Kod kapitalizmu

Marcin Napiórkowski
3.5 /10
Ocena 3.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Kod kapitalizmu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
3.5 /10
Ocena 3.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Twoim życiem rządzi wszechpotężna, globalna organizacja. Jej tajemny kod można odnaleźć w reklamach, przestrzeni publicznej, a coraz częściej również na naszych ciałach. Wcale nie musisz być fanem piłki nożnej, słodkich gazowanych napojów czy sag dziejących się dawno temu w odległej galaktyce, żeby tego doświadczyć. Niemal wszystko, co wiesz o świecie, przefiltrowane jest przez jej zaufanych ludzi. Pod ich wpływem wyobrażamy sobie przeszłość i snujemy plany na przyszłość. Ta organizacja to – KAPITALIZM.
Data wydania: 2019-02-22
ISBN: 978-83-66232-06-8, 9788366232068
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 424

Autor

Marcin Napiórkowski Marcin Napiórkowski
Urodzony w 1985 roku w Polsce
Marcin Napiórkowski – semiotyk kultury, doktor habilitowany kulturoznawstwa, wykładowca w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się mitologią współczesną, pamięcią zbiorową i kulturą popularną. Autor książek Mitologia współ...

Pozostałe książki:

Turbopatriotyzm Gościni Mitologia współczesna Kod kapitalizmu Naprawić przyszłość Smak wolności Antropologia pamięci. Zagadnienia i wybór tekstów Powstanie umarłych. Historia pamięci 1944-2014 Władza wyobraźni. Kto wymyśla, co zdarzyło się wczoraj 1989. Pozytywny mit
Wszystkie książki Marcin Napiórkowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Kod kapitalizmu? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@zooba
@zooba
2020-01-01
6 /10
Przeczytane Ebooki Inspiracje/idee 2019

"Kod kapitalizmu" obiecywał wiele, czyli wgląd w niedostrzegalne działanie idei późnego kapitalizmu na życie codzienne ludzi jako konsumentów, prosumentów i innych kategorii użytkownika produktów i dóbr kultury. Głównym założeniem książki jest teza, że kapitalizm tworzy osnowę dla naszego sposobu myślenia i spostrzegania rzeczywistości i jest on tak uwewnętrzniony, że nie zauważamy niewidzialnych sznurków, które decydują o naszych wyborach.

Marcina Napiórkowskiego sporadycznie czytywałam na blogu lub w "Polityce", z grubsza wiedziałam, czego się spodziewać. Niestety książka, w odróżnieniu od artykułów, wydawała się mi niespójna, przede wszystkim z braku jasno sprecyzowanego adresata. Autor oscyluje pomiędzy niemal akademickim wykładem napisanym hermetycznym językiem współczesnych humanistów a potocznym językiem zrozumiałym dla szerokiego odbiorcy. Również pewne tezy, zwłaszcza z rozdziału o pięknie, nie były dla mnie przekonująco uargumentowane. Ciało stało się produktem a nawet jeśli nim nie jest (patrz kampania Dove), to i tak jest.

Tytułowe Gwiezdne Wojny, Coca-Cola i najlepsi piłkarze akurat są mi dość obojętni, śmiem twierdzić, że ich moc oddziaływania słabnie z wiekiem. Z drugiej strony to tylko przykłady, bo przecież nie jestem wyjęta spod wpływu niewidzialnych nacisków. 

Mocnymi elementami książki były rozdziały o obecności marek i ich ewolucji, o konkurujących wizjach patriotyzmu i ich materialnych oznakach oraz o modzie retro na lata ...

× 4 | link |
@Zorg
@Zorg
2022-08-10
1 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Kod kapitalizmu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl