Legenda i lektura. O Dziejach grzechu Stefana Żeromskiego

Agata Zalewska
Legenda i lektura. O Dziejach grzechu Stefana Żeromskiego
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Im więcej razy czytałam Dzieje grzechu, im więcej o nich myślałam, tym bardziej wzmacniało się moje przekonanie, że powieść nie jest przypadkiem w pracy artystycznej pisarza i tym częściej, niczym refren, powracały najbardziej proste, ale i zasadne pytania: — Dlaczego Żeromski napisał Dzieje grzechu? — Dlaczego nadał powieści taki kształt? — Czy Dzieje grzechu wyrastają z dotychczasowej twórczości Żeromskiego, a jeśli tak, to w jaki sposób wpisują się w jego doświadczenia artystyczne? — Czy istnieją ślady obecności powieści w późniejszym dorobku pisarza? — Czy można przeczytać Dzieje grzechu jako powieść, w której kwestie obyczajowe są kontekstem a nie podstawową i główną jej treścią? — Jak czytać Dzieje grzechu? — Kim jest Ewa Pobratyńska? Potrzeba udzielania odpowiedzi na powyższe pytania zdecydowała o powstaniu tej książki (...). [fragment rozdziału "Uwagi wstępne"]. Legenda i lektura. O „Dziejach grzechu” Stefana Żeromskiego to frapująca lektura, dzięki której wraca się do powieści Żeromskiego z oryginalnym kluczem interpretacyjnym. Z mrocznej historii o kolejnych upadkach moralnych Ewy – wiecznego tułacza po krainie grzechu – Agata Zalewska wyprowadza wnioski o metafizyce zła, które może spotkać każdego z nas. Ale i wnioski o miłości, dzięki której grzech może być odkupiony. O człowieku, który musi ciągle tracić raj i ciągle pragnie go odzyskać. Autorka podnosi nowe problemy, formułuje nowe pytania i otwiera miejsce na kolejne pytania interpretacyjne. Tak rozpoznane Dzieje grzechu wychodzą poza polskie realia i stają się dziejami uniwersalnych pytań o naturę grzechu… prof. dr hab. Tadeusz Budrewicz
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-64003-65-3, 9788364003653
Wydawnictwo: Sub Lupa
Stron: 431

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Legenda i lektura. O Dziejach grzechu Stefana Żeromskiego nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Legenda i lektura. O Dziejach grzechu Stefana Żeromskiego. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl