Kobiety Holocaustu

Zoë Waxman
6.2 /10
Ocena 6.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Kobiety Holocaustu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.2 /10
Ocena 6.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Jesteś kobietą? Jesteś rzeczą. Jesteś martwa. Kobiecość, która kulturowo postrzegana jest jako źródło życia, w rękach nazistów zmieniła się w źródło dehumanizacji totalnej. Kobiety w ciąży, matki małych dzieci i opiekunki osób uznanych za niezdolne do ciężkiej pracy – wszystkie wysyłano bezpośrednio do komór gazowych… A nawet jeśli nie zostały wybrane na śmierć, ich szanse na przetrwanie w obozie były drastycznie niższe, niż mężczyzn. Dzięki zeznaniom tych, które przeżyły nazistowskie ludobójstwo oraz historiom tych, po których zostało tylko wspomnienie, Zoë Waxman nie tylko rekonstruuje horror lat 40., ale też pozwala nam na głębsze zrozumienie go i zmusza nas do ponownego przemyślenia roli płci w historii.
Tytuł oryginalny: Women in the Holocaust. A Feminist History
Data wydania: 2019-09-18
ISBN: 978-83-66381-85-8, 9788366381858
Wydawnictwo: Poznańskie
Seria: Z bliska (Wyd. Poznańskie)
Stron: 288

Autor

Zoë Waxman Wykładowczyni w Instytucie Orientalistycznym Uniwersytetu w Oxfordzie, wybitna specjalistka zajmującą się tematyką Holocaustu, feministycznej roli płci i sytuacji kobiet w czasach II wojny światowej, autorka wielu uznanych publikacji.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Serce kobiety

14.11.2022

II Wojna Światowa wywołała wielkie spustoszenie. Pochłonęła wiele istot, rozdzieliła rodziny i na zawsze odcisnęła swe niezatarte piętno. To taka blizna, która, choć goi się, to pozostawia bolesną ranę. Kiedy na chwile o niej zapomnimy, ona przypomina o sobie w najmniej spodziewanym momencie. Każdy szmer, ruch czy wystrzał przywołuje traumatyczne ... Recenzja książki Kobiety Holocaustu

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@denudatio_pulpae
2020-11-08
6 /10
Przeczytane Być kobietą, być kobietą Literatura obozowa/IIWŚ Mam w domu 📚

Zacznę od tego, że raczej nie wpasowuję się w "tradycyjny model rodziny", oraz nie realizuję przyjętej powszechnie społecznie i kulturowo roli kobiety, jako matki i opiekunki ogniska domowego. Daleka jestem również od stereotypowego postrzegania różnic między płciami.

Po książkę sięgnęłam z ciekawości. Przed przeczytaniem zadałam sobie pytanie: czy rozróżnianie tragedii Holocaustu ze względu na płeć ma w ogóle sens? Czy książka odnosząca się wyłącznie do przeżyć kobiet jest potrzebna? A może takie podejście doprowadzi do licytowania się między płciami, kto był bardziej moralny, kto miał lepszą strategię przetrwania, kto lepiej znosił cierpienie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna. W pewnych momentach nie zgadzałam się do końca z wnioskami autorki, w innych wyczuwałam troszeczkę zbyt agresywną, feministyczną narrację. Z drugiej jednak strony książka porusza wiele aspektów, które dotyczą prawie wyłącznie kobiet, a na które historyk-kobieta może być bardziej wyczulony. Przykładowo: aborcja, ciąża, poród, dzieciobójstwo, prostytucja w czasie trwania Zagłady – Zoë Waxman dotknęła każdego z tych problemów, dzięki czemu mogłam poszerzyć swoją wiedzę na temat życia kobiet w trakcie II WŚ oraz śmiertelnych konsekwencji ich kobiecej natury, które zaczęły grozić kobietom po rozpoczęciu wojny. Autorka poruszyła również problemy, na które narażone były kobiety w powojennych realiach.

Ilość zagadnień, na j...

× 21 | link |
@lidia508
2023-07-31
7 /10
Przeczytane
@Zaczytane_koty
2022-11-03
7 /10
Przeczytane
@Czytanna
2021-04-20
6 /10
Przeczytane
@Edyta_Frackowiak
@Edyta_Frackowiak
2021-05-03
5 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Kobiety Holocaustu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl