Kreacje przeszłości. Szkice z antropologii historii

Jacek Kowalewski
Kreacje przeszłości. Szkice z antropologii historii
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Książkę Kreacje przeszłości przeczytałem z wielką satysfakcją, przede wszystkim widząc w niej realizację – bliskiej mi – idei humanistyki zintegrowanej, nad którą debatowaliśmy od lat w środowisku antropologiczno-kulturoznawczym, skupionym wokół Jerzego Kmity. Autor jest bowiem przekonany, i przedstawia racje wskazujące za trafnością takiego stanowiska, że rutynowo traktowane jako odrębne „przedmiotowo” dyscypliny wiedzy, jakimi są historia, antropologia kulturowa i archeologia, mają wiele wspólnych cech, wśród których najistotniejszą jest próba zrozumienia tego, co obce, inne, pochodzące z trudnego do przeniknięcia horyzontu światopoglądowego. Niezależnie zatem, czy będziemy pochylać się nad wyposażeniem neolitycznych grobów, rolą pieniądza w kulturach zwanych „archeologicznymi”, nad fenomenem kultur opartych na idei wymiany, czy – wreszcie (metajęzykowo) – nad statusem poznawczym dyscyplin wiedzy mierzących się z fragmentami przeszłości i teraźniejszości, istotne jest to, jaki, majeutycznie ujęty, zestaw propozycji interpretacyjnych jesteśmy w stanie uruchomić, aby dowodzenie uczynić wiarygodnym i poddanym intersubiektywnej interpretacji. [...] Książka stanowi świetny przewodnik po alternatywnych (wobec rutynowo i tradycyjne uprawianych poletek humanistyki) sposobach radzenia sobie z przeszłością, zarówno tą, która rezonuje we współczesności, jak i tą, która objawia się dopiero w momencie, kiedy poddajemy ją metajęzykowej refleksji. (z recenzji prof. dr hab. Wojciecha J. Burszty) SPIS TREŚCI Kreacje przeszłości (META)HISTORIE Sym-bolon historii Przeszłość jako znaczenie O dyscyplinarności humanistyki (przykład historiografii) ZBLIŻENIA Antropologizowanie historiografii O społecznym zaangażowaniu historii Codzienność – lokalność – styl życia W stronę humanistycznej historii „kultury materialnej” AFIRMACJE Materialne wyznaczniki płci w dyskursie archeologii Rzeczy do muzeum O początkach pieniądza Homo ludens w gestach wymiany Obraz w kulturze ludowej wczesnego średniowiecza Zaczęli po prostu ci ludzie, ci starzy, po prostu zaczęli historię Przypisy Nota edytorska Wykaz skrótów Bibliografia Indeks osób Summary  
Data wydania: 2012
ISBN: 978-83-930647-2-4, 9788393064724
Wydawnictwo: Polskie Towarzystwo Historyczne
Seria: Chronos/Anthropos
Kategoria: Historia
Stron: 340
dodana przez: katapika

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Kreacje przeszłości. Szkice z antropologii historii? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Kreacje przeszłości. Szkice z antropologii historii. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl