Opinia na temat książki Łowcy kości

@Coralen @Coralen · 2021-07-25 17:29:27
Przeczytane 🍀Fantasy, sci- fi
Minęło dobre pół roku od przeczytania piątego tomu Malazanskiej Księgi Poległych, po której poczułam dość spory przesyt tą serią i postanowiłam na jakiś czas odłożyć czytanie kolejnych tomów. W międzyczasie podczytywalam to i owo, ale Malaz ciągle gdzieś tam z tyłu tłukł mi się po głowie i nie dawał o sobie zapomnieć. Czułam, że za jakiś czas będę musiała wrócić do tej serii. I tak się stało.
Podejmując decyzję o powrocie wiedziałam, że po takim czasie nie będzie mi łatwo wejść ponownie w ten skomplikowany i obszerny świat Imperium Malazańskiego - musiałam się z początku posiłkować streszczeniami z poprzednich tomów i angielską Wiki, co z kolei spowodowało dość sporą i wydłużoną obsuwę w czasie czytania tego tomiska zwłaszcza, że liczy on sobie ponad 800 stron. Dzisiaj dobrnęłam do końca szóstego tomu i... niemal zaliczyłam opad szczęki.

Wiele razy zastanawiałam się nad tym cyklem i nad potęgą umysłu i wyobraźni Erikssona. Bo żeby napisać coś tak złożonego, trzeba posiadać w sobie namiastkę geniuszu albo nawet cały jego pierwiastek. Nie wiem i nie mam pojęcia, jak to się autorowi udało, ale ta seria jest dla mnie jedną z najbardziej porywających, jakie w ostatnim czasie przeczytałam.

Dotąd na pierwszym miejscu w kategorii epicko- militarnej fantasy obsadziłam Wegnera z jego "Opowieściami z meekhanskiego pogranicza" no i może jeszcze "Silmarilion" Tolkiena uplasował się tudzież na tym samym miejscu jako arcydzieło ale już bardziej epickie, które bardziej doceniłam za kreację i złożoność świata fantastycznego, bo z militariami to raczej nic wspólnego nie ma. Na nieszczęście obydwu powyższych panów, Eriksson ze swoim monumentalnym dziełem z miejsca wyprzedził jednego i drugiego, skoczył na najwyższe podium i póki co, jeszcze długo z niego nie zejdzie.

Pora się otrząsnąć, zebrać szczękę z podłogi i lecieć dalej wsuwać kolejne tomiska. 🙂

P.S. Ale sierżanta Sójeczki autorowi i tak nie wybaczę.
Ocena @Coralen:
Data przeczytania: 2021-07-25
Łowcy kości
2 wydania
Łowcy kości
Steven Erikson
{}9/10
Cykl: Malazańska Księga Poległych, tom 6
Oto kolejny rozdział wspaniałej „Malazańskiej Księgi Poległych” Stevena Eriksona, epickiej opowieści, która z pewnością zdobędzie miejsce wśród klasyki fantasy. Bunt w Siedmiu Miastach zmiażdżono. Sha...
Komentarze
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe