Katedra w Barcelonie

Katedra w Barcelonie
4.06
Ocena 4.06 na 5 możliwych
Na podstawie 63 ocen kanapowiczów
Katedra w Barcelonie to napisana z wielkim rozmachem powieść historyczna, fas...
Katedra w Barcelonie to napisana z wielkim rozmachem powieść historyczna, fascynująca panorama średniowiecza, przedstawiająca blaski i cienie feudalnej Katalonii. W magicznej scenerii Barcelony rozgrywa się historia wielkich namiętności, tragicznych miłości, zdrad, spisków i zemsty. Jej fabuła na...
Pełny opis
Data wydania: 2007
ISBN: 9788373595385
Wydawnictwo: Albatros

Recenzje

Katedra w Barcelonie - I. Falcones
Przez długie miesiące myszkując w księgarniach i bibliotekach poszukiwałam książki, która w pełni zadowoli moje literackie podniebienie. Kilka dni temu po raz któryś z rzędu w moje ręce wpadła blisko siedmiuset stronicowa "Katedra w Barcelonie". Tym razem przygarnęłam ją i przyniosłam do domu. Ks...
Katedra w Barcelonie
Dziś udało mi się przeczytać leżącą od roku na półce „Katedrę w Barcelonie”. Przed rokiem zatrzymałam się na 198 stronie i za nic w świecie nie mogłam przeczytać ani słowa więcej. Z racji blogowego „stosikowego losowania” musiałam dać jej jeszcze jedną szansę. I nie żałuję. Bohaterem powieści jes...
Napisz swoją opinię

Opinie

@sybka
@sybka 2008-05-14
Przeczytane (2008-05-14)
Jako wielbicielka literatury iberyjskiej spodziewałam się czegoś super, a przynajmniej czegoś tak dobrego i wciągającego jak "Cień wiatru" Zafóna.Niestety bardzo się zawiodłam.Marna akcja, zero ciekawych opisów, nic co mogłoby czytelnika zainteresować.Fabuła naciągana, czytając ma się wrażenie "gdzieś już to widziałam".Piekielnie irytująca maniera stylistyczna pisarza. Ok, rozumiem, że to pan prawnik, że to jego pierwsze dzieło... ale czyta się fatalnie. Styl wydaje mi się infantylny i sprawia wrażenie, jakby ktoś, obejrzawszy film, na siłę próbował przelać to, co obejrzał na papier... łącznie z dialogami.Mało tego, im dalej w las... robi się coraz bardziej "telenowelowo", nieszczęśliwe miłości, przeciwności losu z którymi zmaga się nasz główny bohater Arnau, zemsta... no i przewidywalne zakończenie.Postępowanie i sposób myślenia ludzi, żyjących przecież w średniowieczu, są zaskakująco współczesne.Powiem jeszcze tylko tyle, że rzadko się spotyka tak mocno określonych bohaterów. U Falcones'a nie ma prawie żadnych szarości... postać albo jest dobra aż do bólu i nie sposób nie przyznać racji jej czynom, albo jest jednoznacznie zła, okrutna, z wyraźnym naciskiem na "nie możesz ze mną sympatyzować". Dobro od zła w tej powieści oddziela mur grubości co najmniej chińskiego. Ewentualnie za bohaterów "niedookreślonych" jestem skłonna uznać Aledis i Joana.Zupełnie zbędne wstawki erotyczne czynią z "Katedry w Barcelonie" bajkę dla dużych dzieci.Na plus przemawia tylko dość interesujące i wiarygodne przedstawienie elementów prawdy historycznej i realiów życia w epoce.Ogółem - bardzo słaba. Nie polecam.
@toska82
@toska82 2010-11-21
Przeczytane (2010-11-21)
Ogólnie mi się podobała ale można dużo zarzucić tej książce. To co mnie najbardziej raziło, to to, że postacie albo były dobre albo złe (wyjątek – mnich Joan), a świat widziany w dwóch kolorach: białym i czarnym. Ale ogólnie jest to książka godna polecenia, można dowiedzieć się wielu ciekawostek o średniowiecznej Katalonii. Można uświadomić sobie jak dużo w tamtych czasach było zakazów i nakazów (w większości bezsensownych a wręcz uwłaczających ludzką godność), jak bardzo ludzie pragnęli być wolni i co oznaczało słowo „wolność” – ile człowiek był gotów zrobić by zasmakować choć odrobinę wolności i godności.
@Weta
@Weta 2010-07-24
Przeczytane (2010-01-01)
Bluźnicie :P Moim zdaniem pieklenie się na porównywanie do Cienia wiatru czy Filarów Ziemi jest głupie, bo przecież to tylko chwyt reklamowy (chociaż nie pochwalam tego). A moja opinia: Bardzo mi się podobała, akcja jest wartka, szybko się czyta, postacie trójwymiarowe- pod wpływem czasu zmieniają się, zakończenie trochę popsuło całą książkę, ale cóż... Falcones wspaniale opisuje średniowieczną Barcelonę, roztacza pewien urok, mimo całego okrucieństwa zawartego w książce.
@aga3tka
@aga3tka 2011-08-29
Pochłonęłam ją w jeden weekend. Niesamowita. Bohater Arnau do końca mojej przygody z ksiażką pozostał jednak tym naiwnym, małym chłopcem z początku lektury. Coś mnie w nim drażniło. Pewnie jego niezdecydowanie w pewnych sprawach :) Mimo wszystko, skupiłam się bardziej na wątku żydowskiego getta oraz bastaixos. Najciekawsza część lektury to ta, w której jako młodzik pomaga nosić głazy i staje się częścią wspólnoty budującej katedrę.
@anna.urbanska
@anna.urbanska 2012-04-27
Przeczytane (2012-04-27)
Cudowna historia, opowiedziana z profesjonalizmem historyka i wielkim talentem pisarza. Nie czytałam jej, ale ją chłonęłam. Zachwyciła mnie nie tylko fascynująca opowieść, ale przede wszystkim średniowieczna Barcelona ukazana ze szczegółami, ale nie nudno - bohaterowie zostają wrzuceni przez autora w XIV wiek, muszą sobie radzić wśród niesprawiedliwości i okrucieństwa tego niesamowitego świata. http://zielonowglowie.blogspot.com/
@bunia
@bunia 2010-07-27
Przeczytane (2008-11-24)
Czytałam dość dawno temu, ale pamiętam, że niezmiernie nużyły i drażniły mnie ciągnące się przez wiele stron szczegółowe opisy samego budowania katedry. A to budowanie miało być chyba jedynie tłem dla rozgrywających się wydarzeń i losów bohaterów. Ale co tam. Autor poszedł w ilość zamiast w jakość. Jak na powieść historyczną bardzo przeciętna książka.
@Nini
@Nini 2009-02-19
Przeczytane (2009-02-19)
Taaa, niby pomysł zaciągnięty z Filarów Ziemi (nawet nie wspominam, że gorsza wersja tego pomysłu). Ale i tak śmiać mi się chciało, że niby małe dziecko wytrzymało parę dni/miesięcy w komórce na miotły, itp. Kurrczę, fantazja autora poniosła.
@798367
@798367 2010-07-21
Przeczytane (2008-05-07)
Zgubiłam ją, jadąc autobusem. Dotąd nie wiem jak mogło się to stać (w końcu ta książka jest olbrzymia!). Z tego co pamiętam była bardzo słabiutka. Styl, który ani trochę nie odtwarzał klimatu średniowiecza i ogólnie jakoś nijak.
@Maynard
@Maynard 2010-05-09
Przeczytałem zaledwie kilka stron i dodałem do swoich stosownych kolekcji, niestety tych niechlubnych :-( Fatalny styl + mega nuda + sztampowe klimaty+ brak profesjonalizmu = dwója!
MG
@magdzia 2011-01-14
Przeczytane (2011-01-14)
książka fajna, ciekawa, ale przy niektórych opisach traciłam cały rytm czytania, nie wciągnęła mnie tak jak sądziłam...
Autorzy
Ildefonso Falcones
Ildefonso Falcones (ur. w 1958 w Barcelonie) − hiszpański pisarz. Autor jednej z najgłośniejszych powieści hiszpańskich ostatnich lat zatytułowanej Katedra w Barcelonie, która jest jednocześnie deb...
Inne książki:
Książka Katedra w Barcelonie - audiobook
Książka Ręka Fatimy
Książka Katedra w Barcelonie
Książka Katedra w Barcelonie
Książka Bosonoga królowa
Współtworzący tą stronę
puchar @Elisabeta @Elisabeta pierwsza opinia