Młynarstwo tradycyjne. Wczoraj, dziś, jutro. Problemy zachowania ginącego dziedzictwa

Agnieszka Przybyła-Dumin, Barbara Grabny, Paweł Roszak-Kwiatek
Młynarstwo tradycyjne. Wczoraj, dziś, jutro. Problemy zachowania ginącego dziedzictwa
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Dawny świat młynarstwa znamy dziś przede wszystkim z literatury czy filmu, ewentualnie zetknęliśmy się z nim w muzeum. Wiatraki i młyny poruszane kołem wodnym, niegdyś powszechnie występujące w wiejskim krajobrazie, spotkać można niemal wyłącznie w muzeach na wolnym powietrzu. Nieliczne obiekty zachowane w terenie zmieniły funkcje lub zostały zmodernizowane. Poza zanikiem budynków i urządzeń mamy do czynienia z postępującą utratą wiedzy i umiejętności, a tym samym elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego, bez których niemożliwe jest odtwarzanie procesów produkcyjnych i prezentacja funkcjonujących we właściwy sposób obiektów znajdujących się na ekspozycjach muzealnych. Młynarz – władający żywiołem powietrza i wody, rzemieślnik – dziś jest jedynie bohaterem opowieści i nielicznych wspomnień. Celem publikacji jest przybliżenie tego odchodzącego w niepamięć świata. Autorzy artykułów opublikowanych w niniejszym tomie podjęli kwestię umiejscowienia wiatraków i młynów w kulturowym krajobrazie wsi, dziejów tych obiektów oraz związanych z nimi rodzin, ich obecności w ikonografii, a także utrwalonego w języku obrazu młynarstwa na przykładzie wybranych przysłów i związków frazeologicznych. Przedmiotem rozważań była ponadto ochrona młynarstwa wiejskiego w muzeach na wolnym powietrzu oraz przykłady rewitalizacji i adaptacji młynów do nowych funkcji, jak również działalność instytucji kultury, stowarzyszeń i innych podmiotów, której celem jest zachowanie tej części dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń. Nie zabrakło opisów wyników badań konkretnych obiektów czy śladów po tym przemyśle w wybranych rejonach naszego kraju.
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-948607-2-1, 9788394860721
Wydawnictwo: Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie
Seria: Monografie i materiały
Stron: 302

Autor

Agnieszka Przybyła-Dumin Agnieszka Przybyła-Dumin Etnograf. Przeprowadzała wieloletnie działania badawcze dotyczące niematerialnego dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Owocem tych badań była inwentaryzacja i archiwizacja dziedzictwa niematerialnego, zaś w wyniku opracowa...

Pozostałe książki:

Młynarstwo tradycyjne. Wczoraj, dziś, jutro. Problemy zachowania ginącego dziedzictwa Proza folklorystyczna u progu XXI wieku na podstawie badań terenowych. Monografia Proza folklorystyczna u progu XXI wieku. Materiały. Bajka ludowa, legenda, anegdota Proza folklorystyczna u progu XXI wieku. Materiały. Podanie, opowieść wspomnieniowa, legenda współczesna. Religijność i codzienność w środowisku ewangelickim na dawnych i współczesnych ziemiach polskich Wieś miniona, lecz obecna. Ślady dawnych wsi i ich badania Wieś zaginiona. Stan i perspektywy badań
Wszystkie książki Agnieszka Przybyła-Dumin

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Młynarstwo tradycyjne. Wczoraj, dziś, jutro. Problemy zachowania ginącego dziedzictwa nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Młynarstwo tradycyjne. Wczoraj, dziś, jutro. Problemy zachowania ginącego dziedzictwa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2023 nakanapie.pl