Klub Auschwitz i inne kluby

Agnieszka Dauksza
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Klub Auschwitz i inne kluby
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Nagroda „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej

Co się robi po wyjściu z Auschwitz?

Jedzie się do domu, rodziny? A co, jeśli domu już nie ma, a nikt z rodziny nie przeżył wojny? Jak toczy się życie pięć, dziesięć, pięćdziesiąt lat później? Agnieszka Dauksza – autorka bestsellerowej, wielokrotnie nagradzanej „Jaremianki” – postanowiła zapytać przeżywców, jak wygląda życie po obozie?

Stefan Lipniak całą swoją młodość spędził w obozach. Gdy w końcu udało mu się uciec i wrócić do domu, matka go nie rozpoznała. Obóz śnił mu się do końca życia.

Alfreda Gorączko z koleżankami doczekały wyzwolenia przez Rosjan i Anglików. Wspomina, że żołnierze z obu armii pili i dopuszczali się gwałtów. Dziś nikt nie chce jej uwierzyć, że Rosjanin bronił ich przed Anglikami.

Halina Krzymowska razem z matką wydostały się transportem z niemieckiego obozu do Szwecji. Nie miały planu, nie wiedziały dokąd pójść. Los zesłał im hrabinę Siensford i tak trafiły na szwedzki zamek.

Wielu byłych więźniów nadal nosi w sobie wojnę. Jest zapisana w gestach, w pamięci ciała, chorobach, nawykach czy sposobach konfrontowania się z innymi. Wraca do nich we wspomnieniach i snach. Paradoksalnie dotąd nie ma zbiorczej nazwy dla doświadczenia polskich przeżywców. Ich życie jest życiem „po” obozie. Niektórzy z rozmówców autorki, ostatni świadkowie, po raz pierwszy opowiedzieli swoją historię. I nieformalnie przyjęli ją do swojego klubu – bo jako jedna z niewielu chciała ich wysłuchać.

Data wydania: 2021-01-25
ISBN: 978-83-240-6168-6, 9788324061686
Wydawnictwo: Znak
Kategoria: Wspomnienia
Stron: 448
dodana przez: Evita
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Agnieszka Dauksza Agnieszka Dauksza
Urodzona w 1988 roku w Polsce (Gdańsk)
Agnieszka Dauksza – polska literaturoznawczyni specjalizująca się w antropologii kulturowej, nauczycielka akademicka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, pisarka. Agnieszka Dauksza ukończyła studia polonistyczne na UJ, jej praca ma...

Pozostałe książki:

Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców. Jaremianka. Biografia Afektywny modernizm Kobiety na drodze
Wszystkie książki Agnieszka Dauksza

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Opowieści tych, którzy przeżyli

20.07.2020

Nie podoba mi się dziwne określenie „przeżywcy” „przeżywiec” (rodzaj żeński to zapewne przeżywczyni albo przeżywka), autorce chodziło jednak o to, by nie używać słowa „ocaleni” – ci, którzy przetrwali obóz koncentracyjny, nie zostali ocaleni, ratować musieli się sami, w różny sposób zresztą. Z tym samodzielnym ratowaniem się to bywało bardzo różni... Recenzja książki Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców.

@Meszuge@Meszuge × 5

Klub Auschwitz.

23.04.2021

Co wiesz o klubie Auschwitz? Opowieści z obozu Auschwitz są Ci napewno w mniejszym lub większym stopniu znane, lecz co wiesz o klubie Auschwitz? Nic? Nie wiesz, że taki jeszcze istnieje? To koniecznie musisz tę książkę przeczytać. Książka zawiera historię dziewięciu "przeżywców" z różnych nazistowskich obozów. Dziwi Cię to słowo? Drażni? Nie podob... Recenzja książki Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców.

@Czytanna@Czytanna × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Czytam_zapasowo
2021-11-16
8 /10
Przeczytane

Po przeczytaniu tej książki nasunęła mi się pewna myśl, na którą nakierowała mnie jedna z bohaterek tego wywiadu. Kim bym była gdybym przeżyła Auschwitz? W sensie jakim byłabym człowiekiem. Nie potrafię sobie wyobrazić co by było gdybym trafiła do tego piekła. Cieszę się natomiast,że mogłam poznać nowe historię przeżywców ( tak nazywa ich autorka ), podoba mi się to określenie. Dotychczas nazywani byli jako ocaleni ale ich nikt przecież nie ocalił, ocalili się sami. Podoba mi się również forma tej książki bo tak naprawdę nie sama Pani Agnieszka jest tu autorką lecz wszyscy Ci, których chciała wysłuchać. Idea "rwanych opowieści" jest zupełnie innym wymiarem wywiadu, z którym miałam styczność do momentu przeczytania Klubu Auschwitz, w tym przypadku autorka pozwala po prostu mówić. Nie ma sztywnych ram dziennikarskiego wywiadu i odpowiedzi, które chce przeczytać czytelnik. Są historię prawdziwe, czasem pewnie odrzucające ale Ci ludzie to przeżyli i uważam,że im szczerzej o tym mówią tym bardziej kolejne pokolenia będą mogły sobie wyobrazić to "niemożliwe". @agnieszka_dauksza

Rozmówcy:

Stefan Lipniak
Helena Dunicz-Niwińska
Alfreda Gorączko
Julian Wieciech
Władysława/Barbara Wiecha
Halina Krzymowska
Ewa Żelechowska i Anna Puchajda
Karol Tendera
Lidia Maksymowicz

| link |
@magdalenapietrucha8
@magdalenapietrucha8
2021-07-18
8 /10
@polokokta
2021-12-10
7 /10
Przeczytane 2021
@Czytanna
2021-04-23
10 /10
Przeczytane
@Meszuge
2020-07-20
7 /10
@abdita
2019-11-23
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Klub Auschwitz i inne kluby. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl