Katolicyzm na pograniczu : kościół katolicki wobec kwestii ukraińskiej i białoruskiej w Polsce w latach 1918-1925

Maciej Mróz
Katolicyzm na pograniczu : kościół katolicki wobec kwestii ukraińskiej i białoruskiej w Polsce w latach 1918-1925
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Książka jest pierwszą wszechstronną próbą prezentacji skomplikowanych problemów pogranicza narodowościowo-wyznaniowego na kresach wschodnich II Rzeczypospolitej w latach 1918-1925. Odrodzenie państwa polskiego w jego wielonarodowościowym i wielowyznaniowym kształcie zrodziło potrzebę ułożenia wzajemnych relacji pomiędzy Kościołem rzymskokatolickim a mniejszościami ukraińską i białoruską, reprezentowanymi na płaszczyźnie wyznaniowej przez Kościoły grecko-katolicki i prawosławny. Zagadnienia te stanowiły kanwę dla autorskich rozważań nad kwestią: czy zaangażowanie Kościoła rzymskokatolickiego na kresach wschodnich wspierało procesy integracyjne, czy też przyczyniało się do pogłębienia antagonizmów i ożywienia separatyzmów narodowościowo-wyznaniowych? Pole badawcze obejmowało również aspekty wyznaniowe związane z wysiłkami katolicyzmu wszystkich obrządków, skierowanymi na akcję misyjną i unijną wobec prawosławia w Polsce i w Rosji oraz konflikty narodowościowe w łonie Kościoła katolickiego na kresach wschodnich II Rzeczypospolitej. Problemy badawcze zostały zaprezentowane na tle specyficznego kolorytu wschodniego pogranicza, będącego miejscem spotkania i wzajemnego przenikania się różnych kultur, wyznań i tradycji narodowych, na którym zachowały się relikty świadomości współżycia wielu narodów dawnej Rzeczypospolitej. Osobną kwestią poruszaną w pracy była analiza polityki narodowościowo-wyznaniowej rządu polskiego w jej międzynarodowym kontekście i sporów wokół polskiej racji stanu. Książka oparta została na rzadko wykorzystywanych w tak szerokim zakresie krajowych i zagranicznych materiałach archiwalnych, zarówno proweniencji państwowej, jak i kościelnej.
Data wydania: 2003
ISBN: 978-83-7322-464-3, 9788373224643
Wydawnictwo: Adam Marszałek
Stron: 311

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Katolicyzm na pograniczu : kościół katolicki wobec kwestii ukraińskiej i białoruskiej w Polsce w latach 1918-1925? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Katolicyzm na pograniczu : kościół katolicki wobec kwestii ukraińskiej i białoruskiej w Polsce w latach 1918-1925. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl