Misteria i filozofia Misteryjne oblicze filozofii..

Jerzy Pawłowski
Misteria i filozofia Misteryjne oblicze filozofii..
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Starożytna filozofia grecka ma charakter wybitnie egzystencjalny. Wnika bardzo mocno w ludzką egzystencję i wpływa na nią w jej duchowym i moralnym obszarze, kształtując to, co nazywa się moralnością (czy formacją moralną) i duchowością filozofa. Filozofia, uprawiana w takiej konwencji, spełnia się w całym obszarze ludzkiej egzystencji - intelektualnym, duchowym (nawet mistycznym) i moralnym; i w całym tym obszarze poszukuje swego sensu. Filozofia jest jakąś postacią boskiego natchnienia. Wiąże się z jakimś wtajemniczeniem - egzystencjalnym wtajemniczeniem w boską mądrość i w boski wymiar rzeczywistości, wtajemniczeniem w niebiański krąg samego Boga. Filozof, który powoduje się pragnieniem zrozumienia natury rzeczywistości i natury samego Boga, porywa się poniekąd na największą tajemnicę tegoż Boga, sam przezeń porwany jakąś tajemną, namiętną tęsknotą miłosną, dziwnym szaleństwem, z którego wyzwolić się ani nie może, ani nie chce, czując nieomylnie, że jest to stan najszczęśliwszy, który doprowadzi go do tego, co najcenniejsze. Być filozofem - to czuć w sobie tajemny płomień, palące pragnienie zgłębienia tajemnicy Prawdy i tajemnicy Piękna, pragnienie równie tajemne jak owa Prawda i owo Piękno. Zgłębić tajemnicę tego dziwnego pragnienia -to niemal tyle, co zgłębić tajemnicę samej tej Prawdy i tegoż Piękna. Uprawianie filozofii wymaga jakby osobnych, tajemnych święceń. Dostępuje ich jedynie ten, któremu dane było ujrzeć w jakiś tajemny sposób owo równie tajemne Piękno, a ten widok rozpalił w jego duszy żar miłosny i sprawił, że już nic innego w życiu się nie liczy.
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-7306-348-8, 9788373063488

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Misteria i filozofia Misteryjne oblicze filozofii.. nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Misteria i filozofia Misteryjne oblicze filozofii... czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe