Maska w kulturze współczesnej Europy

Wojciech Dudzik
Maska w kulturze współczesnej Europy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Wojciech Dudzik proponuje rozpoznanie i interpretację funkcji oraz form obecności maski, rozumianej jako przedmiot materialny, we współczesnej kulturze europejskiej i polskiej. Poddaje weryfikacji przeświadczenie, że maska – wskutek sekularyzacji i desakralizacji w warunkach globalizacji kultury – straciła swoje znaczenie „pierwotnego narzędzia człowieka” i stała się jedynie egzotyczną ozdobą, zabawką, eksponatem muzealnym. Książka przeciwstawia się utartym poglądom o marginalizacji maski we współczesnej kulturze europejskiej i prezentuje wyniki najnowszych badań w tym zakresie. Jej zaletą jest analiza różnorodnego materiału, od maski neoobrzędowej do ochronnej, od maski używanej podczas demonstracji politycznych do maski eksponowanej w muzeum.

Autor wykorzystuje dorobek performatyki (przedstawiając rozumienie maski jako przedmiotu performatywnego, stymulującego zachowanie jej nosiciela), kulturoznawstwa i antropologii widowisk, podczas gdy tradycyjne dotychczasowe badania miały zazwyczaj charakter etnograficzny i etnologiczny.

Data wydania: 2020-12-30
ISBN: 978-83-01-21590-3, 9788301215903
Wydawnictwo: Naukowe PWN
Kategoria: Kultura
Stron: 280
dodana przez: Asamitt

Autor

Wojciech Dudzik Wojciech Dudzik
Urodzony w 1959 roku w Polsce
Prof. i kierownik Zakładu Teatru i Widowisk Instytutu Kultury Polskiej UW. Teatrolog i kulturoznawca. Członek Komitetu Nauk o Kulturze PAN, Rady Naukowej Instytutu Sztuki PAN, prezes Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. Zainteresowania badawcze:...

Pozostałe książki:

Wieża Hölderlina i inne miejsca Karnawały w kulturze Struktura w antystrukturze Szkice o karnawale i teatrze Antropologia widowisk. Zagadnienia i wybór tekstów Paradoksy maski. Antologia
Wszystkie książki Wojciech Dudzik

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Maska w kulturze współczesnej Europy aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Maska w kulturze współczesnej Europy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl