Ludzie stamtąd

Maria Dąbrowska
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Książka Ludzie stamtąd
Książka Ludzie stamtąd
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Data wydania: 2015-02-19
ISBN: 978-83-07-03351-8, 9788307033518
Wydawnictwo: Czytelnik
Kategoria: Opowiadanie polskie
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Maria Dąbrowska, de domo Szumska (ur. 6 października 1889 w Russowie pod Kaliszem, zm. 19 maja 1965 w Warszawie) – powieściopisarka, eseistka, dramatopisarka, tłumaczka literatury duńskiej, angielskiej i rosyjskiej. Jedna z ważniejszych polskich powi...

Książki Maria Dąbrowska

Wszystkie książki Maria Dąbrowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Ludzie stamtąd? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie
@ReginaCatta
2019-11-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Opowiadania Mieszka ze mną Społ-obycz wg Przedwojennych

1905 rok, kaliskie. Bohaterami opowiadań są robotnicy i służba w majątku Rusocin, ich rodziny oraz miejscowy ksiądz. Ich losy zazębiają się i przewijają w poszczególnych opowiadaniach. Autorka jest bardzo dociekliwą obserwatorką, a każda postać jest dla niej tak samo ważna.

Bardzo interesująca warstwa językowa, a właściwie kilka. Główni bohaterowie posługują się gwarą z elementami dialektu wielkopolskiego, odróżnia się gwara przyjezdnych, a właściciele folwarku używają czystej polszczyzny. Pojawiają się słowa dziś już nieznane, jak np. bandos (nie bandyta, a robotnik sezonowy), czy też mające inne, niż powszechnie znane znaczenie. Np. „wydawanie życia”, to nic innego, jak zapewnienie robotnikom wyżywienia. Do tego wielkie bogactwo pieśni ludowych, opisy obrzędów i zabaw. Zainteresowanym polecam artykuł Teresy Friedelówny pt. „Autentyzm językowy w 'Ludziach stamtąd' Marii Dąbrowskiej” (Pamiętnik Literacki LXX, 1979, z.4 PL ISSN 0031-0514).

Motywem przewodnim opowiadań jest sprawcze i świadome przeżywanie życia w konfrontacji z naturalnymi instynktami i emocjami, którym ulegają prości, nieraz prymitywni ludzie. Dziewczyna i chłopak w fazie zakochania, nieustannie dają upust swojej namiętności, ku zgorszeniu otoczenia i zaniedbując obowiązki („Dzikie ziele”). Żona robotnika rolnego, powołanego na front rosyjsko – japoński, czyli tzw. rezerwistka (żona rezerwisty) nie potrafi funkcjonować bez mężczyzny, owocem związku z jednym z nich jest dziecko, a tymczasem r...

{} | link |
@pudel
@pudel
2007-08-29
Przeczytane

Osiem opowiadań, które łączy wspólny temat: biedota. Dąbrowska przedstawia kolejno ludzi i ich namiętności, doświadczenia, uczucia, są to jednak ludzie z marginesu społecznego.

{} | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Ludzie stamtąd. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}