Kamień na kamieniu

Wiesław Myśliwski
9.1 /10
Ocena 9.1 na 10 możliwych
Na podstawie 24 ocen kanapowiczów
Kamień na kamieniu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.1 /10
Ocena 9.1 na 10 możliwych
Na podstawie 24 ocen kanapowiczów

Opis

U Myśliwskiego najistotniejszy jest wymiar symboliczny. Wznowienie jednej z najważniejszych powieści Wiesława Myśliwskiego, uznawanej za zwieńczenie tak zwanego nurtu wiejskiego. Burzliwe losy Szymona Pietruszki i jego brata, Michała, są punktem wyjścia do opowieści o polskiej wsi - jej zawiłej historii i odchodzącej w przeszłość tradycji. Jak zawsze u Myśliwskiego najistotniejszy jest jednak wymiar symboliczny, w który zostajemy wprowadzeni od pierwszych zdań: „Wybudować grób. To się tylko tak mówi. A kto nie budował, nie wie, co taki grób kosztuje. Choć grób, mówią, też dom, tylko że na tamto życie. Bo wieczność nie wieczność, ale swój kąt powinien człowiek mieć”.
Data wydania: 2019-11-25
ISBN: 978-83-240-5978-2, 9788324059782
Wydawnictwo: Znak
Stron: 385
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Wiesław Myśliwski Wiesław Myśliwski
Urodzony 25 marca 1932 roku w Polsce (Dwikozy)
Wiesław Myśliwski – polski pisarz, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej „Nike” (1997, 2007). Twórca, który czerpiąc ze źródeł chłopskiego doświadczenia i chłopskiej mowy żywej, wpisuje swoje kreacje w krąg uniwersalnych praw i prawd o świecie i lud...

Pozostałe książki:

Nagi sad Traktat o łuskaniu fasoli Ucho Igielne Widnokrąg Ostatnie rozdanie
Wszystkie książki Wiesław Myśliwski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Kamień na kamieniu nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@bea-ta
2019-11-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Biblioteka domowa Gdybym miała tylko jedną półkę... dzieła moich ulubinych przeczytane przed 2015 rokiem przeczytane 2015 Czytane wielokrotnie

Wiedziałam, że tak będzie: zawsze, gdy moje zafascynowanie sięga zenitu, jak nigdy rozumiem Słowackiego z jego żalem, że język nie zawsze jest gotów powiedzieć, co pomyśli głowa:). Niemniej próbuję.

"Kamień na kamieniu" to niesamowita przyjemność obcowania z pięknem stosowania języka polskiego, precyzją słowa, niespiesznym snuciem się opowieści… Zapomniałam już, że w trakcie lektury można tak zatracić się w zachwycie. Mistrzostwo. Jak dla mnie, książka na miarę Nobla :).

„Kamień na kamieniu” czytałam w szkole średniej, chyba na ostatnim roku studiów i teraz. I dopiero teraz tak naprawdę dorosłam do odbioru tej książki. Teraz jest najsmaczniejsza, najgłębsza, najbogatsza.

W sferze treści to opowieść kilkudziesięciu lat życia na polskiej wsi, snuta przez głównego bohatera, Szymona Pietruszkę, który po dwuletnim pobycie w szpitalu, wraca do domu z postanowieniem wybudowania rodzinnego grobowca. Osią jego wspomnień nie jest czas, a temat (matka, ziemia, bracia, droga, chleb itp.), stąd opowieść nie biegnie chronologicznie, a często przeskakuje w latach, ludziach i zdarzeniach, co czyni ją bardzo żywą i naturalną. Mamy w niej wątki wojenne, miłosne, społeczno - obyczajowe, są tu rozważania egzystencjalne, dusza chłopa i, przede wszystkim, zmiany. Zmiany, które dokonują się w człowieku pod wpływem życia oraz zmiany, które były udziałem całych społeczności po drugiej wojnie światowej. I częsta bezradność i niezrozumienie tych zmian, które najczęściej były ...

{}× 8 | link |
@zuszka60
2019-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Posiadam

Wspaniała książka, którą wprost delektowałam się w trakcie czytania. Bardzo refleksyjna, a jednocześnie nieskomplikowana w odbiorze. Cudowny jezyk - chylę czoła dla pisarskiego kunsztu autora!!!! Szkoda, że tak mało dziś książek na tak wysokim poziomie. Polecam wszystkim!!!!

{}× 1 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Beletrystyka_współczesna

Wiesław Myśliwski ma dar bezpretensjonalnego pisania o rzeczach ważnych. Zawsze jest u niego silny komponent wiejskiej obyczajowości pokazany bez apoteozy. Spośród kilku znanych mi powieści tego pisarza, "Kamień na kamieniu" jest 'arcychłopski', tak w każdej warstwie do której udało mi się dotrzeć.

Gdzieś w Polsce jest biedna wieś, w której mieszka ubogie małżeństwo z czwórką synów. Jeden z nich, Szymon Pietruszka trochę, jako narrator pokazuje chłopskie życie na przestrzeni półwiecza, tak do współczesności (powieść ukazała się w 1984). To niezbyt bystry, niezbyt pracowity, okresami zapijaczony wiejski chłopak, tak bardziej do 'tańca niż różańca'. Miał plany, marzenia, z których niewiele zostało.

Myśliwski skrupulatnie wylicza kluczowe elementy filozofii wiejskiego odczytania świata, przefiltrowane przez umysł Szymona. Jest specyficzne rozumienie Boga, święta ziemia rodzicielka, są zabobonne i antropomorficzne odczytania zjawisk przyrody. To świat, którego w Polsce już niemal nie ma, a istniał niemal wszędzie pół wieku temu. Jest trochę takich à la "Sami swoi" historii z walką na śmierć i życie o miedzę i pamiętane przez pokolenia zadry sąsiedzkie. Istotnym komponentem powieści jest śmierć i więzi pokoleniowe, którym na wsi przypisywano znaczenie niemal mistyczne. Kto tego nie rozumie, tym bardziej powinien przeczytać tę powieść.

W twardy świat codzienności spracowanych chłopów, Myśliwski powplatał trochę ciekawej oniryczności, która niweczy pokus...

{} | link |
@Siostra_Kopciuszka
2020-02-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 👨 autor : Myśliwski Wiesław

 Dla mnie REWELACJA ! i nawet duże litery i wykrzyknik nie oddają tego jakich przeżyć dostarczyła mi ta książka . Pan Myśliwski jest jednym z niewielu pisarzy , którzy potrafią pisać . Tak naprawdę , tak że czyta się jak najbardziej zajmujący kryminał , lub inną sensację . Jakże pięknie można pisać o chlebie , tym zwykłym naszym powszednim , którego teraz tyle się wala po śmietnikach . O szacunku do chleba i o ciężkiej pracy przy jego '' produkcji ''... 

{} | link |
MA
2011-07-03

Wszystkie ksiażki Mistrza Mysliwskiego to majstersztyk godny najwyższych laurów. Nie dziwi fakt, że to dwukrotny laureat Nike, Ksiazka tak polska , że aż boli. Równie fascynujący Traktat o łuskaniu fasoli i Pałac. chylić czoła!

{} | link |
@eR_
2019-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Smacznie się czyta tą książke,jakby powiedziała M.M.;)

{} | link |
@haudek
2020-07-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Posiadam [ebook] 2016-Książki
@ReginaCatta
2020-06-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Lit. piękna najróżniejsza Przeczytane na początku wieku Mieszka ze mną 😻Moje naj... Arcydzieła Półka M
@mariantonina
2020-05-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@martyna.153
2020-03-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
SR
2010-11-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
CY
2012-07-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
KT
2011-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
@abdita
2019-11-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Audiobooki Posiadam #literatura wszelka
@ewa.kluska
2012-01-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Kamień na kamieniu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl