Inny świat : zapiski sowieckie

8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 180 ocen kanapowiczów
Książka Inny świat : zapiski sowieckie
Książka Inny świat : zapiski sowieckie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 180 ocen kanapowiczów

Opis

Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego twórczości, Włodzimierz Bolecki. Książka Gustawa Herlinga - Grudzińskiego obok nieprzeciętnych walorów literackich jest przede wszystkim - co podkreśla w rozmowie Autor - dokumentalną relacją ofiary, kronikarza i badacza instytucji i mechanizmów sowieckiego "innego świata" zbudowanego na utopijnej, zbrodniczej ideologii lewicowo - totalitarnej.
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-08-04024-9, 9788308040249
Wydawnictwo: Literackie
Mamy 6 innych wydań tej książki

Autor

Gustaw Herling-Grudziński (ur. 20 maja 1919 w Kielcach, zm. 4 lipca 2000 w Neapolu) – polski pisarz, eseista, krytyk literacki, dziennikarz, żołnierz, więzień obozów koncentracyjnych Gułagu. Aresztowany przez NKWD po agresji ZSRR na Polskę, podczas p...

Książki Gustaw Herling-Grudziński

Wszystkie książki Gustaw Herling-Grudziński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Inny świat : zapiski sowieckie? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
✍️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie
@Midnight_Reader
@Midnight_Reader 2007-10-23
Przeczytane (2007-10-23)
Toalnie inny swiat. To moglaby byc calkiem porywajaca ksiazka, gdyby nie brak przypisow i fakt, ze to jest jakas cholerna niekonczaca sie opowiesc! Zapewne mi sie to bedzie snic po nocach i tyle bede z tego miala.Problem poruszony jest wrecz ogromny, ale ten czlowiek tak niemrawo o tym opowiada... poruszona bylam sytuacja kobiet przede wszystkim, ta cala niesprawiedliwoscia. Ale coz...Sadze, ze gdyby przyszla wojna i mialabym sie znalezc w takim obozie to wolalabym sie zabic, niz dac komukolwiek satysfakcje patrzenia na moje cierpienie, ponizenie i powolna degradacje. Lepiej umrzec na stojaco, niz zdechnac na kleczkach. Czy jakos tak.
serce | link |
MI
@misheall 2011-03-11
Przeczytane (2011-02-11)
Książka wywarła na mnie niesamowite wrażenie. Pozwoliła poznać mi co działo się podczas wojny, jak byli traktowani ludzie, co działo się w obozach. Pokazuje, jak ludzie mimo tego, że znajdowali się w tak trudnych warunkach, walczyli o swoje człowieczeństwo. Na pewno nie jednokrotnie sięgnę po to książkę. Mam nadzieję, że nie tylko ja, a jeszcze wiele innych, zwłaszcza młodych ludzi!
serce | link |
@sylwiastudent
@sylwiastudent 2009-04-27
Przeczytane (2009-04-27)
Jedna z moich ulubionych pozycji. Przerażająca, dająca do myślenia, okrutnie prawdziwa i wszystko przedstawione jest w nad wyraz realistyczny sposób...bardzo dobitnie i wstrząsająco...Dzięki temu takie książki pamięta się do końca życia...Grudziński jest mistrzem.Polecam także opowiadania Borowskiego i książkę H. Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem".
serce | link |
@MalyMol
@MalyMol 2009-08-30
Przeczytane (2009-08-30)
Uwielbiam tą książkę... Przeczytałam ją z zapartym tchem kilka razy... Nejciekawsza lektura licealna, nawet jeśli jej akcja rozgrywa się w ponurej rzeczywistości. Autor ukazuje ponurą rzeczywistość w łagrach sowieckich. Powolne dogorywanie... Wykorzystywanie więźniów do morderczej pracy... Wojna jest straszna.
serce | link |
@aneta6
@aneta6 2012-08-14
Przeczytane (2012-08-14)
Czytając tę książkę momentami odczuwałam przerażenie, a nawet odrazę. jednak starałam się przez nią przebrnąć, ponieważ była to lektura obowiązkowa. Po latach przeczytałam ją drugi raz , bardziej wówczas zrozumiałam przeżycia ludzi zamkniętych w łagrach. na długo pozostała w mojej pamięci. Polecam
serce | link |
@LadyTalia
@LadyTalia 2009-02-09
Przeczytane (2009-02-08) biografie - pamiętniki - wspomnienia półeczka historycy
'Inny świat' jest arcydziełem pod dwoma względami: jako dzieło literackie oraz źródło historyczne. dzięki świetnemu warsztatowi autora i jego autentycznym przeżyciom i przemyśleniom, z 'innego świata' czytelnik także potrafi wyjść zupełnie odmieniony.
serce | link |
@goniaaa
@goniaaa 2010-03-15
Przeczytane (2007-07-28) Utrwalone w pamieci
dobrze, ze sa takie ksiazki, bo o ile nazizm został rozliczony i i stnieje jako tako w społeczeństwie pojęcie "zbrodnia oswiecimska" , o tyle komunizm do dzis funkcjonuje w sercach i umyslach jako sposob na lepsze zycie... smutne, ale prawdziwe.
serce | link |
AG
@Castiel 2012-03-12
Przeczytane (2012-01-01) Responsabilités scolaires...
Opowieść Herlinga-Grudzińskiego jest bardzo realistyczna i przerażająca. Autor szczegółowo przedstawia warunki życia w sowieckim obozie, co czyni "Inny świat" cenną pozycją w lekturach o tematyce obozowo-łagrowej. Warto przeczytać.
serce | link |
@Tsumetai
@Tsumetai 2011-07-09
Przeczytane (2011-07-09) Z własnej półki
Wspaniała książka, pokazuje losy więźniów sowieckich, przedstawia piękną (choć w wielu przypadkach syzyfową) walkę o ludzkość. Autor obnaża okrucieństwa, jakich dopuszczali się ludzie na innych ludziach tamtego czasu.
serce | link |
@agnes
@agnes 2008-03-23
Przeczytane (2008-03-23)
Niedawno ją czytałam. Wywarła na mnie duże wrażenie. Świetnie napisana, autor potrafi zainteresować czytelnika, jednocześnie wstrząsająca. Dla mnie książka o tym jak w nieludzkich warunkach zachować godność człowieka.
serce | link |
@Aiwlys
@Aiwlys 2012-03-24
Przeczytane (2012-03-24) Lektury
Według mnie jest to jedna z ciekawszych lektur szkolnych w liceum. Książka napisana w formie reportażu, ciekawe historie napisane przez życie. Bardzo wstrząsająca, dosadna, ale może też dlatego tak prawdziwa.
serce | link |
@Pioropisz
@Pioropisz 2009-06-28
Przeczytane (2009-06-28)
Czytałam trochę książek o obozach, ale żadna nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jak "Inny świat". Nawet jeśli ktoś nie przepada za podobną tematyką, powinien Herlinga-Grudzińskiego przeczytać.
serce | link |
@Maynard
@Maynard 2010-04-09
Przeczytane (2007-07-28) Księgi Zakazane (wg. antologii Bartłomieja Paszylka) Kanon na koniec wieku
Musze przeczytać jeszcze raz bo kompletnie jej nie pamiętam (czytałem 12 lat temu). Może to lichy komentarz, ale fakt wpisania książki do kanonu literatury polskiej zobowiązuje i nobilituje.
serce | link |
@Maille616
@Maille616 2011-03-01
Przeczytane (2011-03-01)
Wspaniała książka, która w niesamowity sposób przybliża nam przede wszystkich psychologiczne portrety więźniów sowieckich. Lektura, którą zdecydowanie warto, a nawet trzeba przeczytać.
serce | link |
@kejti1
@kejti1 2011-05-23
Przeczytane (2011-05-23)
Szczere wyznanie, pozwalające zrozumieć okrucieństwo obozów sowieckich. Niech to, że jest lekturą nie odstrasza czytelników. Widać, w edukacji zdarzają się takie perełki.
serce | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Inny świat : zapiski sowieckie”- Gustaw Herling-Grudziński

Książka Zdążyć przed Panem Bogiem
Zdążyć przed Panem Bogiem Hanna Krall
8.4/10
'Tytuł: Zdążyć przed Panem Bogiem to słowa Marka Edelmana, b...
Książka Ferdydurke
Ferdydurke Łukasz Grabal, Witold Gombrowicz
7.8/10
In this bitterly funny novel, the hero narrates the story of...
Książka Dżuma
Dżuma Albert Camus, Joanna Guze (tłum.)
8.6/10
Ciekawe wypadki, które są tematem tej kroniki, zaszły w 194....
Książka Przedwiośnie
Przedwiośnie Stefan Żeromski
7.3/10
Rodowód. Utwór rozpoczyna zwięzły "Rodowód", stanowiący jak ...
Książka Lalka
Lalka Bolesław Prus
8.0/10
Napisanie i wydanie u schyłku XIX wieku powieści takiej jak ...

Kategorie

Twórcy strony

puchar @gosiaw @gosiaw pierwsza opinia
Dzięki takim kanapowiczom jak ty, ta strona może się rozwijać.

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się

Co słychać?

"Powiedz tak!" - nowy patronat serwisu nakanapie.pl
"Powiedz tak!" - nowy patronat serwisu nakanapie.pl
#patronat, #premiera
10 lipca miała miejsce premiera naszego kolejnego patronatu - książki "Powiedz tak!" Nie możemy się doczekać Waszych recenzji.
Mężczyzna bez winy i wstydu - wywiad z Wojciechem Kruczyńskim i Krystyną Romanowską
Mężczyzna bez winy i wstydu - wywiad z Wojciechem Kruczyńskim i Krystyną Romanowską
#wywiad
"Mężczyzna bez winy i wstydu" to książka, w której autorzy podjęli próbę rozłożenia na czynniki pierwsze społeczno-socjologicznego fenomenu "fajnego faceta XXI wieku". Czy im się to udało? Przekonajcie się sami czytając wywiad i książkę. Na naszej kanapie zasiedli tym razem Krystyna Romanowska i Wojciech Kruczyński. 
"Ostra jazda" - wywiad z Ryszardem Ćwirlejem
"Ostra jazda" - wywiad z Ryszardem Ćwirlejem
#wywiad
Raptem kilka tygodni po ostatnim wywiadzie mamy przyjemność ponownie gościć na naszej kanapie Ryszarda Ćwirleja. Tym razem okazją do rozmowy jest najnowsza powieść autora - "Ostra jazda"