Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty

Marek Bieńczyk
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

"Melancholio, Nimfo, skądżeś ty rodem?" - dociekał Słowacki i jego pytanie postawić można na nowo każdemu, kogo dotknęła, wszystkim bohaterom tej książki. Albrechtowi Dürerowi, posępnemu aniołowi o oczach jak świeżo wykopane studnie, który przedstawił jej najpiękniejszy wizerunek. Gérardowi de Nerval, twórcy najsłynniejszego sonetu o melancholii, lunatykowi, którego utrzymał powróz zawieszony nocą na paryskiej latarni. Antoniemu Malczewskiemu, jednemu z pierwszych zdobywców Mont-Blanc, magnetyzerowi kobiet, autorowi najsmutniejszej powieści poetyckiej w polskiej literaturze i najlepszego życiorosu, gdy ktoś chce mówić o klęsce. I Tobie, przechodniu, który idziesz ulicą, nie patrząc na ludzi, i w kałużach po porannym deszczu oglądasz swe zmącone oblicze. I wielu innym jeszcze.
Marek Bieńczyk
Marek Bieńczyk (ur. 1956), pisarz, tłumacz. Opublikował dwie powieści: Terminal i Tworki oraz książki eseistyczne: Czarny Człowiek; Oczy Dürera, Kroniki Wina i Nowe Kroniki Wina, Przezroczystość; Książka twarzy. Za esej Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty, którego trzecie wydanie trafia do rąk czytelników, otrzymał wyróżnienie Fundacji Kultury i nominację do Nagrody Literackiej NIKE.
Data wydania: 2012-02-08
ISBN: 978-83-7799-724-6, 9788377997246
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Świat Książki
Kategoria: Filozofia
Stron: 142
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Marek Bieńczyk Marek Bieńczyk
Urodzony 6 lipca 1956 roku w Polsce (Milanówek)
Marek Bieńczyk – polski pisarz, historyk literatury, tłumacz z języka francuskiego, eseista, współpracownik „Tygodnika Powszechnego”; enolog. Studiował romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje jako historyk literatury w Instytucie Badań L...

Pozostałe książki:

Nieśmiertelność Tożsamość Niewiedza Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty Fragmenty dyskursu miłosnego - Roland Barthes Książka twarzy Książę w cukierni (alonże) Tworki Kontener Terminal Dryblując przez granicę. Polsko - ukraińskie euro 2012 Historia i utopia Hrabal, Kundera, Havel...: Antologia czeskiego eseju Jabłko Olgi, stopy Dawida. Eseje i jesienie Kroniki wina Książki. Magazyn do czytania, nr 6 / wrzesień 2012 Nowe kroniki wina Nussi i coś więcej Oczy Dürera : o melancholii romantycznej Spotkanie Transgresje. Antologia opowiadań Zdradzone testamenty Czarny człowiek Czarny człowiek : Krasiński wobec śmierci Fragmenty dyskursu miłosnego Katastrofy i wypadki w czasach romantyków Literatura na świecie 3-4/2019 (572-573) Literatura na świecie 5-6/2021 (598-599) Literatura na świecie 7-8/2018 Literatura na świecie 9-10/2021 (602-603) Pismo. Magazyn opinii, nr 6 (30) / maj 2020 Przezroczystość Wina Europy Wina Europy 2003 Wina Europy 2005 Wszystkie kroniki wina Zachód porwany albo tragedia Europy Środkowej
Wszystkie książki Marek Bieńczyk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nic, które boli...

11.04.2012

Autor: Marek Bieńczyk Tytuł: "Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty" Wydawnictwo: Świat Książki Stron: 144 Ta książka chodziła za mną już od czasu studiów i aktualne wznowienie sprawiło, że wreszcie ją mam. Przekonał mnie sam podtytuł: „Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty”. Wers ten jest zapożyczeniem z wiersza „Łabędź” C... Recenzja książki Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty

@keskese87@keskese87

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@keskese87
@keskese87
2012-04-11
8 /10

O historii melancholii, początkowo kojarzonej z „czarną żółcią”, odkładającą się w śledzionie, o bohaterach melancholijnych, o przejawach melancholii odkrywanych w literaturze i malarstwie, o jej cechach, właściwościach, sposobach leczenia i następstwach rozwijania się, o wyobrażeniach, interpretacjach i badaniach… O tym wszystkim jest ta książka, ale - uwaga. Książeczka ta nie jest rozprawą naukową, jest – zgodnie z zapowiedzią, esejem, a więc formą literacko-naukową, subiektywną i refleksyjną. Autor jest niesystematyczny, choć stara się ubrać całość w uporządkowaną formę, określając tematykę kolejnych rozdziałów – ale jego wywody to często ciąg luźnych asocjacji. Przede wszystkim jednak esej jest popisem kunsztu literackiego autora, pojawiają się tu środki artystyczne, a rozległa wiedza potwierdza erudycję pisarza. I choć przy okazji wiele się o istocie melancholii dowiadujemy, jeżeli interesują nas dociekliwe badania, trzeba sięgnąć po jakieś uzupełnienie – i tu Bieńczyk podsuwa nam parę naprawdę dobrych tytułów. Ja na pewno skuszę się na kolejne książki dotykające tego zagadnienia, gdyż niezwykle mnie zafascynowało. Książka Bieńczyka jest raczej pretekstem do dalszych poszukiwań – pierwszym szkicem tematu.

| link |
@abdita
2019-11-22
7 /10
Przeczytane Posiadam #eseje i felietony o książkach, literaturze i wszystkim innym

A jak już przeczytacie, bo warto, to na końcu czeka cudowne zakończenie. Melancholijno-winne zakończenie-zaproszenie. Dla tego akapitu warto przeczytać niełatwą w końcu, i na pewno nie tak pogodną całość.

| link |
@Sun.shine
@Sun.shine
2015-07-04
10 /10
Przeczytane Ze mną. Na moich półkach Ze mną. Na moich półkach Najważniejsze... Filologia polska Filologia polska
MI
@Migotka_3
2014-02-02
10 /10
Przeczytane
@wyciszka
@wyciszka
2008-09-20
8 /10
Przeczytane to co mam

Cytaty z książki

O nie! Książka Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl