Kubuś Pancerka Powstańczej Warszawy

Jan Tarczyński
Kubuś Pancerka Powstańczej Warszawy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

6 sierpnia 1944 roku Dowódca Armii Krajowej wysłał do Sztabu Głównego Polskich Sił Zbrojnych w Londynie depeszę o uruchomieniu przez oddziały podległe mu w Warszawie 5 czołgów i liczbę tę można określić jako prawdopodobną.
W czasie Powstania oddziały Armii Krajowej wprowadziły do walki 4 zdobyczne samochody pancerne (w tym jeden ?półpancerny? uzyskany w lipcu, przed rozpoczęciem działań bojowych) oraz jeden improwizowany ? ?Kubuś?.
?Kubuś?, zbudowany przez powstańców dzielnicy Powiśle jako wóz desantowy, przeznaczony do szturmu na niemieckie punkty oporu, był wynikiem rozpaczliwych poszukiwań realnych środków bojowych, wzmacniających działania słabo uzbrojonych żołnierzy.
Decyzja o zbudowaniu wozu pancernego została podjęta na Powiślu, w dowództwie Grupy ?Krybar?. Koncepcja jednak powstała w elektrowni, gdyż to jej załodze najbardziej dawali się we znaki Niemcy ostrzeliwujący Powiśle.
Myśl towarzysząca przy budowie ?Kubusia? w głównej mierze skierowana była na planowany atak na Uniwersytet.
Improwizowana pancerka uzbrojona była w karabin maszynowy produkcji radzieckiej, miotacz ognia oraz broń ręczną załogi, a jego pancerz miał stanowić osłonę dla szturmujących powstańców.
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-926606-5-1, 9788392660651
Wydawnictwo: ZP
Stron: 82

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Kubuś Pancerka Powstańczej Warszawy? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Kubuś Pancerka Powstańczej Warszawy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl