Mity tradycjonalizmu integralnego : Julius Evola i kultura religijno-filozoficzna prawic

Zbigniew Mikołejko
Mity tradycjonalizmu integralnego : Julius Evola i kultura religijno-filozoficzna prawic
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Czym jest tradycjonalizm integralny? Mitologią skrajnej prawicy? Apokaliptyczną wizją zmierzających ku upadkowi dziejów? Ezoterycznym neopogaństwae? Filozofią usiłującą przekroczyć granice filozofii? Jedną z wielu podejmowanych w XX wieku syntez Zachodu i Orientu? Metapolityką? Alternatywnym wobec egzystencjalizmu wyznawaniem trwogi i absurdalności istnienia? Rozprawą z metafizycznym Złem? Prawicowym New Age? Bezkrytyczną apologią Jednostki Absolutnej, kapłana i wojownika zarazem, znajdującą być może ujście w neofaszystowskim terroryzmie? Krytyczną teorią współczesności - jej duchowych korzeni, jej politycznych i gospodarczych złudzeń? Współczesności postrzeganej jako kres historii, jako ostatni jej eon, jako „mroczna Epoka Wilka”, Kali-yuga? A może tylko totalitarną ideologią, upozowaną na metafizykę? A może jeszcze jednym wcieleniem starych tradycji gnostyckich i sekretnych oraz heretyckiej mistyki, wcieleniem chaotycznym i niezbornym? A może wreszcie nowatorskim i uniwersalnym projektem badań nad religią i światem symboli? Projektem próbującym wznieść się ponad dotychczasowy europocentryzm, projektem, który główny bohater tej książki - Julius Evola - rozwijał w ślad za René Guénonem, a który podjęty został i przebudowany w dziełach Mircei Eliadego?
Data wydania: 1998
ISBN: 83-87632-22-8, 8387632228
Wydawnictwo: Instytutu Filozofii i Socjologii PAN
Kategoria: Filozofia
Stron: 239

Autor

Zbigniew Mikołejko Zbigniew Mikołejko
Urodzony 24 lipca 1951 roku w Polsce (Lidzbark Warmiński)
Zbigniew Mikołejko – polski filozof religii, historyk religii, eseista, poeta, pedagog, profesor doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. W 1986 doktoryzował się w Instytucie Filozofii i ...

Pozostałe książki:

Emaus oraz inne spojrzenia do wnętrza Pisma We władzy wisielca, t. 2: Ciemne moce, okrutne liturgie Jak błądzić skutecznie Gorzkie żale Heilsberg, to miasto
Wszystkie książki Zbigniew Mikołejko

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Mity tradycjonalizmu integralnego : Julius Evola i kultura religijno-filozoficzna prawic? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Mity tradycjonalizmu integralnego : Julius Evola i kultura religijno-filozoficzna prawic. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl