, na Merlinie i Empik.com trzeba czekać tygodniami. Cieszyłem się jak małe dziecko, kiedy w końcu mogłem wyłożyć ciężko zarobione pieniądze i zabrać przepięknie wydaną książeczkę do domu. A potem zacząłem czytać.I niestety idylla się skończyła. Nie wiem, czy to z powodu moich zbyt wygórowanych wymagań, ale kiedy znajomi polecają mi coś na równi z "Diuną", to oczekuję czegoś równie dobrego. Slogany w stylu "klasyka science fiction", czy nagroda Hugo, powinny o czymś świadczyć. Po przeczytaniu tej książki nie jestem nawet w stanie stwierdzić, czy to jest równie jak "Diuna" dobre, a chociaż na usta cisną się słowa krytyki, to przecież nie wypada krytykować książki przeczytanej do połowy. Tak, do połowy, bo chociaż stronic więcej już nie ma, to fabuła urywa się w najbardziej interesującym momencie - brnąłem przez przydługawe i miejscami nudne retrospekcje właśnie po to, by wynagrodził mi to wspaniały finał, a tutaj go po prostu zabrakło!Cóż, poczekam aż MAG wyda "Upadek Hyperiona" i wtedy zapewne kupię i dokończę, ale pan Simmons musi teraz wysmażyć coś naprawdę wybitnego, aby zatrzeć negatywne wrażenia jakie zaliczyłem w trakcie czytania części pierwszej.
@SYSTEM
@SYSTEM 2008-09-06
Przeczytane (2008-09-06)
Ta książka broni się sama, nawet bez dalszego ciągu. Wcale nie urywa się w najbardziej interesującym momencie, a nawet jeśli, to po parudziesięciu pierwszych stronach wiadomym się staje, że właśnie skończy się tam gdzie się kończy. Retrospekcje nie są nudne... jak można w ogóle coś takiego napisać? Siedem (sześć właściwie) opowieści stanowi esencje tej części i opowieści te są od początku do końca wciągające i wręcz wbijające w ziemię (mnie szczególnie pierwsza przypadła do gustu). Hyperion to chyba najlepsza powieść s-f jaką zdarzyło mi się przeczytać.
@ultramaryna
@ultramaryna 2010-01-27
Przeczytane (2007-07-28)
Wcale mi nie przeszkadzało, że książka kończy się tam, gdzie się kończy. Zresztą byłam na to przygotowana. I nie twierdzę też, że był to akurat najciekawszy moment, bo "Hyperion" zachwycał od początku do końca. Wszystkie opowieści były niesamowite i fascynujące. Ponad sześćset stron świetnego SF.
Współtworzący tę stronę
puchar @vanin @vanin pierwsza opinia

Dzięki takim kanapowiczom jak ty, ta strona może się rozwijać.

Popraw tę książkę
Autorzy
Dan Simmons
Amerykański pisarz science fiction. Laureat wielu nagród i wyróżnień (m.in. Nagrody Hugo i Nagrody Locusa w 1990 r. za powieść Hyperion). Stopnie naukowe zdobywał w Webash College – licencjat oraz ...
Inne książki:
Książka Zagłada Hyperiona
Książka Endymion
Książka Triumf Endymiona
Książka Fabryka Kanciarzy