Jakość życia emerytowanych nauczycieli

Katarzyna Jagielska
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Książka Jakość życia emerytowanych nauczycieli
Książka Jakość życia emerytowanych nauczycieli
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Celem niniejszej pracy jest poznanie i opisanie jakości życia emerytowanych nauczycieli. Z przeglądu literatury przedmiotu wynika, że istnieją liczne opracowania dotyczące jakości życia osób starszych, odnoszące się jednak do ogółu seniorów, marginalnie zaś pojawiają się dane dotyczące grupy emerytowanych nauczycieli. Jakość życia (quality of life – QoL) jest pojęciem wielowymiarowym, bardzo szerokim, obejmującym liczne aspekty ludzkiego życia (zdrowotne, psychologiczne, społeczne i środowiskowe). Nie ma jednej definicji. Charakteryzuje się tym, że sposób jego pojmowania zależy od dyscypliny, paradygmatu i ram czasowych prowadzonych badań. Zmienia się w ciągu życia jednostki. To, co stanowi istotną składową jakości życia w młodości, niekoniecznie będzie miało wpływ na dobrą jakość życia na emeryturze. Ma ono także „krótką historię, ale bardzo długą przeszłość” (Rapley, 2003). Według Rocío Fernández-Ballesteros (2011) zwiększa się liczba publikacji dotyczących badań nad jakością życia osób starszych. Jako przykład można podać bazę Medline, w której w 1973 roku dostępnych było tylko 5 publikacji podejmujących tematykę jakości życia. W 2015 roku takich publikacji było ponad 150 tys. (Worach-Kardas, 2015, s. 133). Największy wzrost zainteresowania tym tematem nastąpił w naukach medycznych, rzadziej podejmuje się go natomiast w psychologii i naukach społecznych.


Data wydania: 2020-10-15
ISBN: 978-83-8095-898-2, 9788380958982
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS
Stron: 300
dodana przez: oficynaIMPULS

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Jakość życia emerytowanych nauczycieli nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@oficynaIMPULS
2020-10-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Książka stanowi interesujące studium teoretyczno-empiryczne na temat różnych aspektów jakości życia seniorów, którzy wcześniej pracowali w zawodzie nauczyciela. Publikacja wydaje się szczególnie ważna i cenna na rynku wydawniczym ze względu na brak pozycji, które przedstawiałyby w sposób przejrzysty a zarazem syntetyczny analizowane przez Autorkę zagadnienia, oraz złożoność podjętej problematyki we współczesnych realiach społecznych, demograficznych, ekonomicznych i kulturowych. Należy również zwrócić uwagę na to, że publikacja dotyczy emerytowanych nauczycieli, którzy stanowią grupę zawodową o specyficznych obowiązkach i charakterze pracy. Nauczyciel w ciągu całego życia zawodowego znajduje się pod presją oczekiwań społecznych, oceniania, kontrolowania, dotyczącą bycia zawsze gotowym do pomocy, przygotowanym, zaangażowanym, stabilnym emocjonalnie oraz umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Wymaga to nieustannego rozwijania kompetencji osobistych i zawodowych, radzenia sobie z presją i ciągłym ocenianiem. Interesujące jest więc, w jaki sposób nauczyciele po aktywnym, angażującym również emocjonalnie życiu zawodowym, wykorzystują czas na emeryturze.

Należy zatem podkreślić aktualność podjętego przez Autorkę obszaru tematycznego rozważań wokół jakości życia emerytowanych nauczycieli. […] Treści zawarte w monografii mogą też stać się źródłem inspiracji do działań w obszarze np. kształcenia nauczycieli, edukacji przez całe życie, wykorzystania...

{} | link |

Co czytać po książce “Jakość życia emerytowanych nauczycieli”- Katarzyna Jagielska

Książka Rozwój nauczyciela. Od wczesnej do późnej dorosłości
Rozwój nauczyciela. Od wcze... Katarzyna Jagielska, Joanna M. Łukasik, Norbert G. Pikuła
{}10/10
Książka Rozwój nauczyciela – od wczesnej do późnej dorosłośc...
Książka W poszukiwaniu dróg. Refleksje na kanwie relacji Mistrz – uczeń
W poszukiwaniu dróg. Reflek... Joanna Łukasik, Katarzyna Jagielska, Stanisław Kowal
Książka W poszukiwaniu drogi… Refleksje na kanwie relacji M...
Książka Stracone pokolenia, czyli co robią studenci za Twoje pieniądze
Stracone pokolenia, czyli c... Jan Nowicki
{}6.5/10
Dowiedz się, co robią studenci za Twoje pieniądze Jeśli ...
Książka Teoria wychowania w zarysie
Teoria wychowania w zarysie Mieczysław Łobocki
{}7.8/10
Prezentowany podręcznik przedstawia wybrane zagadnienia wspó...
Książka O co pytają dzieci
O co pytają dzieci Wojciech Eichelberger
{}10/10
Co powiedzieć dziecku, gdy mówi, że nikt go nie lubi? Czy do...

Cytaty z książki

O nie! Książka Jakość życia emerytowanych nauczycieli. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe