Kobiety i religie - Leszczyńska Katarzyna, Kościańska Agnieszka

Agnieszka Kościańska, Katarzyna Leszczyńska
Kobiety i religie - Leszczyńska Katarzyna, Kościańska Agnieszka
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Role kobiet i mężczyzn, praktyki i symbole wyznaczające kobiecość i męskość są konstruowane społecznie oraz kulturowo, co wcale nie znaczy, że są łatwo podatne na zmianę ani że jednostka może w prosty sposób doprowadzić do destabilizacji systemu płci. Jednym z elementów konstruujących ten porządek jest religia. Autorzy i autorki analizują wpływ religii na tożsamość i społeczny status kobiet, ale również zwracają uwagę na ciągłą grę między sprawczością (agency) jednostki bądź grupy a współorganizowanym przez religię porządkiem społecznym; nieustającą negocjację między religią będącą systemem determinującym, wyznaczającym kobietom podporządkowaną w stosunku do mężczyzn pozycję społeczną, a religią dającą siłę i dowartościowującą. Ponadto artykuły pokazują aktywność i inwencję kobiet, które (świadomie bądź nieświadomie) zmieniają reguły narzucone przez instytucje religijne. Czynią to w ramach praktyki życia codziennego lub religijnego, stając się reformatorkami bądź założycielkami nowych nurtów i ruchów religijnych.
Data wydania: 2006
ISBN: 9798388508966
Wydawnictwo: NOMOS Zakład Wydawniczy
Stron: 574

Autor

Agnieszka Kościańska Agnieszka Kościańska Agnieszka Kościańska (ur. 1976) – pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka książek Płeć, przyjemność i przemoc (2014), Potęga ciszy (2009) oraz Zobaczyć łosia. Historia polskiej edukacji seksualn...

Pozostałe książki:

Kobiety i religie Instruktaż nadmierny. Historia pewnej przygody seksualnej Zobaczyć łosia. Historia polskiej edukacji seksualnej od pierwszej lekcji do internetu Płeć, przyjemność i przemoc Kościół, państwo i polityka płci
Wszystkie książki Agnieszka Kościańska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Kobiety i religie - Leszczyńska Katarzyna, Kościańska Agnieszka? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Kobiety i religie - Leszczyńska Katarzyna, Kościańska Agnieszka. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe