Krwawy cień genocydu

10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Krwawy cień genocydu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Niniejsza książka ma uświadomić polskiej ? i nie tylko polskiej ? opinii publicznej, jak ważne jest to, żeby wiedzieć i rozumieć, jak i dlaczego dochodzi do aktów ludobójstwa. Dzięki tej wiedzy będziemy w stanie zbudować zbroję, która ? zarówno w sferze psychologicznej, jak i politycznej ? pozwoli nam obronić świat przez złem ludobójstwa. Na bolesnych lekcjach przeszłości musimy uczyć się, jak kształtować naszą teraźniejszość i przyszłość, tak aby sama idea ludobójstwa stała się niemożliwa do wyobrażenia?

[?] chciałbym podkreślić, że celem książki Krwawy cień genocydu. Interdyscyplinarne studia nad ludobójstwem i mojego krótkiego do niej wprowadzenia jest zachęcenie Czytelników do tego, żeby zechcieli poświęcić więcej uwagi odległemu z pozoru problemowi ludobójstwa. I żeby podjęli trud edukowania młodszych ? tak aby przyszłe pokolenia poszły krok dalej niż my, aby rozumiały nie tylko osobistą wartość cnoty Współczucia, ale także obywatelską wartość cnoty Bohaterstwa.

prof. Philip G. Zimbardo

(fragment ?Słowo wstępne?)





Przedłożony do zrecenzowania zbiór tekstów, będących wynikiem pracy wielu autorów, stanowi ważne i potrzebne opracowanie zasługujące na wydanie książkowe. Wszystkie teksty prezentują w głównej mierze syntezę aktualnej wiedzy o ludobójstwie. Podjęta tematyka jest ważna, żyjemy wszakże w świecie, w którym obok nas dokonywane są akty ludobójstwa, rzezie i mordy, wobec których naukowiec nie może być obojętny. Opracowanie ten okrutny świat nam uzmysławia i przybliża.



prof. nadzw. dr hab. Ewa Waszkiewicz
(fragment recenzji wydawniczej)





Celem pracy Krwawy cień genocydu. Interdyscyplinarne studia nad ludobójstwem jest próba opisu, jak najbardziej szerokiego i zróżnicowanego ze względu na dyscypliny wiedzy, zjawiska ?ludobójstwa?. [?] Książka ta jest znacząca merytorycznie. Właściwie jako pierwsza w literaturze polskiej próbuje analizować zjawisko ludobójstwa zarówno w historii, jak i przestrzeni geograficznej z perspektywy różnych dziedzin wiedzy. [?] ważność publiczna oraz rola edukacyjna, a także niewątpliwie zalety koncepcyjne [?] jednoznacznie przesądzają o konieczności publikacji tej pracy.



dr hab. Sławomir Łodziński
(fragment recenzji wydawniczej)
Data wydania: 2011-12-01
ISBN: 978-83-7587-629-1, 9788375876291
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS
Stron: 306

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ludobójstwo

30.03.2014

Ludobójstwa miały miejsce poczynając od XIII wieku, kiedy to zabito 60 milionów Chińczyków podczas podbojów mongolskich poprzez rzeź Jaćwingów i Prusów przez Krzyżaków w XIII-XIV w., aż do wyeliminowania 1/3 mieszkańców Irlandii w XVII wieku podczas Kampanii Cromwella. Niektórzy autorzy zaliczają do ludobójstw również eksterminację katarów przez Ko... Recenzja książki Krwawy cień genocydu

@bambi12@bambi12

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Zorg
@Zorg
2022-03-02

Bełkotliwy tytuł, treść także.
„Dyskurs naukowy i debata publiczna na temat ludobójstw są niezwykle skomplikowane, przede wszystkim wskutek budzących silne emocje batalii o definicję zbrodni ludobójstwa oraz czynów uznanych za genocyd.” (s. 8) Skoro istnieje nazwa „ludobójstwo”, czemu wprowadzać ten drugi wyraz? Pada on w książce przynajmniej kilkadziesiąt razy.
Może zamiast samobójstwo ktoś zacznie pisać „suicyd”, a zamiast zabójstwo „homicyd”, bo tak brzmi bardziej „naukowo”?
Dalej, co niby definiować, skoro istnieje Konwencja z 1948 szczegółowo to wyjaśniająca, o czym mowa na s. 30?

| link |
@bambi12
@bambi12
2014-03-30
10 /10
@oficynaIMPULS
2011-06-24
10 /10
Impuls poleca

Cytaty z książki

O nie! Książka Krwawy cień genocydu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl