Kmitowie Studium kariery politycznej i społecznej w późnośredniowiecznej Polsce

Renata Trawka
Kmitowie Studium kariery politycznej i społecznej w późnośredniowiecznej Polsce
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Ani ród Szreniawitów, ani sama rodzina Kmitów nie doczekały się wcześniej opracowania monograficznego, pozostając aż dotąd na uboczu coraz popularniejszego nurtu studiów nad elitami możnowładczymi. Renata Trawka jako pierwsza przedstawia w zasadzie wszystkie aspekty funkcjonowania tej rodziny – jej związki krewniacze, kształtowanie się majątku i rozwój kariery (tak całej rodziny, jak i poszczególnych jej członków), prezentując je na szerszym tle rozgrywających się wydarzeń oraz politycznych układów. Autorka nie zaniedbuje przy tym kwestii roli Kmitów w sferze kultury. Zarówno chronologiczno-rzeczowy układ książki, jak i liczne zamieszczone w niej zestawienia (dóbr, klienteli, itineraria), tablica genealogiczna, mapy oraz indeks nazw osobowych i miejscowych, a także dopełniające całość ilustracje przynoszą klarowny obraz rodziny Kmitów, dynamiki zmian wielkości jej majątku oraz pozycji wśród elity władzy w okresie od połowy XIV do początku XVI w. Na tym przykładzie, mamy szansę prześledzić drogę awansu społecznego drobnego rycerstwa oraz karierę polityczną, rozumianą nie tylko jako obejmowanie coraz wyższego urzędu, lecz także jako ogół podejmowanych działań w życiu publicznym, zajmowanie odpowiednio wysokiej pozycji wśród elit rządzących i stosunek do pojawiających się tendencji społecznych oraz programów politycznych.
Data wydania: 2005
ISBN: 978-83-88385-71-1, 9788388385711
Wydawnictwo: Societas Vistulana

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Kmitowie Studium kariery politycznej i społecznej w późnośredniowiecznej Polsce? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Kmitowie Studium kariery politycznej i społecznej w późnośredniowiecznej Polsce. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl