Książę mgły

Książę mgły
4.12
Ocena 4.12 na 5 możliwych
Na podstawie 126 ocen kanapowiczów
tłum. Katarzyna Okrasko, Carlos Marrodán Casas - tajemnica, groza, pierwsza m...
tłum. Katarzyna Okrasko, Carlos Marrodán Casas - tajemnica, groza, pierwsza miłość, przygoda, okrucieństwo i sentymentalizm - debiut literacki Carlosa Ruiza Zafona, późniejszego autora Cienia wiatru, z roku 1993, pierwsza część trylogii dla młodzieży - niesamowite przygody trzynastoletniego Maxa,...
Pełny opis
Data wydania: 2010
ISBN: 9788374958370
Wydawnictwo: Muza

Recenzje

Książę Mgły - postać z koszmarów
Carlos Ruiz Zafón to pisarz znany na całym świecie dzięki wielu wspaniałym bestsellerom. Powieść "Książę Mgły", wyróżniona Nagrodą Edebe jest pierwszą książką w jego dorobku. Jest to również pierwsza książka tego autora, którą miałam okazję przeczytać i myślę, że nie ostatnia. "Wiele lat musiało ...
,,Książę Mgły"
‘’Wiele lat musiało upłynąć, by Max zapomniał wreszcie owo lato, kiedy odkrył, właściwie przypadkiem, istnienie magii.” Carlos Ruiz Zafón ( ur. 1964 w Barcelonie) zyskał światowy rozgłos dzięki bestsellerom ,, Cień wiatru” i ,, Gra anioła”, wydanym w Polsce nakładem wydawnictwa MUZA SA. Opublikow...
Napisz swoją opinię

Opinie

@karolinajonska
@karolinajonska 2011-12-27
Trochę bałam się sięgnąć po tę książkę. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty: Cień wiatru i Gra anioła były dla mnie spełnieniem czytelniczych fantazji o książce idealnej, a Zafon stał się gooru w dziedzinie książek... magicznych. Dlatego też, gdy tylko zobaczyłam w księgarni Marinę wręcz rzuciłam się na nią bez opamiętania i chyba nigdy w życiu nie doznałam takiego rozczarowania! Stad też wynikała moja obawa odnośnie Księcia mgły. Z niemałym strachem przewracałam kolejne strony. Obawa nie wzrastała, a nawet zaczęła maleć. W końcu dałam się pochłonąć. Zafon mnie nie zawiódł. Razem z Maxem, Alicją i Rolandem dałam się osnuć magiczną mgłą niebezpiecznego doktora Kain'a. Pisarzowi udało się stworzyć niezwykły magiczny świat, momentami świat bardzo przerażający. Zafon ma niezwykłą wyobraźnię i na szczęście potrafi swoje wizje ubrać w piękne słowa i przelać na papier. Ale żeby nie było tak kolorowo, mam jeden zarzut. Książka za szybko zmierza ku końcowi. Cała sprawa rozwiązuje się zbyt szybko i w sumie na paru stronach, a chciałoby się żeby zagadka doktora Kain'a trwała dlużej. Ogólna ocena to dobry, a nawet dobry z małym plusem.
@anna.urbanska
@anna.urbanska 2012-05-10
Przeczytane (2012-04-03)
Pochłonęłam i bardzo żałuję, że to taka krótka opowieść. Nie mogę przestać myśleć o tym, że gdyby Zafon nie wydał tego w wersji, którą napisał przed laty, tylko przerobił na grubą książkę, to powstałaby kolejna genialna powieść. Opowieść sama w sobie nie jest bardzo oryginalna, ale napisana jest tak, że wciąga od pierwszej strony i nie wypuszcza z objęć, dopóki nie skończy się ostatniej. Nie przypomina przerażającego horroru jakim była "Marina", jest łagodniejsza, ale za to mniej nastrojowa, mniej przypomina klimat rodem z "Cienia wiatru". "Książę Mgły" to baśń dla młodego czytelnika, trochę straszna, ale to jest w niej właśnie najlepsze. Zafon nie stał się wspaniałym pisarzem w chwili, gdy tworzył "Cień wiatru", stał się nim już wtedy, gdy pisał "Księcia Mgły" .
@truska93
@truska93 2012-02-06
Przeczytane (2012-02-06)
Kolejna, druga z kolei, książka Zafóna, po którą sięgnęłam. I po raz kolejny jestem pod wrażeniem talentu pisarza. "Książę Mgły" jest kolejną wciągającą lekturą. Jest ukazany zwyczajny obraz modelu rodziny, który z powodu wojny przeprowadza się w inne miejsce. Główni bohaterowie zostają uwikłani w pełne zagadek wydarzenie, które ma mieć w miejsce w rocznicę zatonięcie "Orfeusza", statku. I wszystko, co skomplikowane, wyjaśnia się... Lektura nader interesująca. Barwne opisy Zafóna oraz świetnie skonstruowane wątki dodały książce uroku i tajemniczości. Co tylko dowodzi faktom, że Jego książki czyta się jednym tchem i czytelnik ma ochotę do nich powrócić
@Tanashi
@Tanashi 2011-01-02
Przeczytane (2011-01-02)
Czuję niedosyt, byłam w połowie i nagle się skończyła. Mam wrażenie, jakby akcja- z początku spokojna- rozwinęła się za szybko. Książka bardzo dobra- w końcu to Zafón- ale myślę, że mogłabyć nieco dłuższa, koniec nadszedł z taką prędkością, że nawet nie zauważyłam kiedy doszłam do ostatniej strony. "Cień Wiatru", "Gra Anioła" i "Marina" są bardziej dopracowane(a może to wspomniana przez wszystkich Barcelona?), aczkolwiek jak na debiut literacki to "Książę Mgły" i tak robi wrażenie. W skrócie- Polecam, choć nastawcie się na to, że zanim zaczniecie czytać już się skończy.
@gudrun
@gudrun 2011-02-21
Przeczytane (2011-02-21)
Miałam chwilę odpocząć, położyłam się i spojrzałam na biblioteczkę… A tam leży sobie „Książę mgły” i kusi. Rezultat - skusiłam się. Zaczęłam późnym popołudniem i nie odłożyłam książki, dopóki jej nie przeczytałam. Może historia nie była powalająca, zapierająca dech w piersiach, ale z pewnością ciekawa i wciągająca. Spędziłam z lekturą miłe kilkadziesiąt minut i na pewno nie żałuję. Zafón jest dobry nawet na przysłowiowych dwustu stronach. Czasami niepotrzebne są opasłe tomiska, aby barwnie przedstawić losy bohaterów. POLECAM!
@Dariaaa
@Dariaaa 2010-12-27
Przeczytane (2010-12-27)
Wspaniała książka Zafóna, niestety bardzo krótka. Bardzo podobał mi się sposób w jaki autor wszystko rozłożył. Zwykle w książkach główni bohaterowie przeżywają, dlatego nieco zaskoczył mnie koniec. Oczywiście w pozytywnym znaczeniu. Jednakże ostatnie kartki książki wydawały mi się... jakby niedokończone. Nie wszystko zostało wyjaśnione, chociażby to czy Kain umarł czy też dalej spoczywa na dnie morza, aby znowu powstać ze zdwojoną siłą? Zdecydowanie polecam zarówno tą książkę, jak i inne powieści Zafóna :)
@Yoggobela
@Yoggobela 2010-11-16
Przeczytane (2010-11-16)
Podobnie jak emciu uwielbiam wszystkie książki Zafóna, ale z tą włącznie. Co prawda jest słabsza od pozostałych, może dlatego, że czyta się ją jak opowiadanie, bo niestety jest krótka. Mimo to czytało mi się bardzo przyjemnie, podobała mi się fabuła, jak i cudowny styl autora, choć przyznam, że brakowało mi Barcelony. Mam mały niedosyt po lekturze i kilka pytań, na które raczej nie dostanę odpowiedzi. A teraz znowu będę musiała czekać wiele miesięcy na kolejną powieść Zafóna, niestety.
@szarikow
@szarikow 2011-05-26
Przeczytane (2011-01-01)
Kupiłam w biedro i od samego początku zainteresowała mnie począwszy od okładki po każde słowo w środku. Lekka, bardzo fajna aczkolwiek bardzo podobna do innych książek Zafona i to już zaczyna mnie niesamowicie irytować. Książę Mgły i Marina mają wiele wspólnego z Pałacem Północy i już zaczynam to coraz bardziej analizować. Myślę, że jest godna polecenia, gdyż Zafon zawsze ma ciemne pomysły na książki, a ludzie to lubią.
@dahlianoir
@dahlianoir 2010-11-23
Przeczytane (2010-11-14)
pomysł świetny, wydaje mi się jednak, że nie został do końca wykorzystany. można by było np. trochę bardziej rozwinąć niektóre wątki, ale i tak mi się podobało, jak wszystko autorstwa zafona. należy też wziąć pod uwagę, iż był to debiut autora - myślę, że można zatem spokojnie powiedzieć, że udany. zwróciłam uwagę zwłaszcza na plastyczność postaci i scenerii, aż prosiłoby się zrobić film na podstawie tej książki.
@Castiel
@Castiel 2012-04-25
Przeczytane (2012-04-25)
Bardzo lekka opowieść o wciągającej historii. "Książę mgły" jest niczym bajka na dobranoc - czaruje słowem, bawi i uczy. Czytałam tę książkę z wielkim zapałem, z niecierpliwością oczekując wyjaśnienia zagadek. Samo zakończenie nieco mnie zaskoczyło, ale także zasmuciło, gdyż spodziewałam się czegoś zgoła innego... Jednakże, jak na debiut pisarski Zafóna, jest to dobra książka i warto jest ją przeczytać.
Autorzy
Carlos Ruiz Zafón
(ur. 25 września 1964 w Barcelonie) – hiszpański pisarz. Z wykształcenia dziennikarz. Od 1993 mieszka w Los Angeles, gdzie poświęcił się pisaniu scenariuszy filmowych i powieściopisarstwu. Wydał cz...
Inne książki:
Książka Cień wiatru
Książka Cień wiatru
Książka La Sombra del Viento
Książka Gra anioła
Książka Marina
Współtworzący tą stronę
puchar @Reminded @Reminded pierwsza opinia