MĘŻCZYŹNI KTÓRZY NIENAWIDZĄ KOBIET

MĘŻCZYŹNI KTÓRZY NIENAWIDZĄ KOBIET
4.51
Ocena 4.51 na 5 możliwych
Na podstawie 73 ocen kanapowiczów
Dziennikarz i wydawca magazynu "Millennium" Mikael Blomkvist ma przyjrzeć się...
Dziennikarz i wydawca magazynu "Millennium" Mikael Blomkvist ma przyjrzeć się starej sprawie kryminalnej sprzed czterdziestu lat, kiedy zniknęła bez śladu Harriet Vanger. Do pomocy dostaje Lisbeth Salander, młodą, intrygującą outsiderkę i genialną researcherkę. Blomkvist i Salander tworzą niezwyk...
Pełny opis
Data wydania:
ISBN:
Wydawnictwo: JACEK SANTORSKI

Recenzje

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
Kto nie zna Stiega Larssona? A przynajmniej kto o nim nie słyszał? Nie ma chyba takiej osoby, której nie obiło się o uszy nazwisko szwedzkiego pisarza, którego powieści do tej pory bardzo dobrze się sprzedają, mają rzesze wiernych czytelników, a nawet są ekranizowane. Ja również znam tego pisarza...
Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
Niewiele potrzeba, by szwedzki dziennikarz zajmujący się na co dzień prawicowym ekstremizmem i rasizmem, postanowił napisać powieść, która zawiera w sobie wiele ciekawych informacji, zdobytych przez autora na przestrzeni lat. Dla czytelników są one niezwykle wartościowe i cenne dla tego typu publ...
Napisz swoją opinię

Opinie

@ewfor
@ewfor 2013-01-06
Przeczytane (2013-01-06)
Zanim książka dostała się w moje ręce było w moim otoczeniu wokół niej trochę "szumu" z powodu nakręconego na jej podstawie filmu pt "Dziewczyna z tatuażem". Początek książki wydał mi się mało ciekawy i momentami zastanawiałam się - o co ten cały szum?. Jednak gdzieś od połowy książki wciągnęło mnie tak, że miałam już problemy z oderwaniem się od jej stron. Kryminał połączony z lekkim thrillerem. Dwoje ludzi - dziennikarz oraz jego partnerka, dość kontrowersyjna młoda kobieta, porządnie zakompleksiona rozwiązują przedawnione śledztwo zaginionej młodej dziewczyny. Z pozoru zwykła niewiadoma okazuje się bardzo brutalnym poczynieniem jednego z członków bogatej rodzinnego klanu. Ciekawa fabuła i wątek, ciekawi bohaterowie. Niestety, ale jedno mnie w tej książce się nie podobało. Tłumaczka tego skandynawskiego autora nie potrafiła tak do końca przekazać istoty niektórych słów, co dla pewnej grupy czytelników może być problemem, ponieważ jest w tekście bardzo dużo angielskich nazw, zwrotów i zdań. Dla kogoś, kto nie zna angielskiego jest to spory kłopot, bo chwilami nie wie tak właściwe o co chodzi. Ponieważ mój angielski jest na poziomie "słaby" raziły mnie te anglojęzyczne wyrazy. Ogólnie - książka ciekawa, zwłaszcza od drugiej połowy i polecam ją osobom, które lubią literaturę skandynawską. "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" jest pierwszą częścią trylogii zmarłego niestety autora, ale wartą przeczytania.
@karolinajonska
@karolinajonska 2011-12-27
Przeczytane (2011-12-27)
Przeczytałam i mam bardzo mieszane uczucie. Niby fajna, bo wciąga, zaskakuje, chce się ją czytać...ale...wiele elementów składowych tej lektury przeszkadza. Na przykład idiotyczne, nieprzetłumaczone zwroty z angielskiego! I to nie idiomy, tylko jakieś zwykłe zdania. Poza tym, można by ta książkę uszczuplić o 1/3- jak dla mnie za dużo szczegółów. Po co opisywać komputer i jego zalety, wygląda to na reklamę! No i na dobrą sprawę trzeba przeczytać 400 stron, żeby akcja stała się naprawdę wartka. Inną kwestią jest sama treść. Niektóre opisy są przerażająco brutalne, aż nie do pomyślenia. Co do bohaterów, to autor stworzył dwie skrajne postaci: przerysowaną Salander ( ah te jej komiczne przebieranki!) i nijakiego Blomkvista (dziennikarza bez wyrazu). No i zakończenie: w sprawie morderstwa-zaskakujące, w sprawie afery z Wannerstomem, wygląda to tak, jakby autorowi zabrakło pomysłu i szybko chciał zakończyć zanadto rozbudowana książkę. Tak jak już któryś z Czytelników napisał, nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy ta książka jest dobra, czy zła. Wiem jedno, po jej przeczytaniu nie mam ochoty wstać i biec do księgarni po kolejną część "Millennium". Nie zostałam wielką fanką twórczości Stiega Larssona. Polecam ja każdemu przeczytać i ukształtować własną opinię!
JA
@jaspis 2012-08-28
Przeczytane (2012-08-28)
Zabrałam tę książkę na wakacje... i to był błąd. Dokładniej: błędem było, to że zabrałam tylko tę i tylko jedną. Gdy już grono moich znajomych wychwalało pod niebiosa ekranizację hollywoodzką tej pozycji ja przekornie postanowiłam przeczytać książkę i nie żałuję ani trochę. Pisząc o błędzie wakacyjnym mam na myśli fakt, iż przeczytałam tę książkę w 4 dni i nie miałam co robić przez następne 10. Nie spodziewałam się, że tak mnie "wciągnie". Jest z gatunku , który preferuję ale fakt, iż nie jest to kolejna książka amerykańskiego autora i nie traktuje o morderstwach z CIA w tle jest bardzo pozytywny. Książka jest ciekawa, akcja dość złożona i bardzo przyjemnie się czyta. Jestem już po skończonej całej trylogii i bardzo ubolewam nad tym, że autor nie napisze już nic więcej.
@MarKo
@MarKo 2012-08-17
Przeczytane (2012-08-14)
Zawsze spoglądam z dużym dystansem na książki, które cieszą się zbiorowym aktem uwielbienia. Sięgnęłam po tę pozycję ze zwykłej ciekawości i niestety się zawiodłam. Powieść jest zdecydowanie za długa. Naliczyłam ponad 200 zbędnych stron. Mniej więcej w połowie odgadłam co się stało z Harriet, aż sama byłam zaskoczona tym faktem. Znam swoje marne możliwości dedukcji dlatego jeśli nawet ja byłam w stanie wymyślić zakończenie to zdecydowanie nie świadczy to dobrze o autorze... Poza tym za dużo było w tej powieści gwałtu i przemocy. Pozostał mi po niej jedynie mentalny niesmak. Pozostałych dwóch tomów na pewno nie przeczytam.
@o.t
@o.t 2014-02-07
Przeczytane (2014-02-07)
18.01 - 7.02.2014 Pożyczyłam od koleżanki, kiedy nie miałam pomysłu, co poczytać, a to akurat rzuciło mi się w oczy u niej na półce. Ostatecznie przerzuciłam się jednak na ebook. Bałam się, że książka będzie przereklamowana, bo wiele już o niej słyszałam, ale nie rozczarowałam się, mimo że mniej więcej w połowie przyszło mi do głowy, co mogło się stać z Harriet. Wciągnęłam się w tę historię. Wprawdzie nie uważam tej powieści za arcydzieło, ale nie żałuję poświęconego czasu. Moje słownictwo się raczej nie wzbogaciło podczas czytania, ale jestem skłonna to wybaczyć. Prawdopodobnie przeczytam pozostałe części.
EW
@ew_a 2012-02-11
Niestety najpierw obejrzałam film a dopiero potem sięgnęłam po książkę. Dlatego akcja mnie nie wciągnęła aż tak bardzo, chociaż miałam momenty, że nie mogłam się oderwać od lektury. Larsoon potafi zaciekawić. Salander jest moją ulubienicą, Eriki niecierpię, a Mikael..mhh, jest uwielbiany przez kobiety i to wykorzystuje, czym mnie denerwował. Książka wg mnie generalnie bardzo dobra i mam zamiar jak naszybciej zdobyć kolejną część trylogii.
@Nightingale
@Nightingale 2012-07-29
Pierwsza część trylogii "Millenium"S. Larssona. Jest kryminałem, który jest nie tylko ciekawy ale również porusza wiele kwestii społeczny. Główni bohaterowie są bardzo charakterystyczni i stanowią bardzo ciekawy duet- hakerka i dziennikarz śledczy. Książkę polecam tym, którzy lubią zagadki kryminalne.
@Abbygeil
@Abbygeil 2012-09-06
Przeczytane (2012-09-06)
W tym przypadku jako pierwszy obejrzałam film i gdy dowiedziałam sie, że jest na podstawie książki zdecydowałam się po nią sięgnąć. Nie zawiodłam się. Film podobał mi się bardzo, ale książka też nie pozostaje w tyle :) polecam
@askadze
@askadze 2012-10-07
Przeczytane (2012-10-07)
nie wstrząsnęła. nie zachwyciła. podobała się. coraz bardziej byłam ciekawa co się stało z Harriet, zakończenie zaskoczyło. bohaterów polubiłam, acz nie pokochałam. książka dobra.
@WhiteBunny
@WhiteBunny 2012-02-29
Przeczytane (2012-02-29)
Dosyć potężne rozmiary, a akcja toczy się w umierkowanym tempie, ale mimo wszystkch opisów, które nie zawsze trzymają sie kupy to książka zdecydowanie warta przeczytania! O tak!