Opinia na temat książki Kobiety Holocaustu. Historia feministyczna

@denudatio_pulpae @denudatio_pulpae · 2020-11-08 14:54:55
Przeczytane Być kobietą, być kobietą Literatura obozowa/IIWŚ Mam w domu 📚
Zacznę od tego, że raczej nie wpasowuję się w "tradycyjny model rodziny", oraz nie realizuję przyjętej powszechnie społecznie i kulturowo roli kobiety, jako matki i opiekunki ogniska domowego. Daleka jestem również od stereotypowego postrzegania różnic między płciami.

Po książkę sięgnęłam z ciekawości. Przed przeczytaniem zadałam sobie pytanie: czy rozróżnianie tragedii Holocaustu ze względu na płeć ma w ogóle sens? Czy książka odnosząca się wyłącznie do przeżyć kobiet jest potrzebna? A może takie podejście doprowadzi do licytowania się między płciami, kto był bardziej moralny, kto miał lepszą strategię przetrwania, kto lepiej znosił cierpienie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna. W pewnych momentach nie zgadzałam się do końca z wnioskami autorki, w innych wyczuwałam troszeczkę zbyt agresywną, feministyczną narrację. Z drugiej jednak strony książka porusza wiele aspektów, które dotyczą prawie wyłącznie kobiet, a na które historyk-kobieta może być bardziej wyczulony. Przykładowo: aborcja, ciąża, poród, dzieciobójstwo, prostytucja w czasie trwania Zagłady – Zoë Waxman dotknęła każdego z tych problemów, dzięki czemu mogłam poszerzyć swoją wiedzę na temat życia kobiet w trakcie II WŚ oraz śmiertelnych konsekwencji ich kobiecej natury, które zaczęły grozić kobietom po rozpoczęciu wojny. Autorka poruszyła również problemy, na które narażone były kobiety w powojennych realiach.

Ilość zagadnień, na jakie Zoë Waxman zwróciła uwagę, jest na tyle duża, że nie są one opisane w wyczerpujący dla mnie sposób. To chyba największa wada tej książki.

Ocena:
Data przeczytania: 2020-11-08
× 20 Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Kobiety Holocaustu. Historia feministyczna
Kobiety Holocaustu. Historia feministyczna
Zoë Waxman
6.2/10

Jesteś kobietą? Jesteś rzeczą. Jesteś martwa. Kobiecość, która kulturowo postrzegana jest jako źródło życia, w rękach nazistów zmieniła się w źródło dehumanizacji totalnej. Kobiety w ciąży, matki ...

Komentarze
© 2007 - 2024 nakanapie.pl