Opinia na temat książki Mała księżniczka

EK
@EwaK. · 2022-07-04 16:07:50
Przeczytane

Książka mojego dzieciństwa, najukochańsza. Nie żaden tam „Mały książę”, „Alicja…”, miś o bardzo małym rozumku, czy rudowłosa Ania. Tylko opowieść o uczciwej i roztropnej dziewczynce o szlachetnym serduszku, która nie poddała się, gdy w jej życiu nastały koszmarne dni. Bez względu na okoliczności i rozczarowując swych wrogów, pomna obietnicy danej ojcu, starała się zachowywać jak prawdziwa księżniczka. Tak dużo radości sprawiały mi epizody niosące Sarze trochę wytchnienia! Ciepłe bułeczki od piekarza, małpka, przyjaciółka, metamorfozy na strychu. Oj, krzepiące to były fragmenty. A potem to cudowne zakończenie.

I żyła długo i szczęśliwie, wyszła za mąż, miała córkę dentystkę i wnuczkę Hermionę - dziewczynkę o magicznych predyspozycjach, która trafiła do Hogwartu i razem z Harrym i Ronem uratowała również mugolski świat. Czasy i wiek się zgadzają, Londyn też. Cechy babki i wnuczki, jako że dziedziczne także są podobne, nie tylko hart ducha, ale niezłomność, pęd do wiedzy, zdolności, pracowitość. To może mogło tak być? Taki scenariusz wymyśliły kiedyś moje dzieci, będąc pod wrażeniem i Sary, i Hermiony, czyli swoich dwóch ulubionych postaci dziewczęcych.

Każda mała księżniczka powinna mieć swój własny egzemplarz powieści. W mojej szeroko pojętej rodzinie dbam o to ja, ofiarowując „Małą księżniczkę” wszystkim siedmiolatkom w dniu ich urodzin. Mam nadzieję, że dzięki Sarze wyrosną z nich dziewczyny kochające czytanie.
Ocena:
Data przeczytania: 2019-12-31
Mała księżniczka
49 wydań
Mała księżniczka
Frances Hodgson Burnett
8.5/10
Sara jest ulubienicą pensji panny Minchin. Dobrze wychowana, skromna, pilna i serdeczna, a przede wszystkim bardzo bogata – zamożny ojciec hojnie łoży na utrzymanie ukochanej córki. Aż pewnego dnia...
Komentarze
@MLB
@MLB · 3 miesiące temu
Ależ pięknie napisałaś :D Jestem fanką i nieuleczalną wielbicielką Małej, koniecznie w tym wydaniu z ilustracjami Uniechowskiego.
× 1
EK
@EwaK. · 3 miesiące temu
Dzięki za dobre słowo, Nieuleczalna Wielbicielko, pozdrawiam. E
× 1

Pozostałe opinie

Książka - wspomnienie, która na stałe wrosła w moje życie. Zaczytana do szczętu. Książka - pocieszycielka, książka - przyjaciółka. Sentymentalne? No, ba!

Czytając tę książkę miałam wrażenie jakbym wróciła do czasów dzieciństwa.

Zarówno historia, jak i oprawa książki jest przepiękna i przeurocza. Bardzo przyjemnie czytało się o tej małej szlachetnej dziewczynce, która choć wiele w życiu przeszła, nie załamała się. Często z g...

Klasyka. Smutna, wzruszająca, przepiękna. Emocjonalna. Lubię do niej wracać. I zawsze się wzruszam. Siedmioletnia Sara Crewe trafia prosto z Indii do londyńskiej pensji panny Minchin. Dziewczynka ma...

O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl