Jałta. Rzeczywistość, mit i pamięć

Jałta. Rzeczywistość, mit i pamięć
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Książka jest pokłosiem konferencji naukowej zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, Europejskie Centrum Solidarności i Muzeum II Wojny Światowej w siedemdziesiątą rocznicę spotkania w Jałcie przywódców Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i ZSRR. Autorzy publikacji – Marek Kornat, Natalia Lebiediewa, Tadeusz Wolsza, Karol Sacewicz, Paweł Ziętara, Paweł Fiktus, Małgorzata Gmurczyk-Wrońska, Piotr M. Majewski, Paweł Jaworski, Jan Lencznarowicz, Anna Mazurkiewicz, Patryk Pleskot, Joanna Wojdon, Konrad Knoch, Agnieszka Jaczyńska, Alfred Znamierowski – podjęli się przedstawienia tematów często do tej pory marginalnych albo spojrzeli na niektóre znane sprawy z nieco innej perspektywy. 

Tom koncentruje się na trzech aspektach tego zagadnienia. Po pierwsze, na rzeczywistym przebiegu samego spotkania i jego znaczeniu międzynarodowym. Po drugie, na Jałcie jako swoistym micie, który opowiadał o ujarzmieniu dumnych narodów i państw przez obcy dla nich system polityczny oraz oskarżał mocarstwa zachodnie o zdradę sojuszników. Wreszcie po trzecie, na naszej pamięci o tym wydarzeniu. 

Obecnie pamięć o Jałcie uległa istotnym przeobrażeniom. Skojarzenia z nią związane oscylują między tym, co stało się rzeczywiście, mitem, który służył mobilizacji emigracji i opozycji, a pamięcią, którą bez wątpienia winni jesteśmy ludziom skrzywdzonym przez postanowienia jałtańskie. Po trzydziestu latach od zmiany systemowej, zapoczątkowanej wydarzeniami roku 1989, wydaje się, że ta pamięć stopniowo się zaciera i Jałta nie budzi już takich emocji jak kilkadziesiąt lat temu. To dobry czas, aby spróbować spojrzeć jeszcze raz na ten fenomen bez emocji, a może ku przestrodze. 

Data wydania: 2019
ISBN: 978-83-8098-679-4, 9788380986794
Wydawnictwo: IPN
Stron: 408
dodana przez: piotr_osowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Jałta. Rzeczywistość, mit i pamięć nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Jałta. Rzeczywistość, mit i pamięć. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl