Kłamca. Tom 1

autor: Jakub Ćwiek
Kłamca. Tom 1
4.01
Ocena 4.01 na 5 możliwych
Na podstawie 78 ocen kanapowiczów
Metafizyka nigdy nie była łatwym biznesem ale odkąd nie ma Boga, Anioły nie g...
Metafizyka nigdy nie była łatwym biznesem ale odkąd nie ma Boga, Anioły nie grają fair. Ocalony po szturmie na Valhallę Loki ? adoptowany syn Odyna, patron oszustów i zdrajców ? postanawia przystać do zwycięzców i staje się anielskim chłopcem na posyłki. Szybko jednak okazuje się, że w świecie, g...
Pełny opis
Data wydania: 2005
ISBN: 9788389011770
Wydawnictwo: Fabryka Słów

Recenzje

Kłamca. Tom 1
Po „Kłamcę” autorstwa Jakuba Ćwieka sięgnąłem pełen optymizmu. Z całą pewnością dużą rolę w tym zabiegu odegrała kunsztowna okładka, od której nie można wręcz oderwać wzroku oraz sama intrygująca postać autora. Jakub Ćwiek uczynił głównego bohatera debiutanckiego zbioru opowiadań, nordyckim bogie...
Napisz swoją opinię

Opinie

@Goszka
@Goszka 2012-12-07
Przeczytane (2012-12-07)
Nijak się to ma do fantastyki z prawdziwego zdarzenia, ale wydaje mi się że pan Jakub Ćwiek jest na dobrej drodze. Od tak dawna nie miałam w rękach książki o tematyce fantastycznej, że tej chwyciłam się jak tonący brzytwy. A jak już się chwyciłam, to miałam problemy z zostawieniem jej na parę minut, bo naprawdę nie chciałam, żeby było jej przykro. Dużo się nasłuchałam o Kłamcy, a opinie były podzielone. Nie dotarła do mnie jednak informacja, że to nie powieść. Zbiór opowiadań Jakuba Ćwieka (a trzeba wiedzieć, że zbiory rzadko zdobywają moją przychylność ze względu na chaos i niemożność zagłębienia się w fabule) pozytywnie mnie zaskoczył. Przede wszystkim wyjątkowo ciekawą i niespotykaną treścią. Z opisu niewiele można wywnioskować, za to radzę się spodziewać dużej dawki odwołań mitologicznych połączonych z religią chrześcijańską. Książka mnie rozluźniła, a zakończenie sprawiło, że mam ochotę sięgnąć po drugą część. Podejrzewam, że taki miał być efekt.
@Tsumetai
@Tsumetai 2011-04-15
Przeczytane (2011-03-26)
Całkiem dobra książka, choć odniosłam wrażenie, że autor w jakiejś małej części zaprzepaścił dobry pomysł na znakomitą historię. Tak jakby nie potrafił przelać znakomitej koncepcji zgrabnie na papier nie tracąc przy tym jej soczystości i hm...harmonii, wyważenia? Mimo tej małej ułomności książka ma w sobie to coś, co nie pozwala się od niej oderwać, bo czyta się ją naprawdę lekko, szybko i przyjemnie. BTW. Druga odsłona przygód Lokiego jest moim zdaniem dużo lepsza, bo przede wszystkim bardziej przemyślana i mniej chaotyczna. Po lekturze drugiego tomu "Kłamcy" jestem spokojniejsza o Trzecią część tej opowieści, po którą z pewnością sięgnę już niebawem :)
@Deleviretta
@Deleviretta 2012-06-25
Przeczytane (2012-06-24)
Naprawdę świetna książka! Porywa od pierwszych stron i nie przestaje męczyć czytelnika dopóki nie przeczyta! Chyba ani razu nie zdarzyło mi się przewidzieć rozwoju akcji. Autor wykazał się wielką pomysłowością i fantazją. Brak barwnych opisów okazał się zabiegiem zdecydowanie na plus, gdyż opowiadania skupiają się na akcji i czytelnik nie ma praktycznie czasu myśleć o wyglądzie otoczenia. Mam nadzieje, że dwójka również trzyma poziom. : )
@Maynard
@Maynard 2013-05-25
Przeczytane (2013-01-01)
Takiej fantastyki się spodziewałem i taką otrzymałem. Misz-masz anielskiej fantastyki z archetypicznym tricksterem w sosie harleyowo-tarantinowskim. Strzelają, biją, walczą, kręcą, kłamią a my chcemy więcej i więcej. Szczególnie rozwalały mnie wyjątkowo nieanielski anioły. Pomysł autor miał, na temacie się zna, choć są tu zarówno opowiadania "hity" jaki i "shity", całość broni się nieźle. Polecam!
@Yoggobela
@Yoggobela 2013-05-31
Piszę z perspektywy czasu i zapamiętałam głównie "Kłamcę" jako zbiór krótkich opowiadanek. Bardzo ciekawych, ale jednak czegoś im brakuje. Najbardziej utkwił mi w pamięci obraz Światowida przebranego za świętego Mikołaja. Oryginalne pomysły na połączenie różnych światów dało naprawdę dobry efekt. Na pewno sięgnę po kolejny tom, zwłaszcza gdy będę miała ochotę na lekką fantastykę z humorem. :)
@Colley
@Colley 2012-03-22
Przeczytane (2012-01-01)
Co prawda czytało się lekko, jednak albo moje uprzedzenie do polskich autorów wzięło górę, albo po prostu nie wciągnęłam się w ten świat. W punktach kulminacyjnych opowiadań naprawdę mi się podobało, lecz wtedy nagle bum! - kończ sobie sam. Uważam też, że ta historia miała większy potencjał, niż ten, który został wykorzystany. Mimo wszystko - Loki to bardzo dobra postać, dosyć charyzmatyczna.
@coconut
@coconut 2011-09-24
Przeczytane (2011-09-24)
Bardzo przyjemnie i szybko mi się czytało, chociaż trochę przeszkadzała mi ta forma opowiadań oraz coś bliżej nieokreślonego (może mała ilość opisów?). Zgadzam się z Tsumetai, że autor gdzieś coś zepsuł, bo mogłaby to być naprawdę świetna historia. Zwłaszcza, że wykreował ciekawego bohatera. Polubiłam Lokiego, ciekawy z niego facet. Mam nadzieję, że kolejne tomy również mnie zainteresują.
@Lagneu
@Lagneu 2010-04-06
Przeczytane (2010-01-01)
Podobała mi się, mimo wymienianych wcześniej "potknięć". Świadomość, że sporo motywów przyszło z książek Kossakowskiej, zawdzięczam moim szanownym znajomym, bo sama np. "Siewcy.." nie czytałam, co najprawdopodobniej przyczyniło się do kompletnego "olania" plagiatu przez Pannę Ewę :) A że z mitologii sporo, to ino plus.
JA
@jareks 2010-09-19
Przeczytane (2010-09-19)
Podzielam opinie przedmówców, jest zupełnie bez przewrotów i przewidywalnie. Nie żałuję czasu poświęconego na przeczytanie ale raczej nie wrócę i nie dam szansy odegrania się w drugim tomie. Czytanie zepsuły mi podobieństwa do Siewcy Kossakowskiej - budowa świata bardzo się pokrywa i zachowanie postaci.
@misha
@misha 2010-07-29
Przeczytane (2010-07-29)
Ujdzie, ale spodziewałam czegoś znacznie lepszego. Jedna z niewielu książek, w których świat nie potrafiłam "wsiąknąć" bez reszty. Wszystko wydawało się płaskie, brakowało mi opisów. Autor zraził mnie do siebie tą książką i nie sięgnę po jego inne dzieła.
Współtworzący tę stronę
puchar @ranisz @ranisz pierwsza opinia

Dzięki takim kanapowiczom jak ty, ta strona może się rozwijać.

Popraw tę książkę
Autorzy
Jakub Ćwiek
Urodzony w roku premiery Blade Runnera i ekranizacji Conana Barbarzyńcy. Pierwszą próbę literacka popełnił w wieku lat siedmiu. Wtedy jednak nie myślał jeszcze o publikowaniu. Zainteresowania rozwi...
Inne książki:
Książka Kłamca
Książka Kłamca 1
Książka Epidemie i zarazy
Książka Kłamca 3. Ochłap sztandaru